Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Kristersson uvedl, že jeho země plně přebírá své závazky jako člen Aliance. Podle něj má Švédsko pochopení pro potřeby všech obranných kapacit NATO včetně jaderné strategie. Zároveň však zdůraznil, že v současné době nevidí potřebu umísťovat na švédském území stálé základny ani jaderné zbraně.

Stoltenberg zdůraznil, že vstup Švédska do NATO mění vojensko-bezpečnostní situaci v regionu Baltského moře a zvyšuje ochranu členských států Aliance v této oblasti.

Ohledně samotného Švédska Stoltenberg opětovně zdůraznil, že skandinávská země po svém oficiálním vstupu do Aliance minulý čtvrtek zaujala místo za stolem mezi spojenci a nyní se jí dostává ochrany díky článku 5 Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně. Podotkl také, že Švédsko zanechalo své neutrality, kterou drželo po dobu 200 let.

Stoltenberg vyjádřil uznání švédské armádě a obrannému průmyslu. Připomněl, že Švédsko zvýšilo své obranné výdaje a nyní věnuje armádě více než dvě procenta svého HDP.

Šéf Aliance dále uvedl, že když ruský prezident Vladimir Putin před dvěma lety napadl Ukrajinu, doufal v oslabení NATO a zničení Ukrajiny jako suverénního státu. Nicméně, jak poznamenal Stoltenberg, to vedlo k posílení Aliance a k posunu Ukrajiny blíže k NATO. Důrazně prohlásil, že vstup Ukrajiny do Aliance již není otázkou "jestli", ale "kdy". 

Související

Více souvisejících

Švédsko Jens Stoltenberg NATO

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy