Vyloučení 21 rebelů? Konzervativci tlačí na Johnsona, aby rozhodnutí zvrátil

Desítky poslanců britské Konzervativní strany vyzvaly premiéra Borise Johnsona, aby zvrátil rozhodnutí vyloučit z poslaneckého klubu rebely, kteří v úterý hlasovali proti vládě. K výzvám se podle britských médií připojilo i několik členů Johnsonova kabinetu. Premiér ve středu večer v televizním rozhovoru řekl, že rebelové dobře věděli o následcích svého počínání.

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Asi stovka konzervativních poslanců jej předtím v dopise obvinila z "čistky umírněných kolegů". "Premiérovo rozhodnutí vyloučit tyto členy parlamentu z poslaneckého klubu je principiálně nesprávné a politicky nepraktické. Nyní je třeba sjednocovat, nikoli rozdělovat," uvedla skupina v čele s Damianem Greenem. Ten následně v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC postup Johnsona a jeho poradců označil za "obludně nespravedlivý".

Rebelové při úterním hlasování pomohli spustit plán opozice na zablokování brexitu bez dohody. Mezi 21 poslanci, kteří porušili stranickou disciplínu, byla řada velkých jmen Konzervativní strany, jako exministr financí Philip Hammond či Ken Clarke, který konzervativce v dolní komoře parlamentu zastupoval téměř 50 let. Nezávislým poslancem se rovněž stal Nicholas Soames, což je vnuk britského premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla.

Vyloučení z poslaneckého klubu v britském politickém prostředí znamená de facto vyloučení ze strany. Zákonodárci si ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení a od poslaneckého klubu již nedostávají podklady k hlasování. Vedení Konzervativní strany zároveň avizovalo, že daných 21 zákonodárců vyškrtne z kandidátky pro příští volby.

"Podívejte se, tohle jsou moji přátelé a věřte mi, že z toho všeho nemám vůbec žádnou radost," komentoval "čistku" premiér Johnson ve vysílání televize ITV. Zopakoval však, že vzbouřenci svým počínáním poškodili britskou pozici ve vyjednávání o podmínkách brexitu. "Velmi jasně jsme jim řekli, jaké by byly následky," dodal ministerský předseda.

Výhrady vůči tomuto postupu ovšem zaznívají i zevnitř Johnsonova kabinetu. Podle bulvárního listu The Sun na schůzi vlády žádala nápravu hned pětice premiérových kolegů. Nesouhlas s potrestáním rebelů dnes naznačil i ministr financí Sajid Javid, podle něhož strana přišla o lidi, kterým na Británii "skutečně záleží". "Byl bych rád, kdyby se někdy vrátili," řekl v rozhlasovém interview.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyklizení oblíbené hospody v Berlíně vyvolalo protesty, zasahovala policie

07.08.2020 11:12 Při protestech proti nucenému vyklizení oblíbené berlínské hospody, jejíž majitelé se odmítli…

Koronavirus v Německu: Počet nově nakažených je nejvyšší od května

07.08.2020 10:56 V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7.…

Slovinsko opět zavádí pro Čechy povinnou karanténu, tranzit je možný

07.08.2020 08:48 Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama