Útok na přistěhovalce a synagogu. Den hanby pro Německo, míní Merkelová

K solidaritě s židovskými obyvateli dnes na návštěvě východoněmeckého města Halle, kde ve středu při útoku na synagogu a přistěhovalce zahynuli dva lidé, vyzval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Dnešek označil za "den studu a hanby". Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že je zločinem stejně jako miliony Němců šokována.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Podle Steinmeiera teď nestačí zbabělý útok na synagogu ve východoněmeckém Halle odsoudit. Německo musí převzít zodpovědnost za židovskou komunitu a její bezpečnost a jasně se postavit proti antisemitskému násilí. Naprostá většina Němců podle prezidenta v Německu chce "židovský život".

"Jsme rádi za každou synagogu, za každou obec a všechen židovský život v naší zemi," řekla dnes v Norimberku v podobném duchu Merkelová, jejíž země si je dodnes velmi dobře vědoma odpovědnosti nacistického Německa za holokaust. "Jen těsně jsme unikli hrozném útoku na lidi v synagoze. Mohlo být ještě mnohem více obětí," uvedla také šéfka německé vlády v narážce na to, že se útočníkovi do náboženské stavby nepodařilo proniknout.

Místo dnes navštívil také ministr vnitra Horst Seehofer, který tam položil květiny. Jeho straničtí kolegové mezitím volají po důslednějším boji proti antisemitismu.

Místo dnes vedle Steinmeiera a dalších politiků navštívil také ministr vnitra Horst Seehofer. "Tento brutální zločin je ostudou pro celou naši zemi. S naší historií se něco takového v Německu nesmí stát," řekl na odpolední tiskové konferenci. Židovským zařízením v zemi slíbil lepší ochranu. Pro ochranu Židů podle něj vláda udělá vše.

Středeční útok na synagogu v Halle si vyžádal dva mrtvé: 20letého muže z města Merseburg a 40letou ženu z Halle. Ženu střelec zabil před synagogou, muže o něco později v prodejně kebabu. Dva další lidi útočník na útěku zranil v nedaleké obci Landsberg. Podezřelého, kterým je sedmadvacetiletý Němec, policie zadržela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama