Slovenský parlament změnil ústavu. Vznikne nový soud, nezávislost prokuratury neoslabí

Slovenský parlament dnes změnou ústavy schválil vládní návrh reformy soudnictví, jejíž součástí je oslabení pravomocí ústavního soudu a vytvoření nového správního soudu. Vládní koalice při hlasování prosadila také obecné principy nových pravidel důchodového systému. Naopak, sněmovna nesouhlasila s oslabením nezávislosti prokuratury. Opozice předlohu kritizovala.

Změny v soudnictví zdůvodnila vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila do úřadu po únorových volbách, snahou o obnovu důvěry lidí ve stát. Novou úpravu fungování justičního systému sněmovna podpořila poté, co policie během roku zadržela a obvinila v různých kauzách kromě jiných více než desítku soudců a šéfa elitní složky prokuratury.

Slovensko po vzoru Česka zřídí nejvyšší správní soud, který bude rozhodovat například o návrhu na rozpuštění politických stran, dále o zákonnosti komunálních voleb a voleb do krajské samosprávy a také projedná disciplinární delikty soudců či prokurátorů. Zmíněnými záležitostmi se nyní zabývají například nejvyšší či ústavní soud.

Poslanci do ústavy zařadili také ustanovení, že ústavní soud nebude mít pravomoc posuzovat soulad ústavního zákona s ústavou. Tuto možnost mu výslovně nedává ani stávající text ústavy, ústavní soud si ji ale sám přiznal loni, kdy rozhodl, že ústavní zákon a další zákon o bezpečnostních prověrkách soudců jsou protiústavní. Reforma justice počítá také s tím, že v jednom volebním období nedojde k obměně většiny soudců ústavního soudu.

Soudce na Slovensku za jejich rozhodování sice nadále nebude možné stíhat, to se ale nově již nebude vztahovat na případy, pokud soudce svým rozhodnutím spáchá trestný čin. Policie zmíněné stíhané současné či bývalé soudce podezírá i z toho, že v projednávaných případech vydávali rozhodnutí na základě úplatků. Nově již na rozhodování o vazebním stíhání soudců obecných soudů nebo generálního prokurátora také nebude potřebný předchozí souhlas ústavního soudu.

Soudcům obecných soudů na Slovensku zanikne funkce automaticky po dovršení věku 67 let. V současnosti může hlava státu odvolat soudce, který dosáhl věk 65 let; navrhnout to ale musí soudní rada, která tak v minulosti často nedělala a v talárech zůstávali i starší soudci.

Do ústavy se dostaly také obecné principy změn důchodového systému; nově již nebude stanovena horní hranice věku při odchodu starobního důchodu, kterou na úrovni 64 let prosadila loni předchozí vláda.

Z důvodu nesouhlasu části poslanců vládní koalice, která má ve sněmovně ústavní většinu, parlament neomezil nezávislost prokuratury. Jeden z koaličních poslanců navrhoval, aby veřejnou kontrolu nad činností prokuratury vykonávala vláda a parlament.

Opozice některé změny ústavy kritizovala. Expremiér a šéf nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Robert Fico tvrdil, že vládní většina demontuje právní stát, když ústavní soud již nebude moci posuzovat ústavnost schválených ústavních zákonů. Podle něj tato změna může vyvolat vůči Slovensku řízení ze strany Evropské unie ohledně porušování principů právního státu.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Igor Matovič (OLaNO) justice soudy

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy