Svět řeší nový problém. Koronavirus nahrává psychopatům

Pandemie koronaviru s ním spojená karanténa či omezené vycházení nahrává do karet psychopatickým tyranům, kteří se častěji uchylují k domácímu násilí. Například Francie eviduje nárůst případů o 33 procent.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

Od 17. března, kdy v zemi kvůli epidemii nového koronavirus začalo platit omezení pohybu, ve Francii zaznamenali 33% nárůst případů domácího násilí.

Podle serveru LCI státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlene Schiappaová v neděli na rozhlasové stanici Europe 1 informovala o nových opatřeních, která v této souvislosti přijala francouzská vláda během sobotního zasedání.

Od pondělí jsou v nákupních centrech k dispozici kontaktní místa pro oběti domácího násilí. Ohroženi lidé budou moci na svou situaci upozornit i lékárníky, přičemž stačí, když před nimi vysloví dohodnuté "heslo" Masque-19 (Maska-19).

Lékárník následně kontaktuje policii, která se situací bude zabývat. Úřad ve spolupráci s ministerstvem pro bytovou výstavbu řeší i možnosti přestěhování žen ze společné domácnosti s násilníkem do bezpečného bytu.

Vláda na pomoc nevládním organizacím pomáhajícím obětem domácího násilí rovněž vyčlení milion eur. Bezplatná telefonická linka pro oběti domácího násilí eviduje v těchto dnech nižší návštěvnost, což Schiappaová označila za pochopitelné, neboť pro oběti je těžké telefonovat z bytu, ve kterém jsou zavřené s násilníkem.

K podobným opatřením přikročilo i Španělsko. Nárůstu případů domácího násilí se obávají i v Rusku, kde v některých částech zvažují i zákaz prodeje alkoholu.

Podobný problém řeší i Spojené státy. "Můj manžel mi nedovolí opustit dům. Má příznaky podobné chřipce a tvrdí, že nechce nikoho ohrožovat. Myslím si ale, že je to jen pokus o mou izolaci. Bojím se, že pokud odejdu z domu, manžel mě vyhodí," řekla nejmenovaná žena na tamní lince pro oběti domácího násilí.

Manžel jí navíc údajně vyhrožoval, že ji vyhodí na ulici, pokud začne kašlat. "Pachatelé obětem vyhrožují, že je vyhodí na ulici. Zaznamenali jsme i případy nepřivolání lékařské pomoci ve chvíli, kdy byla nutná," řekla šéfka linky Katie Ray-Jonesová.

Obává se, že lidé, kteří jsou nebo byli v minulosti zneužívání, v současnosti pravděpodobně čelí ještě většímu násilí. Jejich situaci totiž zhoršuje i to, že nemohou hledat útočiště v práci nebo mezi přáteli.

"Postup, který používáme k ochraně lidí před virem, může ohrozit oběti domácího násilí. Podporujeme potřebu dodržovat sociální izolaci, zároveň ale prostřednictvím ní nechtěně vytváříme příležitost tyranům, aby páchali více násilí," potvrdila Anita Bhatiaová z OSN.

"Mluvila jsem s jednou ženou z Kalifornie, která je v karanténě, protože má astma. Její partner ji dnes škrtil. Při rozhovoru zněla, jako kdyby byla zraněná. Bojí se ale jít k lékaři, aby neonemocněla na COVID-19," dodala Bhatiaová.

Podle Ray-Jonesové je hrozbou pro oběti násilí i ekonomická krize. "Opuštění partnera často závisí na financích, které si oběti odkládají, aby se mohly postavit na vlastní nohy. Kvůli pandemii však hrozí velká nezaměstnanost, a tak ztratí zdroj svého příjmu," uvedla.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy