Británie čelí náporu COVID-19. Vědci doporučili preventivní opatření na "většinu roku"

Opatření omezující aktivity obyvatel s cílem předejít kolapsu zdravotnictví pod náporem pacientů s koronavirem budou v Británii potřeba nejméně půl roku a v jisté míře ještě výrazně déle.

Uvádí se to v materiálech komise SAGE, která za současné zdravotnické krize připravuje doporučení pro britskou vládu. Experti mimo jiné odhadují, že na nemoc COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, umírá 0,5 až jedno procento nemocných.

Británie dosud nepřistoupila k tak tvrdým opatřením jako jiné evropské země, vláda už ale nařídila přerušení běžné školní výuky, vyzvala obyvatele k minimalizaci kontaktu s ostatními lidmi a uzavřela restaurace, bary, kluby či posilovny a volnočasová centra.

Poradní sbor SAGE doporučuje, aby se v zemi v následujících měsících střídala období s přísnějším a méně přísným režimem "rozestupů" ve společnosti. Jako přísné opatření je podle BBC hodnoceno uzavření škol nebo povinná izolace pro všechny obyvatele. Mezi "méně restriktivní" postupy se řadí snaha izolovat jednotlivé případy nákazy či rizikové skupiny.

"Bylo dohodnuto, že strategie pravidelného střídání mezi periodami s více a méně striktními opatřeními zaměřenými na vytváření společenských rozestupů by věrohodně mohla být účinná pokud jde o udržení počtu případů vyžadujících intenzivní péči v kapacitě (zdravotnického systému)," citovala z analýz agentura Reuters. "Musela by (ona opatření) zůstat v platnosti nejméně po větší část jednoho roku," pokračuje hodnocení vědců v čele s klíčovým poradcem britské vlády Patrickem Vallancem.

"Tohle bude ještě na dlouho," komentoval analýzy expert BBC na zdraví a vědu James Gallagher. "Vědecká práce, která přispěla k utváření vládní strategie, ukazuje, že můžeme očekávat zásahy do našich životů po většinu následujících dvanácti měsíců. Čeká se, že více než polovina tohoto času bude zahrnovat přísná opatření, která platí nyní," dodal.

Skupina SAGE také přišla s propočty ohledně očekávaného průběhu nemoci COVID-19 u jednotlivých věkových skupin. Odhaduje, že celkově asi 0,5 až jedno procento pacientů nákazu nepřežije, a že zhruba osm procent nemocných vyžaduje hospitalizaci. U lidí ve věku nad 80 let se ale podle britských expertů bez lékařské péče neobejde 44 procent nemocných.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy