Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou noční bary

Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když s 309.855 potvrzenými případy od počátku pandemie překonalo Británii. Ta podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenala dosud 309.796 případů nákazy.

Ve čtvrtek se souhrnný údaj za Španělsko výrazně zvýšil poté, co ministerstvo zdravotnictví do celkové statistiky zahrnulo 4088 dříve diagnostikovaných případů.

Španělsko zaznamenalo tento týden nejvyšší denní nárůsty nově nakažených koronavirem od konce dubna, přesto jeho hlavní epidemiolog Fernando Simón tvrdí, že nejde o druhou vlnu epidemie a že šíření nákazy je pouze lokální. Podle Simóna se dál snižuje průměrný věk nakažených (už pod 40 let) a nejvíce nových případů podle něj souvisí s návštěvami nočních podniků. I proto například katalánská vláda dnes o další dva týdny prodloužila uzavření nočních zábavních podniků v regionu.

V madridském regionu naopak provozovatelé noční zábavních podniků na víkend zavřou dobrovolně na protestovat proti omezení otevírací doby. Tu vedení madridského regionu minulý týden zkrátilo do maximálně 01:30. Madrid byl v této pandemii nejvíce postiženým španělským regionem, v posledních týdnech už ho ale v celkových počtech potvrzených případů nákazy předstihlo Katalánsko.

Rekordní počet nakažených koronavirem za den (1772) potvrzený testy oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví ve středu. Ve čtvrtek hlásilo za den 1683 nakažených, z toho nejvíce v Aragonii, Baskicku a madridském regionu. A zatímco v Katalánsku se podle místních médií situace pomalu stabilizuje, výraznější nárůsty hlásí v posledních dnech Baskicko. Jeho ministryně zdravotnictví Nekane Murgaová ve čtvrtek prohlásila, že nárůsty svědčí o druhé vlně epidemie.

S Murgaovou ale nesouhlasí Simón, podle něhož o druhou vlnu nejde. Simón už dříve vysvětloval nárůst případů větším testováním. Dále je podle něj nutné intenzivněji zjišťovat kontakty infikovaných osob a dodržovat individuální karanténní opatření, aby se situace zlepšila do září, kdy skončí dovolené a začne školní výuka.

Ve Španělsku platil nouzový stav kvůli koronaviru od poloviny března do druhé poloviny června, od té doby vyhlašují protikoronavirová omezení jednotlivé autonomní regiony. Během předchozích několika týdnů mimo jiné všechny nařídily nošení roušek na veřejnosti a platí v nich i různá kapacitní omezení například pro restaurace či zábavní podniky. Lokálně jsou nařizována také omezení pohybu. Například ode dneška platí uzavírka pro město Aranda de Duero v provincii Burgos, která má na 32.000 obyvatel. Vstup do města kontrolují policisté a umožňují ho jen v naléhavých případech.

Ve Španělsku zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 na 28.500 pacientů, což je čtvrtý nejvyšší počet v Evropě po Británii, Itálii a Francii.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy