Slovensko má opět rekordní přírůstek nakažených, s pandemií bojuje i Polsko

Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo rekordní přírůstek počtu nakažených koronavirem, podle premiéra Igora Matoviče přibylo 797 nových případů. Laboratoře uskutečnily dosud nejvyšší počet testů během jednoho dne, a to 9170.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Bratislava ode dneška zavedla nová omezení v zájmu zpomalení šíření koronaviru, v zemi také platí nouzový stav.

Počet odhalených případů nákazy oproti dosavadnímu maximu, 567 případů z úterý, tak výrazněji stoupl. Zároveň se ale o čtvrtinu zvýšil počet vykonaných testů. Slovenská média dříve uvedla, že Slovensko patří v EU k zemím, které v přepočtu na obyvatele testují na koronavirus nejméně.

"Situace je mimořádně vážná. V nejbližších dvou týdnech nebude vidět dopady opatření," řekl novinářům Matovič. Dodal, že pokud by nová opatření nepomohla zpomalit šíření nákazy, bude potřeba zavést další omezení.

Ode dneška na Slovensku například platí omezení pro hromadné akce i počet lidí v prodejnách, země se vrátila k povinnému nošení roušek i venku.

Nálepky s uvedením maximálního počtu zákazníků v prodejnách, stojany s dezinfekcí, u menších provozů kratší fronty a nedodržování nařízených rozestupů při čekání na jídlo. Tak se v praxi podle zjištění ČTK projevilo ve velkém nákupním centru na okraji Bratislavy zpřísnění karanténních opatření, kterými se Slovensko v zájmu zpomalení šíření koronaviru částečně vrátilo do režimu z jara. 

Na Slovensku ode dneška znovu platí omezení pro počet zákazníků v prodejnách; až na výjimky na každého kupujícího musí připadat alespoň deset metrů čtverečních plochy obchodu. Země znovu zavedla povinné nošení roušek i venku, omezení se týká i hromadných společenských, kulturních či sportovních akcí.

Ve zmíněném nákupním centru Avion Shopping Park, které se nachází na vjezdu do Bratislavy a u letiště, k nošení roušek, dezinfekci rukou či k bezhotovostním platbám při nákupech vybízel i místní rozhlas. Provozy zase prostřednictvím velkých nálepek na vstupních dveřích upozorňují klienty na nutnost dodržování omezení i na maximální počet zákazníků, kteří se v jednom momentu mohou nacházet v prodejně.

"Opatření se nás zatím nijak nedotkla. Možná to bude horší, když přijde na nákupy více lidí," řekl ČTK mladý pár s rouškou na tváři, který přišel v nákupním centru do jednoho z gastronomických provozů na oběd. Právě tam se kolem poledne vytvářely největší fronty, ve kterých lidé zpravidla nečekali na jídlo alespoň ve dvoumetrových rozestupech, jak to nařídil hlavní hygienik.

Nově se hromadných akcí obecně může nově zúčastnit nanejvýše 50 lidí včetně diváků. Pokud na kulturních a sportovních akcích počet herců nebo sportovců včetně dalšího personálu překročí zmíněnou hranici, lze je uskutečnit, ale bez diváků. To znamená, že sportovní soutěže mohou pokračovat. Zakázáno je pořádání kromě jiného oslav, stavebních hostin, stužkovacích večírků či plesů. Omezení pro počet účastníků se netýká hromadných akcí, jejichž účastníci se prokážou negativním výsledkem na koronavirus ne starším 12 hodin.

Nouzový stav, který vláda vyhlásila prozatím na 45 dnů, běžný život Slováků zatím neovlivnil. Kabinet premiéra Igora Matoviče neomezil práva lidí. Letos na jaře vláda využila tehdejšího nouzového stavu například k omezení cestování obyvatel během velikonočních svátků. Matovič i někteří ministři tentokráte tvrdili, že nouzový stav zejména umožní jednodušší nákupy ochranných pomůcek či nasazování zdravotníků do práce podle potřeby, tedy i bez jejich souhlasu.

Polsko dnes oznámilo 1967 nových případů nákazy koronavirem. "To je absolutní rekord," napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu. Od začátku pandemie se v zemi se zhruba 38 miliony obyvatel nakazilo 93.481 lidí, z toho 2543 s nákazou zemřelo.

Polsko během posledního týdne zaznamenávalo více než tisícovku nových infekcí denně. Předchozí rekord v podobě 1587 nových případů ohlásily úřady v pátek, připomněla agentura Reuters.

V úterý vláda oznámila nová omezení v nejhůře postižených oblastech. Restaurace a bary budou muset zavírat ve 22:00.

Vláda také s platností od soboty aktualizovala seznam červených a žlutých zón, ve kterých je více případů nákazy, a proto zde taky platí přísnější omezení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama