Británie podle Johnsona podala již 2,4 milionu dávek vakcín

V Británii bylo podáno již 2,4 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Podle televize Sky News to dnes oznámil premiér Boris Johnson. Doplnil přitom, že britské zdravotnictví masivně zrychlí tempo očkování, aby naplnilo vládní cíl do 15. února naočkovat první dávkou alespoň 15 milionů lidí z nejohroženějších skupin. Aktuální epidemickou situaci premiér označil za velmi vážnou.

"Naočkovali jsme zhruba dva miliony lidí, možná více. Myslím, že to je asi 2,4 milionu dávek, v celém Spojeném království," řekl dnes Johnson při návštěvě vakcinačního centra v Bristolu.

V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, před týdnem začali lékaři podávat i vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

V první vlně očkovaných, kteří již dostali obě dávky vakcíny, byl podle dřívějšího sdělení Downing Street například premiérův osmdesátiletý otec Stanley Johnson. Očkovací strategie ale byla od té doby upravena, a lidé si tak na druhou dávku musí počkat o trochu déle. Opatření má zemi umožnit naočkovat první dávku vakcíny co nejvíce lidí.

Epidemickou situaci ve Spojeném království dnes premiér podle agentury Reuters označil za nebezpečnou. Doplnil přitom, že v některých místech jsou problémy s nedostatkem kyslíku.

"Je to závod s časem, protože všichni vidíme hrozbu, které náš (systém veřejného zdravotnictví) NHS čelí a tlak, jemuž je vystaven," řekl. Poukázal přitom na vysokou obsazenost lůžek intenzivní péče a " dokonce i nedostatek kyslíku na některých místech". "Nacházíme se ve velmi nebezpečné situaci," uvedl premiér. To nejhorší, co by obyvatelé Spojeného království podle něj nyní mohli udělat, je se nechat unést uspěšným startem vakcinační kampaně a nepřiznat si realitu současné epidemické situace.

Vakcínu podle premiéra dostalo již 40 procent lidí starších 80 let a asi 23 procent klientů domovů pro seniory. Johnson rovněž poznamenal, že zrychlit tempo očkování a naplnit také vládní cíl pro nadcházející týdny bude možné ale náročné.

Na dotaz, zda zpřísní protikoronavirová opatření, premiér odpověděl, že lidé musí dodržovat stávající restrikce a pokud tak neučiní, tak další zpřísnění nevylučuje. "Zpřísníme, tam kde budeme muset," řekl.

V Británii, která má 67 milionů obyvatel, od počátku prosince opět rostou denní přírůstky nakažených, minulý týden se několikrát dostaly nad 60.000. Celkem se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než tří milionů lidí. S covidem-19 v Británii zemřelo přes 81.000 nakažených. V britských statistikách úmrtí se přitom objevují pouze lidé, kteří měli během čtyř týdnů před smrtí pozitivní test na koronavirus.

Související

Více souvisejících

Velká Británie očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy