Summit EU čeká debata o Rusku, očkování či klimatických závazcích

Dalším směřováním napjatých vztahů s Ruskem či problémy okolo fungování dohody s Británií se budou zabývat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na mimořádném dvoudenním summitu, který začne v pondělí večer v Bruselu.

Stejně jako při všech jejich schůzkách za poslední rok dojde i na společný postup proti pandemii nemoci covid-19, tentokrát bude řeč hlavně o očekávaném letním uvolňování. Podle diplomatů bude ale zřejmě nejsložitějším bodem debata o dalším postupu při společném plnění klimatických závazků.

Pondělní část summitu věnují šéfové 27 unijních států výhradně otázkám zahraniční politiky. Dlouhodobě plánovaná strategická debata o Rusku se odehraje v době pokračující diplomatické pře mezi Moskvou a Prahou rozpoutané vrbětickou kauzou. Rusko před týdnem zařadilo Českou republiku na seznam zemí, jež mu nejsou přátelské, což vzápětí odsoudil šéf Evropské rady, tedy předsedající unijních summitů, Charles Michel. Podle jednoho z vysoce postavených unijních činitelů se dá očekávat, že lídři vyzvou k jednotě a vyjádří solidaritu svým členským zemím dotčeným nepřátelskými aktivitami Ruska. "Evropská unie a členské země už podnikly hodně kroků," prohlásil zmíněný činitel s tím, že žádné konkrétní společné akce na podporu Česka či Bulharska se ale neočekávají.

Političtí vůdci by se měli shodnout na pokračování dosavadního přístupu vůči Rusku, který je kombinací tlaku na dodržování mezinárodního práva a spolupráce v oblastech společného zájmu. Zároveň šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella pověří analýzou, jak tyto principy v současnosti vůči Moskvě fungují. Ačkoli mohou někteří politici otevřít i otázku dalších protiruských sankcí, jednomyslná shoda na jejich podpoře není podle diplomatů pravděpodobná.

Poprvé od lednového definitivního odchodu Británie z řad evropského bloku pohovoří lídři o tom, jak vylepšit místy drhnoucí vztahy s ostrovním partnerem. Neshody obou stran se v posledních týdnech objevily například v otázce Londýnem odloženého zavádění celních kontrol mezi Velkou Británií a Severním Irskem, třenic mezi britskými a francouzskými rybáři či práv občanů EU cestujících na ostrovy. Podle navrhovaných závěrů summitu, které má ČTK k dispozici, vyzvou vrcholní politici Evropskou komisi, aby při dohledu nad dodržováním smluv "plně využila nástroje" umožňující přimět Londýn k respektování dohod.

V pondělí večer se lídři zemí bloku zastaví také u příměřím přerušených bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás či u nového přílivu bězenců zejména do španělských enkláv v Africe. Žádné závazné závěry se ovšem v těchto bodech, na jejichž řešení nemají členské země jednotný pohled, nechystají.

V úterý se bude summit věnovat dalšímu společnému postupu proti covidu-19, hlavně možnostem postupného návratu běžného života. Prezidenti a premiéři by měli vyzvat k co nejrychlejšímu praktickému zavedení takzvaných covidových pasů, na nichž se státy s Evropským parlamentem dohodly tento týden. Shodnou se patrně i na tom, že země by vůči pandemii měly zůstat nadále ostražité a klíčem k jejímu rychlému zvládnutí je udržet vysoké tempo očkování. Zavážou se také k větší snaze o poskytnutí vakcín chudším zemím, kterým se zatím nepodařilo očkování obyvatel rozjet.

Náročná debata se očekává okolo společných klimatických závazků EU. Šéfové států mají potvrdit, že země budou schopny postupně přizpůsobit své hospodářství a průmysl tomu, aby unie dosáhla přísnějšího cíle omezit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Zatímco státy severní či západní Evropy nemají se svými závazky problémy, novější východní členové unie včetně Česka vytrvale požadují na utlumení neekologického provozu kompenzace ze společné kasy. Český premiér Andrej Babiš hodlá na summitu trvat na "spravedlivém sdílení nákladů“.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 5 hodinami

před 12 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

Zemědělci chystají další masivní protesty. Chtějí ucpat Prahu ještě tento měsíc

Zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací se dnes ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku dohodli na dalších zemědělských protestech, které se uskuteční 22. května v Praze.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy