Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Oznámil to dnes veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé.

"Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl RTVS místopředseda Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala. Protesty se tak mají obnovit měsíc před parlamentními volbami na Slovensku.

Původní blokády slovenští autodopravci přerušili 13. ledna poté, co jim premiér Peter Pellegrini pro případ ukončení protestů slíbil jednání. Při něm zástupci UNAS na rozdíl od jiné organizace silničních dopravců Česmad Slovakia návrhy ministerstva financí na úlevy v silniční dani v hodnotě 29,9 milionu eur (přes 753 milionů korun) odmítli a následně předložili vlastní návrh. Od ministerstva dopravy navíc UNAS žádá zvýšení slev z mýtného v závislosti na počtu ujetých kilometrů, a to na 18 až 26 procent z nynějších tří až 11 procent. Původně UNAS požadoval pozastavení provozu mýtného systému.

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že o dopadech návrhu UNAS na státní rozpočet hodlá ministr Ladislav Kamenický informovat své kolegy na jednání vlády ve středu. Ministerstvo také uvedlo, že není důvod spěchat s příslušnými změnami, protože silniční daň za tento rok bude splatná až v závěru ledna 2021.

Slovenští autodopravci protestovali už před deseti lety, a to v souvislosti se zahájením výběru mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších silnicích. Vláda tehdy částečně ustoupila nákladním autodopravcům a prosadila snížení spotřební daně na naftu.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko nákladní doprava hranice

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy