Útok v Paříži: Muž bodal do kolemjdoucích. Jeden mrtvý, několik zraněných

Nejméně jednu oběť a dva zraněné si dnes vyžádal útok ve městě Villejuif jižně od Paříže, kde muž v parku napadal nožem kolemjdoucí. Útočníka policie zastřelila, uvedla agentura AFP. Agresor podle úřadů zabil šestapadesátiletého muže, další dva lidé utrpěli zranění, z toho jeden je ve vážném stavu. Motiv činu zatím není znám.

Francouzská policie

Podle zdrojů agentury AFP útočník Nathan C. trpěl psychickými potížemi, nebyl ale v hledáčku zpravodajských služeb kvůli případné radikalizaci.

Muž zaútočil kolem 14:00 SEČ na lidi v parku Hautes Bruyères ve městě Villejuif, které je součástí pařížské aglomerace. Kolemjdoucí napadal zjevně nahodile. "Snažil se napadnout i další lidi, kterým se ale podařilo uniknout," řekla novinářům prokurátorka Laure Beccuauová.

Útočník se pak vydal k nákupnímu středisku v sousední obci Hay-les-Roses, které podle starosty muselo být na několik hodin uzavřeno. "Policie byla rychle přivolána, rychle se dostavila a útočníka zneškodnila," řekl starosta Vincent Jeanbrun. Podle něj měl útočník zjevně v úmyslu přenést násilí do nákupního centra.

Policisté podle stanice BFMTV zasáhli muže s nožem nejméně třikrát.

"Slyšel jsem křik, pak tři výstřely. Vyšel jsem ven se podívat, co se děje. Pak jsem slyšel ještě pět či šest ran a sirény. Raději jsme se zabarikádovali v garáži," vylíčil AFP Rouane Yazid, majitel garáže v sousedství nákupního centra.

Fotografie pořízená těsně po útoku podle AFP zachytila, jak útočník leží na zádech v černém oblečení, podobném abáje, tedy dlouhému šatu zahalujícímu celé tělo.

Různé zdroje podle AFP shodně uvedly, že Nathan C. trpěl "psychickými potížemi". Měl i potíže se zákonem, ale pro zpravodajské služby byl neznámou. V jeho konání však byly přítomny i "prvky související s náboženstvím".

Starosta Villejuif Franck Le Bohellec uvedl, že oběť je místní obyvatel. "Procházel se s manželkou, když se přiblížil útočník. Pokoušel se ženu ochránit a schytal ránu nožem," řekl.

Vážné zranění podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním utrpěl další muž a jedna žena vyvázla lehce zraněna. Oba byli hospitalizováni. Kriminalisté případ vyšetřují jako "vraždu a pokusy o vraždu".

Ministr vnitra Christophe Castaner vyslovil své uznání bezpečnostním složkám za "rychlou reakci, chladnokrevnost a profesionalitu". Vyšetřování řídí místní prokuratura v Créteil, ale na místo se dostavil i protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard, spolu s náměstkem ministra vnitra a pařížským policejním prefektem. Prezident Emmanuel Macron vyjádřil svou podporu obětem útoku a odsoudil "slepé násilí".

Před třemi týdny zasahovala policie v podobném případu v pařížské čtvrti La Défense. Zastřelila tam muže, který je ohrožoval nožem. Následně se ukázalo, že muž uprchl z psychiatrické léčebny.

Francie čelí neustálé teroristické hrozbě od první vlny útoků v roce 2015. Loni země zažila tři teroristické útoky: v březnu zradikalizovaný vězeň napadl nožem dva dozorce, v květnu výbuch bomby v lyonském pekařství zranil 14 lidí a začátkem října zaměstnanec pařížské prefektury Mickaël Harpon ubodal čtyři kolegy, než byl zastřelen.

Za více než čtyři roky se obětí terorismu stalo ve Francii 255 lidí. Podle ministerstva vnitra se od roku 2013 podařilo zabránit celkem 60 útokům, naposledy na konci loňského září.

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

Související:

Právě se děje