Švédská cesta se nevyplatila? Nepřijmout žádná opatření byla chyba

Zatímco všechny evropské země přijaly přísná opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru, Švédsko se rozhodlo neučinit nic, a nechat vše na zodpovědnosti svých občanů, což se mu ale zřejmě vzhledem k počtu nakažených a zemřelých nevyplatilo. Nekontrolované šíření infekce pak zřejmě bude mít za následek politickou krizi.

Vlajka Švédska
doporučujeme

Navzdory kritice si švédský premiér Stefan Lövfen stojí tvrdě za tím, že nezavádět téměř žádný "lockdown" mělo svůj smysl, přestože má Švédsko jednu z největších mír úmrtí na světě. O trhlinách švédské cesty informoval server bloomberg.org

"Zvolili jsme stejnou strategii jako ostatní. Naším cílem bylo udržet nákazu pod kontrolou do takové míry, aby to naše nemocnice byly schopny zvládnout," řekl v neděli večer po setkání s novináři.

Lövfen dále také dodal, že je ještě příliš brzy na vyhodnocování úspěšnosti švédské cesty, která rozděluje nejenom politiky, nýbrž i epidemiology a jiné odborníky. Statistiky nicméně hovoří co do počtu zemřelých spíše v neprospěch Švédska. Koronavirus si vyžádal životy celkem 4874 Švédů ve srovnání s 597 Dány a 242 Nory. Ani to ale nepřimělo Lövfena ke změně názoru, jelikož se podle něj metody sledování mortality liší země od země. 

Tak jako tak nepřijmout žádné restrikce Švédsku nijak nepomohlo, pokud jde o ekonomiku a diplomacii. Veškeré hranice s jeho sousedy jsou neprodyšně uzavřeny. Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová dokonce přiznala, že sama má obavy o další vývoj vzájemných vztahů s ostatními skandinávskými zeměmi. Málokteré země, včetně severských, pouštějí na svá území Švédy, a když už, tak s omezeními, včetně například povinného negativního testu nebo karantény. Zřejmě ani švédská vláda není v tomhle směru jednotná.

Terčem největší kritiky se Lövfen stal poté, co jeden z předních švédských epidemiologů sám přiznal, že švédská strategie v boji s covidem-19 byla chybná. Dopady budou zřejmě katastrofální, odborná veřejnost je zmatená a švédští občané zřejmě postupně ztratí důvěru ve schopnost země bojovat s epidemií koronaviru.

Ze současné situace se proto přirozeně pokusil vytěžit předseda krajně pravicových Švédských demokratů Jimmie Akesson, který v rozhovoru pro švédský tisk uvedl, že vysoká úmrtnost na covid-19 je masakrem. I tak se ale podle aktuálních předvolebních průzkumů těší Švédská sociální demokracie popularitě mezi voliči. Lövfen později pro upřesnění uvedl, že Švédsko má vysoký počet nakažených díky vysokému počtu testů, a že počet nových případů klesá ruku v ruce s úmrtími.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo začne tvrdě trestat ty, kdo předbíhají při očkování

25.02.2021 11:53 Také v Německu někteří lidé předbíhají při očkování proti nemoci covid-19. Doposud takové případy…

Za kyberútoky na francouzské nemocnice prý stojí mafie

25.02.2021 10:36 Za nedávnou vlnou kybernetických útoků na francouzské nemocnice stojí mafiánské organizace, jež…

ONLINE: Přibylo téměř 14 tisíc nakažených. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 08:00 Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama