Boj s koronavirem naráží na trpělivost lidí a blahobyt, varuje renomovaný deník

NÁZOR - Na jaře letošního roku, kdy byla koronavirová pandemie na svém začátku, modelová studie vědců z londýnské Imperial College naznačila, že důsledky se budou odvíjet od přísnosti restriktivních opatření, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník vysvětluje, že na jedné straně stálo striktní potlačení viru, na druhé pak volnější opatření a pouhé omezování šíření nákazy.

Jízda na horské dráze

Studii, která doporučovala striktní potlačování, označuje washingtonský deník za důležitý faktor v následném tažení za zploštění křivky nových případů nákazy. "Ale rovněž předpověděla, že společnost bude mít problém s udržením restrikcí po dlouhé časové období a že virus 'opět rychle udeří', pokud budou restrikce uvolněny," uvádí editorial. Dodává, že přesně to nastalo o půl roku  později.

Množství evropských zemí čelí nárůstu počtu nakažených, k němuž dochází právě po uvolnění restrikcí, připomíná renomovaný server. Poukazuje, že to samé prožívaly v létě Spojené státy, které se s růstem případů nadále potýkají.    

"Pandemie se ukazuje jako jízda na horské dráze, osciluje mezi bolestivým stoupáním a děsivými pády dolů," pokračuje americký deník. Podotýká, že země jako Británie, Španělsko a Francie po úvodních výrazných úspěších rychle zavádějí opětovná opatření, která mají zvrátit rostoucí počty pozitivních osob, jež nejsou pouze důsledkem  rozsáhlejšího testování, ale především většího šíření viru.

Britský premiér Boris Johnson oznámil 22. září nová plošná restriktivní opatření na dobu šesti měsíců, která zahrnují například přísnější pravidla pro hospody a restaurace či opuštění snahy přimět zaměstnance k návratu do kanceláří, nastiňuje Washington Post. Připomíná, že země zaznamenala ten samý den téměř 5 tisíc nových případů nákazy, což je nejvíce od začátku května.

Ve španělské metropoli a okolních městech zase policie začala kontrolovat lidi, kteří překračují hranice oblastí, které byly částečně uvrženy do karantény, uvádí editorial. Konstatuje, že s počtem 293,76 nakažených na 100 tisíc obyvatel Španělsko předčí Francii (213,8) i Spojené státy (176,62).

S druhou vlnou pandemie bojuje především Izrael, který hlásí 797,19 nakažených na 100 tisíc obyvatel, upozorňuje prestižní deník. Poukazuje, že ačkoliv před židovskými oslavami nového roku Roš ha-šana byla v zemi vyhlášena striktní karanténa, koronavirus se stále nedaří dostat pod kontrolu.

Hlavní lekce pandemie

"Evropští politici se při boji s nárůstem vyhýbají drakonickým karanténám jako v prvních týdnech krize a uchylují se místo toho k cílenějším a tvárnějším odpovědím," píše americký server. Za hlavní lekci pandemie označuje poznání, že vlády dokážou vyhlašovat karantény jen do chvíle, dokud budou mít lidé trpělivost a dokud nebude zásadně omezen jejich ekonomický blahobyt.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ostatně na svém twitterovém účtu napsal, že ochrana seniorů nesmí vést k jejich izolaci, a s ohledem na důležitost sociálních a rodinných vazeb vyzdvihl nutnost naučit se s koronavirem žít a správně se mu přizpůsobit, uvádí washingtonský deník. V té souvislosti akcentuje, že odlišností druhé vlny je věkové složení nakažených - jde především o mladší jedince, což znamená nižší smrtnost.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Máme také větší zkušenosti s léčbou koronavirových pacientů, přiznává renomovaný server. Jedním dechem dodává, že dokud nebude k dispozici vakcína či účinný lék - což může být až příští rok, ne-li později -, šíření viru a počty obětí se mohou částečně odvíjet od psychologických bariér typu nošení roušek, používání dezinfekce a dodržování mezilidského odstupu.

Skutečně určující veličinou je ovšem chování lidí, deklaruje Washington Post. Tvrdí, že pokud budeme postupovat společně a činit správné věci, šíření viru se zpomalí, zatímco v opačném případě bude nákaza tvrdě postupovat.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie Španělsko Izrael Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy