Británie zveřejnila akční plán proti koronaviru, strategie předpokládá čtyři fáze

Britská vláda by při významném rozšíření koronaviru zvažovala zavírání škol, omezování shromažďování nebo výzvy k přechodu na práci z domova, v poslední fázi případné epidemie pak povolání zdravotníků v důchodu zpět do služby či odklady "nenaléhavé" péče.

Ilustrační foto

Uvádí to dnes zveřejněný akční plán. Podle premiéra Borise Johnsona je Británie na boj proti nákaze velmi dobře připravená. Co se týče obyvatel, za nejdůležitější krok označil důkladné mytí rukou.

Nová strategie předpokládá čtyři fáze potenciálního vývoje, píše BBC. Británie se podle premiéra a jeho poradců stále nachází v prvním stádiu, v němž jde především o zastavení šíření nákazy. Výskyt koronaviru se zatím v zemi potvrdil u čtyř desítek lidí. Většina obyvatel "by měla žít své životy jako obvykle", řekl Johnson, přičemž zdůraznil význam mytí rukou mýdlem a horkou vodou.

Pokud by se nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v Británii "etablovala", posunul by se stav do "zdržovací" fáze. V té by bylo hlavním cílem úřadů co nejvíce oddálit nástup rozsáhlé infekce a zamezit tak například náporu na zdravotnický systém, který se v zimním období potýká s vyššími počty pacientů kvůli výskytu chřipky a dalších sezonních onemocnění.

"Mezi kroky, které by se zvažovaly, by mohly být strategie odlučování obyvatelstva (jako například uzavírky na školách, výzvy k větší míře práce z domova, omezení počtu velkých shromáždění)..., při současném zajištění toho, aby země mohla nadále fungovat v co nejnormálnějším režimu," uvádí akční plán vlády.

Po takových opatřeních už v posledních dnech sáhly úřady ve Francii, která aktuálně hlásí skoro 200 případů nákazy novým koronavirem, z nichž tři byly smrtelné. Podle agentury AFP dnes ve francouzských ohniscích infekce zůstalo zavřených celkem asi 120 vzdělávacích zařízení, která mají dohromady skoro 45.000 žáků. Už o víkendu vláda oznámila zákaz akcí na menších prostorách s účastí více než 5000 lidí.

Britská vláda nevylučuje, že epidemie nebo pandemie COVID-19 by mohla mít vícero vln. Třetím pilířem její strategie je proto "výzkumná fáze", která může objasnit pozadí problému a vést k efektivnějším postupům v případě opakovaného boje proti nákaze.

Ve čtvrté fázi epidemie by se úsilí soustředilo hlavně na "poskytování nezbytných služeb a pomoc nejvíce ohroženým skupinám," uvádí britský plán v kapitole o "zmírňování" dopadů hrozící krize. Mimo jiné by to znamenalo, že by mohly být zpřístupněny rezervy léků a zdravotnického materiálu a hrozilo by odkládání jistých lékařských zákroků i změny v provozu nemocnic, včetně povolání zdravotníků z dovolených nebo z odpočinku v důchodu.

"Armáda je pochopitelně vždy připravena pomoci, ale to je součást přiměřeného nejhoršího scénáře," uvedl Johnson na dnešní tiskové konferenci po otázce na možné kapacitní problémy policie. Akční plán ke koronaviru takový nápor dle listu The Guardian nevylučuje, policie by se prý v takovém případě soustředila na boj proti "závažným zločinům" a na udržování veřejného pořádku.

Britský premiér však zdůrazňoval, že na uvedené kroky nemusí dojít. Je podle něj příliš brzy na to říci, zda šíření koronaviru plošným způsobem naruší životy lidí v Británii.

Deník The Times nicméně dnes píše, že podle vládních činitelů má země 30 dní na to, aby se připravila na "vážné propuknutí" nemoci COVID-19. "Vědci se nedomnívají, že se virus nekontrolovaně šíří Británií, ovšem očekává se, že to se v příštích dnech změní. Až se tak stane, čeká se kulminace o šest týdnů později, přičemž by problém mohl přetrvávat několik měsíců," uvádí list.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama