Slovensko před volbami neschválilo celý sociální balíček

Části slovenské vládní koalice se nepodařilo před sobotními parlamentními volbami prosadit ve sněmovně celý navrhovaný sociální balíček v hodnotě přes 800 milionů eur (více než 20 miliard korun) ročně. Vláda dnes zároveň stáhla z parlamentu návrh na zrušení dálničních známek, obstrukce části poslanců dopoledne zase znemožnila jednat o zdvojnásobení přídavků na děti. Poslanci následně odhlasovali ukončení mimořádné schůze Národní rady. Některé opoziční či neparlamentní strany tvrdily, že sociálním balíčkem si koalice kupuje hlasy voličů.

Přidejte svůj názor

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

V rámci sociálních opatření sněmovna v úterý schválila zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů. Jednu penzi navíc tak po podpisu zákona prezidentkou dostane v pětimilionové zemi asi 1,4 milionu obyvatel.

S iniciativou na zavedení dodatečné penze a na zdvojnásobení přídavků na děti přišla krátce před volbami nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), jejíž popularita dlouhodobě klesá a strana už nyní nemá jistotu vítězství v nadcházejících volbách.

Koaliční Slovenská národní strana (SNS), která podle průzkumů po volbách možná vypadne ze sněmovny, zase prosazovala zrušení dálničních známek. Strana kvůli tomu uspořádala na sociální síti anketu, ve které se ale většina hlasujících postavila za zachování známek. Kvůli opakované obstrukci značné části poslanců sněmovna nemohla dříve hlasovat o tom, zda návrh na jejich zrušení projedná ve zrychleném režimu; vláda premiéra Petera Pellegriniho nakonec tuto věc z jednání parlamentu stáhla. Další obstrukce poslanců pak zablokovala jednání o razantním zvýšení přídavků na děti. Poslanci následně schůzi ukončili, aniž o přídavcích rozhodli.

Dnešní podobu mimořádné schůze sněmovny naznačil už minulý týden protest skupinky nezařazených poslanců, kteří po dva dny blokovali řečnický pult v jednacím sále.

Podle některých opozičních a neparlamentních stran přišly Směr-SD a SNS s návrhy sociálních opatření těsně před volbami kvůli klesajícím preferencím svých stran. Sociální balíček odmítla podpořit třetí vládní strana Most-Híd, a to právě z důvodu blížících se parlamentních voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 18:44 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Krásné počasí komplikuje boj s koronavirem. Jak udržet lidi doma?

05.04.2020 18:02 Obyvatelé Paříže musejí odolat pokušení vyjít si za dnešního krásného počasí na procházku. Úřady…

Počet nakažených v Rakousku překročil 12 tisíc, kancléř Kurz chystá nový…

05.04.2020 17:10 Počet nakažených koronavirovou nemocí covid-19 v Rakousku překonal hranici 12.000 a počet mrtvých…

Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

05.04.2020 17:00 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy