Ve Francii hoří katedrála. Někdo ji možná zapálil úmyslně

Požár, který dnes poškodil pozdně gotickou katedrálu z přelomu 15. a 16. století v západofrancouzském Nantes, mohl být založen úmyslně. Úřady zahájily vyšetřování možného trestného činu žhářství, protože vyšetřovatelé našli tři různá ohniska požáru. Agentuře AFP to řekl nantský státní zástupce Pierre Sennès. Nikdo zatím nebyl obviněn, svědky neštěstí vyslechne policie.

Požár katedrály v Nantes
doporučujeme

Na televizních záběrech byl i po šesti hodinách vidět dým stoupající z nitra katolického chrámu v Nantes. Plamenů si všimli kolemjdoucí a záchranáři byli na místo přivoláni v 07:44 SELČ. Pod kontrolu se oheň podařilo dostat kolem desáté hodiny dopoledne, ale dosud není zcela uhašen. Na místě zasahují desítky hasičů.

Neštěstí vyvolalo ihned vzpomínky na loňský dubnový požár pařížské katedrály Notre-Dame, který zničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, hasiči ale tvrdí, že dnešní škody tak rozsáhlé nebudou.

Podle šéfa hasičů Laurenta Ferlaye byly v Nantes nejhůře zasaženy velké katedrální varhany. Podstavec, na němž stojí, je prý velmi nestabilní a mohl by se zřítit, řekl Ferlay zástupcům médií před katedrálou. "Scénář Notre-Dame se nekoná. Střecha zasažena nebyla," dodal s tím, že oheň už se nebude dál šířit.

"Velké varhany úplně zmizely," řekl agentuře AFP správce katedrály François Renaud, jemuž hasiči umožnili vstoupit do objektu. "Je to nesmírná ztráta," dodal a doplnil, že zničena jsou i původní barevná okna ze 16. století za varhanami.

Podle zástupce radnice, na kterého se odvolává agentura AP, oheň vypukl uvnitř katedrály a jeho příčina není známa.

"Byl to obrovský šok. Je to velice smutné," řekla televizi BFM TV Cecile Renaudová z nedalekého pekařství, která záchranáře přivolala, když uviděla velké plameny.

Žár roztříštil okna z barevných skel a mezi věžemi stavby stoupal vzhůru černý kouř. Zasahující hasiči varovali přihlížející místní i zahraniční turisty, aby se okolí místa zásahu vyhnuli.

Do Nantes má dnes v 15:45 přijet francouzský premiér Jean Castex v doprovodu ministryně kultury Roselyne Bachelotové a ministra vnitra Géralda Darmanina, informovala agentura AFP. Miniszterský předseda se sejde s hasiči a vstoupí i do katedrály. Podporu hasičům vyjádřil na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron, který je na summitu EU v Bruselu. Katedrálu označil za "gotický šperk".

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci města na řece Loiře oheň nezasáhl poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války v roce 1944. Plameny se v ní rozhořely i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy poničily hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se svatostánek mohl otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

V roce 2015 v Nantes zachvátil velký oheň další katolický chrám. Poničil tři čtvrtiny střechy baziliky svatého Donáta a svatého Rogáta z 19. století.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zaznamenalo přes 1000 nově nakažených koronavirem

06.08.2020 08:48 Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to…

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama