Británie otevřela cestu pro soud s teroristy "Beatles", do USA poslala důkazy

Británie dnes zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA obvinění z příslušnosti ke skupině v rámci teroristické organizace Islámský stát (IS), pro níž se vžil název Beatles. Otevřela se tím cesta k zahájení soudního procesu, informoval zpravodajský server BBC.

Londýn, ilustrační fotografie
doporučujeme

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh čelí podle BBC obviněním z toho, že patřili ke čtyřčlenné buňce IS, jež stojí za popravami západních novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britskému přízvuku jejích členů se jí přezdívalo podle slavné britské kapely.

Zatčeni byli v lednu 2018 a jsou podezřelí z podílu na zadržení a usmrcení asi dvaceti rukojmích, včetně novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.

Spojené státy již delší dobu žádaly Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. V srpnu pak USA uvedly, že oba obviněné v případě uznání viny nepopraví.

"Jsem ráda, že mohu oznámit, že jsme konečně zaslali do USA další důkazy, jež podpoří stíhání Koteyho a Elsheikha. Upřímně doufám, že se oběti a jejich rodiny nyní dočkají spravedlnosti," napsala v úterý na twitteru britská ministryně vnitra Priti Patelová.

Britské úřady ke kroku přistoupily jen krátce poté, co soud ve Spojeném království zavrhl stížnost matky jednoho ze stíhaných mužů, jež se snažila zabránit sdílení informací s Američany.

"Jsme spokojeni s rozhodnutím britského vrchního soudu. Jsme rádi, že nám britská vláda předala svoje důkazy a potvrdila svůj závazek spolupracovat na našem úsilí," řekl mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Marc Raimondi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 10:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 09:20 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

Policisté v ruském Tatarstánu zastřelili mladíka, zaútočil nožem

30.10.2020 08:36 Policisté v ruském Tatarstánu, obývaném převážně muslimy, zastřelili šestnáctiletého mladíka, který…

Situace na východě Ukrajiny se zhoršila, dva vojáci zabiti

30.10.2020 08:33 Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama