Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

Termín "chemie" se datuje do konce 40. let minulého století, kdy někteří odsouzení pracovali v průmyslu, zejména v chemických závodech, a žili ve zvláštních ubytovnách. V dnešní době tento trest znamená, že odsouzenec bydlí na ubytovně a pracuje buď ve svém běžném zaměstnání, anebo v nějakém státním zařízení, podotýká RFE/RL.

Těchto sedm lidí si dnes nakonec vyslechlo trest ve výši od 18 měsíců do dvou let. Dalších šest Bělorusů odešlo od soudu s trestem, jenž se podobá podmínce, rovněž v délce 18 měsíců až dvou let. Kromě toho jednoho ruského občana soud poslal na rok do vězení.

Odsouzení se 13. září loňského roku přidali k protivládním protestům v Brestu, při kterých zpívali písně, tančili, dokud nedorazilo vodní dělo, píše Tut.by s tím, že posléze začaly bezpečnostní složky zatýkat účastníky demonstrace. Podle vyšetřovatelů protest zablokoval křižovatku a narušil dopravu. Prokuratura tvrdí, že kvůli demonstrantům zaznamenala flotila trolejbusů škody ve výši přes 619 běloruských rublů a 55 kopějek (více než 5000 korun) a autobusy za 40 rublů a 37 kopějek (přes 330 korun), uvedla agentura TASS. Kromě toho se musely na čas zavřít tři stánky a restaurace rychlého občerstvení.

Kvůli těmto protestům prokuratura v Brestu podle serveru Tut.by obžalovala zhruba 100 lidí a soud je soudí ve skupinách. K dnešnímu dni vynesl verdikt nad 18 obyvateli města, z nichž všichni byli odsouzeni k podobným trestům jako dnešní skupina. Soudy s účastníky protivládních protestů se odehrávají i v jiných běloruských městech. Například ve čtvrtek soud v Minsku odsoudil ke třem letům otevřeného vězení protestujícího, kterého prokuratura obvinila z poničení bezpečnostní kamery na zdi detenčního zařízení v metropoli během protivládních protestů v říjnu.

Masové demonstrace vypukly v Bělorusku po prezidentských volbách z loňského srpna, v nichž podle oficiálních výsledků opět zvítězil autoritářský vládce země Alexandr Lukašenko. Ten zemi vede tvrdou rukou od roku 1994. Opozice a také některé západní země považují oznámený výsledek voleb za zmanipulovaný. Lukašenko volební podvody odmítá a z podpory protestů viní Západ. Policie proti demonstrujícím tvrdě zasahovala a přes 34.000 lidí zatkla. Ochránci lidských práv hovořili o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících. Několik demonstrantů v povolebním násilí zemřelo, podotklo rádio RFE/RL. Protesty, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, od té doby zeslábly.

Deset běloruských opozičních aktivistů tento týden požádalo německou prokuraturu o trestní stíhání Lukašenka a náčelníků bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců režimu. Prezident je dnes označil za "dědice fašismu", kteří nemají právo ho soudit. "Jsou to dědici generací, které rozpoutaly tuto válku," nechal se podle agentury Reuters slyšet dva dny před výročím, kdy si Bělorusko připomene vítězství SSSR nad nacistickým Německem.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy