Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 večeří státníků. Jednat mají mimo jiné o mezinárodním obchodě, ochraně klimatu a aktuálních bezpečnostních hrozbách a ozbrojených konfliktech.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Prezidenti a premiéři z Francie, Spojených států, Británie, Kanady, Německa, Itálie, Japonska i předseda Evropské rady Donald Tusk budou tři dny jednat o tématech, jako jsou globální ekonomika a obchod, digitalizace, nerovnost a ochrana klimatu.

Summit začíná v atmosféře znovu vystupňované obchodní války mezi USA a Čínou a také v době, kdy svět se zděšením sleduje požár "plic světa", amazonského deštného pralesa v Brazílii. Poprvé se summitu účastní britský premiér Boris Johnson, který se chystá svou zemi k 31. říjnu vyvést, třeba i bez dohody, z Evropské unie.

Někteří členové G7 jsou znepokojeni obchodní a mezinárodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který razí strategii upřednostňování národních zájmů před mezinárodními ujednáními. Washington se tak například loni vypověděl dohodu o íránském jaderném programu a aktuálně zabředává do obchodní války s Čínou. V pátek Trump oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny.

Hostitel summitu, francouzský prezident Emmanuel Macron předem tlumil očekávání od schůzky mocných, když avizoval, že oproti tradici dodržované od roku 1975 ze summitu v Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné komuniké.

Otázka, zda je G7 stále relevantním a efektivním fórem pro řešení globálních problémů, nabývá na naléhavosti po minulých rozporech mezi Spojenými státy a dalšími členy G7, poznamenala japonská agentura Kjódó.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci ohrožují Evropany? Leyenová vyvolala poprask, protiimigrační…

16.09.2019 11:56 Nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová se nehodlá vzdát kritizovaného…

Brexit: Přinese dnešní schůzka Johnsona a Junckera konečně průlom?

16.09.2019 11:41 Britský premiér Boris Johnson se dnes v Lucembursku sejde s dosluhujícím předsedou Evropské komise…

Požár Notre-Dame: Co se tajilo před veřejností? Unikly alarmující dokumenty

16.09.2019 11:02 Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených…

Klimatická hysterie? AfD napadla plán Merkelové, má stát desítky miliard…

16.09.2019 10:23 Německá vláda chce do roku 2023 dát kolem 40 miliard eur (bilion Kč) do boje proti klimatickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama