V Bulharsku padl ministr životního prostředí, noc strávil ve vazbě

Bulharský ministr životního prostředí Neno Dimov dnes podal demisi poté, co byl zatčen a obviněn kvůli své roli při potížích se zásobováním vodou ve městě Pernik. Prokuratura jej obvinila i v kauze dovozu odpadu z Itálie. Dimov je podle bulharských médií prvním ministrem bulharské vlády, který byl zatčen v době výkonu funkce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice
doporučujeme

Dimov, kterého do vlády nominovala menší koaliční nacionalistická strana VMRO, byl zatčen ve čtvrtek večer a na 24 hodin vzat do vyšetřovací vazby. Jeho rezignaci dnes přijal premiér Bojko Borisov.

V 70tisícovém městě Pernik asi 40 kilometrů západně od Sofie roste od listopadu nespokojenost obyvatel kvůli krácení dodávek vody z nedaleké přehrady Studena, z níž bylo vypuštěno nadměrné množství vody. Zpočátku tekla lidem voda deset hodin denně, později už pouze sedm. Podle úřadů mělo omezení trvat více než pět měsíců. Místní lidé vyzvali vládu k rezignaci a stěžovali si na zkorumpovanost místních úřadů ze strany vodárenské a kanalizační společnosti.

Ministr životního prostředí, který ze zákona schvaluje regulaci vody v přehradách, podle prokuratury "úmyslně zanedbal správu veřejného majetku", což vyústilo v "újmu na lidském zdraví". Proti Dimovovi bylo vzneseno obvinění a hrozí mu až osm let vězení.

Vodárenská krize v Perniku není jedinou kauzou, do níž byl Dimov v pozici ministra zapleten. Podle portálu Dnevnik.bg čelil kritice i za postup při změně stanov Pirinského národního parku či za neschopnost napravit výtky Evropské komise ke znečištěnému ovzduší v Bulharsku.

Podle serveru RFE/RL se opozice v souvislosti s kauzou kolem Dimova chystá iniciovat hlasování parlamentu o důvěře vládě Bojka Borisova. Návrh nicméně nemá velkou naději na schválení.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama