Británie rozjela očkování proti koronaviru naplno, lidé dostanou vakcínu i v lékárnách

V Británii se začíná proti koronaviru očkovat i v lékárnách. Vláda tak chce splnit svůj cíl a podat vakcínu do poloviny února 15 milionům lidí z rizikových skupin, informovala dnes agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Lékárny jsou v srdcích našich obcí a budou zásadní při očkování, neboť budou dobře dostupné všem, kteří mají teď právo dostat vakcínu," uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do lékáren dnes podle agentury DPA dorazily první dávky vakcíny. Na konci února by se mělo očkovat ve stovkách z nich po celé zemi.

zdroj: YouTube

V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, minulý týden se začala podávat i vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Podle vládního webu se podařilo první dávkou jedné z vakcín naočkovat 2,6 milionu lidí a 428.000 z nich dostalo už i dávku druhou.

Tento týden se v Anglii otevřelo také několik velkých očkovacích center, mimo jiné v Londýně, Bristolu či Manchesteru. Aby se dosáhlo stanoveného cíle 15 milionů naočkovaných v polovině února, musela by se vakcína každý týden podat více než dvěma milionům lidí.

V Británii, která má 67 milionů obyvatel, od počátku prosince opět rostou denní přírůstky nakažených, minulý týden se několikrát dostaly nad 60.000. Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 3,2 milionu lidí. S covidem-19 v Británii zemřelo přes 84.000 nakažených. V britských statistikách úmrtí se objevují pouze lidé, kteří měli během čtyř týdnů před smrtí pozitivní test na koronavirus.

Mnoho nemocnic po celé zemi je na pokraji svých kapacit. Ve středu premiér Boris Johnson uvedl, že se vzhledem k nepříznivé epidemické situaci brzy začne očkovat 24 hodin denně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama