Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou noční bary

Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když s 309.855 potvrzenými případy od počátku pandemie překonalo Británii. Ta podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenala dosud 309.796 případů nákazy.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Ve čtvrtek se souhrnný údaj za Španělsko výrazně zvýšil poté, co ministerstvo zdravotnictví do celkové statistiky zahrnulo 4088 dříve diagnostikovaných případů.

Španělsko zaznamenalo tento týden nejvyšší denní nárůsty nově nakažených koronavirem od konce dubna, přesto jeho hlavní epidemiolog Fernando Simón tvrdí, že nejde o druhou vlnu epidemie a že šíření nákazy je pouze lokální. Podle Simóna se dál snižuje průměrný věk nakažených (už pod 40 let) a nejvíce nových případů podle něj souvisí s návštěvami nočních podniků. I proto například katalánská vláda dnes o další dva týdny prodloužila uzavření nočních zábavních podniků v regionu.

V madridském regionu naopak provozovatelé noční zábavních podniků na víkend zavřou dobrovolně na protestovat proti omezení otevírací doby. Tu vedení madridského regionu minulý týden zkrátilo do maximálně 01:30. Madrid byl v této pandemii nejvíce postiženým španělským regionem, v posledních týdnech už ho ale v celkových počtech potvrzených případů nákazy předstihlo Katalánsko.

Rekordní počet nakažených koronavirem za den (1772) potvrzený testy oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví ve středu. Ve čtvrtek hlásilo za den 1683 nakažených, z toho nejvíce v Aragonii, Baskicku a madridském regionu. A zatímco v Katalánsku se podle místních médií situace pomalu stabilizuje, výraznější nárůsty hlásí v posledních dnech Baskicko. Jeho ministryně zdravotnictví Nekane Murgaová ve čtvrtek prohlásila, že nárůsty svědčí o druhé vlně epidemie.

S Murgaovou ale nesouhlasí Simón, podle něhož o druhou vlnu nejde. Simón už dříve vysvětloval nárůst případů větším testováním. Dále je podle něj nutné intenzivněji zjišťovat kontakty infikovaných osob a dodržovat individuální karanténní opatření, aby se situace zlepšila do září, kdy skončí dovolené a začne školní výuka.

Ve Španělsku platil nouzový stav kvůli koronaviru od poloviny března do druhé poloviny června, od té doby vyhlašují protikoronavirová omezení jednotlivé autonomní regiony. Během předchozích několika týdnů mimo jiné všechny nařídily nošení roušek na veřejnosti a platí v nich i různá kapacitní omezení například pro restaurace či zábavní podniky. Lokálně jsou nařizována také omezení pohybu. Například ode dneška platí uzavírka pro město Aranda de Duero v provincii Burgos, která má na 32.000 obyvatel. Vstup do města kontrolují policisté a umožňují ho jen v naléhavých případech.

Ve Španělsku zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 na 28.500 pacientů, což je čtvrtý nejvyšší počet v Evropě po Británii, Itálii a Francii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská spisovatelka Alexijevičová odletěla do Německa, tvrdí její…

28.09.2020 13:56 Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské…

Lidská práva nejsou ideologie. 50 velvyslanců v Polsku podpořilo sexuální…

28.09.2020 13:34 Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v…

Přes 19 tisíc nákaz denně? Merkelová se obává rychlého zhoršení epidemie v…

28.09.2020 12:25 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu…

Pompeo zahájil cestu po jihu Evropy. Mimo jiné se snaží uklidnit řecko…

28.09.2020 12:16 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo setkáním se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama