Útok na přistěhovalce a synagogu. Den hanby pro Německo, míní Merkelová

K solidaritě s židovskými obyvateli dnes na návštěvě východoněmeckého města Halle, kde ve středu při útoku na synagogu a přistěhovalce zahynuli dva lidé, vyzval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Dnešek označil za "den studu a hanby". Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že je zločinem stejně jako miliony Němců šokována.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Podle Steinmeiera teď nestačí zbabělý útok na synagogu ve východoněmeckém Halle odsoudit. Německo musí převzít zodpovědnost za židovskou komunitu a její bezpečnost a jasně se postavit proti antisemitskému násilí. Naprostá většina Němců podle prezidenta v Německu chce "židovský život".

"Jsme rádi za každou synagogu, za každou obec a všechen židovský život v naší zemi," řekla dnes v Norimberku v podobném duchu Merkelová, jejíž země si je dodnes velmi dobře vědoma odpovědnosti nacistického Německa za holokaust. "Jen těsně jsme unikli hrozném útoku na lidi v synagoze. Mohlo být ještě mnohem více obětí," uvedla také šéfka německé vlády v narážce na to, že se útočníkovi do náboženské stavby nepodařilo proniknout.

Místo dnes navštívil také ministr vnitra Horst Seehofer, který tam položil květiny. Jeho straničtí kolegové mezitím volají po důslednějším boji proti antisemitismu.

Místo dnes vedle Steinmeiera a dalších politiků navštívil také ministr vnitra Horst Seehofer. "Tento brutální zločin je ostudou pro celou naši zemi. S naší historií se něco takového v Německu nesmí stát," řekl na odpolední tiskové konferenci. Židovským zařízením v zemi slíbil lepší ochranu. Pro ochranu Židů podle něj vláda udělá vše.

Středeční útok na synagogu v Halle si vyžádal dva mrtvé: 20letého muže z města Merseburg a 40letou ženu z Halle. Ženu střelec zabil před synagogou, muže o něco později v prodejně kebabu. Dva další lidi útočník na útěku zranil v nedaleké obci Landsberg. Podezřelého, kterým je sedmadvacetiletý Němec, policie zadržela.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Brexit opět odložen? Johnson u poslanců pohořel, přijetí zákona se posouvá

22.10.2019 23:07 Britský premiér Boris Johnson dnes pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě.…

Evropské země se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely

22.10.2019 22:09 Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je…

Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

22.10.2019 20:14 Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama