Běloruský prezident hrozí vypovězením zahraničních novinářů

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes pohrozil vypovězením zahraničních novinářů, které obvinil, že před srpnovými volbami hlavy státu proti němu podněcují protesty. Měli by se podle něj místo toho věnovat zemědělské sklizni, informovala agentura Reuters.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Lukašenko vládne zemi tvrdou rukou už 26 let a dovolil jen málo projevů nesouhlasu se svým režimem. Nyní však čelí rostoucí nespokojenosti se stavem ekonomiky, s porušováním lidských práv a se zlehčujícím přístupem 65letého prezidenta k pandemii covidu-19.

Dva z hlavních politických rivalů prezidenta, Sjarhej Cichanouski a Viktar Babaryka, byli uvězněni a třetí, Valeryj Capkala, diskvalifikován, aby neohrozili setrvání Lukašenka v úřadu hlavy státu ve volbách vypsaných na 9. srpna. Opozice se pak semkla kolem manželky Cichanouského Svjatlany, která se rozhodla kandidovat místo svého chotě. V neděli ji do ulic metropole Minsku vyšlo podpořit na 5000 lidí.

"Vyzývají k nepokojům. Proč to dovolujete?" čílil se podle Reuters Lukašenko na zasedání vlády. Obvinil přitom média, že protesty proti němu organizují a házejí na něj "špínu za špínou". "Není třeba čekat na konec volební kampaně. Vyžeňte je odsud, jestliže nerespektují naše zákony a vyzývají lidi k Majdanům," láteřil prezident s narážkou na události v Kyjevě, které v roce 2014 vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

"Ať jdou do polí, kde dnes probíhá skutečná bitva, boj o úrodu," prohlásil Lukašenko. Podle něj novináři "by měli fotografovat kombajny. Vyprávět o obyčejných těžce pracujících lidech, kteří krmí naši zemi. Zítra všichni ti pisálci poběží do obchodů koupit si chleba."

Běloruská policie minulý týden pozatýkala stovky lidí, kteří se zúčastnili protestů následujících poté, co centrální volební komise odmítla zaregistrovat některé kandidáty s očividnou snahou napomoci tomu, aby se Lukašenko udržel u moci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku zadrželi šéfku volební kampaně Cichanouské, ta kandiduje proti…

08.08.2020 18:46 V Bělorusku dnes zadrželi šéfku volební kampaně prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské.…

Neobvyklý "úlovek" v Londýně. Policie na jedné adrese zajistila 118…

08.08.2020 16:18 Londýnská policie zajistila na jedné adrese 118 kradených jízdních kol. To představuje neobvykle…

Ukrajina zavírá přechody na Krym, chce tak zabránit šíření koronaviru

08.08.2020 15:37 Ukrajinská vláda dnes oznámila, že dočasně uzavře hraniční přechody na Krym s cílem zabránit…

Revolta proti Putinovi. V Chabarovsku se opět protestovalo kvůli zatčení…

08.08.2020 12:36 Několik tisíc demonstrantů dnes opět protestovalo v Chabarovsku na ruském Dálném východě proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama