Uvalení karantény na katalánské město zrušeno. Úřady porušily zákon, řekl soud

Španělský soud dnes zrušil opětovné zavedení karantény v oblasti kolem katalánského města Lérida (katalánsky Lleida). Úřady opatření vyhlásily kvůli opětovnému výraznému nárůstu počtu případů koronavirové nákazy v neděli. Podle soudu to však nebylo v souladu se zákony, informovala dnes agentura AFP.

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Katalánská oblast byla první, která přistoupila k obnovení restrikcí po jejich uvolňování v uplynulých týdnech. Zhruba 160.000 obyvatel Léridy a sedmi okolních obcí mělo od půlnoci zůstat převážně ve svých domovech.

Vycházet ven měli jen do práce, k lékaři či na nákup potravin a zakázána měla být shromáždění více než deseti lidí. Oblast byla už od sobotního večera izolována od zbytku Katalánska a tamní nemocnice mají již téměř naplněné kapacity, píše list El Páis.

zdroj: YouTube

Podle katalánského vrchního soudu bylo rozhodnutí regionální vlády "v rozporu s právem" a nebylo v její kompetenci. Regionální úřady mohou ještě rozhodnutí napadnout, uvedla AFP. "Podíváme se, jak to můžeme vyřešit z právního hlediska," uvedla v rozhlasové stanici Catalunya Ràdio katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergésová.

"Jsou to nezbytná opatření. Nepřijímali bychom je, kdyby to nabylo naprosto nutné," hájila kroky úřadů regionální politička a vyzvala obyvatele, aby zůstali doma i navzdory rozhodnutí soudu.

Španělsko je jednou z nejhůře zasažených zemí v Evropě, tamní úřady zaznamenaly přes 28.000 zemřelých s covidem-19. Ačkoliv tam denní počty nakažených i obětí od vrcholu epidemie už prudce klesly, v poslední době se v zemi objevilo několik desítek lokálních ohnisek nákazy. Oblast kolem města Lérida úřady znepokojuje nejvíce.

Vzhledem k nárůstu nových případů úřady na některých místech znovu přikazují povinné nošení roušek na veřejnosti a v uzavřených prostorech. Ve čtvrtek toto rozhodnutí přijalo Katalánsko, ode dneška podobná pravidla platí také na Baleárských ostrovech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama