Slovensko uvolnilo pravidla vstupu do země pro očkované z některých zemí

Při cestách na Slovensko z Evropské unie a z dalších států s příznivou epidemickou situací nemusejí cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19, nastoupit v zemi od dnešního rána do karantény ani mít u sebe při překračování hranic test na koronavirus. Nástup do izolace je nadále povinný pro neočkované nebo při návratu z rizikových zemí. Policie ohlásila namátkové kontroly dodržování nového nařízení ohledně přeshraničního režimu.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

K uvolnění podmínek pro cestování přes hranice přistoupilo Slovensko po výrazném zlepšení epidemické situace. V souvislosti s koronavirovou nákazou bylo o víkendu v pětimilionové zemi hospitalizováno 420 pacientů, což je nejméně od první poloviny loňského října a jen zhruba desetina počtu z dosavadního maxima letos v březnu. Ještě do poloviny května měli Slováci zakázáno například cestovat do zahraničí na rekreaci.

Výjimku z izolace pro příjezdu na Slovensko kromě očkovaných mají také lidé, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19, a rovněž děti do věku 18 let. V platnosti zůstaly volnější podmínky přechodu hranic i pro zaměstnance v některých profesích či pracovníky, kteří dojíždějí pravidelně za prací.

Například turisté se nejpozději před vstupem na Slovensko musejí elektronicky registrovat. Lidé, kteří v posledních dvou týdnech před příjezdem na Slovensko pobývali v jiných než zmíněných státech z takzvaného zeleného seznamu, musejí na Slovensku nastoupit do karantény a absolvovat test na koronavirus.

Slovenská policie ohlásila, že bude na hranicích se sousedními zeměmi EU a na mezinárodních letištích pokračovat v kontrolách plnění nařízení hlavního hygienika o podmínkách vstupu do země. Z jejího vyjádření vyplývá, že kontroly budou namátkové a budou záviset na provozu na jednotlivých hraničních přechodech.

Při pokračujícím zlepšování epidemické situace se koronavirová omezení na Slovensku liší v jednotlivých okresech v závislosti na regionálním vývoji nákazy, obecně se opatření postupně zmírňují. Na některé aktivity je nadále potřebný test na koronavirus, který nemusejí překládat lidé, již byli očkováni proti covidu-19.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama