Britská bilance převýšila tu italskou, zemřelo dalších 693 lidí

Oficiální bilance epidemie covidu-19 v Británii se stala tou nejvyšší ze všech zemí Evropy poté, co dnes ministr zahraničí Dominic Raab na tiskové konferenci ohlásil 693 úmrtí zaznamenaných za 24 hodin. Celkem vláda hlásí 29.427 obětí, zatímco v Itálii počet úmrtí oficiálně připisovaný nemoci z koronaviru stoupl na 29.315. Britské laboratoře už nákazu potvrdily ve 194.990 případech, za den jich přibylo 4406.

Počet nově nahlášených zemřelých je v Británii vyšší než v předešlých dvou dnech. V neděli jich přibylo 315 a v pondělí 288. Vláda už do své bilance nezapočítává jen úmrtí pacientů s koronavirem v nemocnicích, i tak je ale její součet zřejmě výrazně nižší než skutečný počet úmrtí spojených s covidem-19. Britský statistický úřad ONS dnes oznámil, že ještě před koncem dubna v zemi nastalo přes 32.000 úmrtí, u nichž je toto onemocnění uvedené jako pravděpodobná příčina.

Více mrtvých než Británie v souvislosti s virem SARS-CoV-2 aktuálně hlásí pouze Spojené státy. Média nicméně upozorňují, že mezinárodní srovnávání statistik je ošemetné, neboť země mohou uplatňovat odlišná kritéria a lišit se může také rozsah testování osob na přítomnost koronaviru, nehledě na velikost populace či hustotu zalidnění. "Jít o krok dál a srovnávat čísla o úmrtních oznámeních ve Spojeném království s denními čísly z jiných zemí založenými na pozitivních testech, by znamenalo srovnávat jablka s banány," komentoval zpravodajský web BBC reakce na dnešní údaje ONS.

Podle reportéra deníku Financial Times Chrise Gilese je nejspolehlivějším ukazatelem celkový počet úmrtí od začátku epidemie, respektive jeho nárůst oproti průměru z minulých let. Giles na základě této statistiky odhaduje, že kvůli koronaviru už v Británii umřelo na 54.000 lidí.

V zemi už šest týdnů platí omezení pohybu obyvatel a uvolňování celostátní karantény zatím nemá žádné jasné obrysy, ačkoli mají podle všeho Britové vrchol epidemie za sebou. V dubnu vláda přísný režim prodloužila do 7. května, oznámení plánu na zmírňování restrikcí ale britská média čekají až o víkendu.

Kromě mrtvých rychle přibývají i potvrzené nákazy, což je ale zřejmě spíše důsledek posíleného testování než důkaz stagnující epidemiologické situace. Raab uvedl, že v pondělí laboratoře prověřily bezmála 85.000 vzorků, což je zhruba dvojnásobek oproti stavu ze začátku minulého týdne. Pozitivních testů bylo za poslední den nahlášeno 4406.

Ačkoli vláda výrazně navýšila testovací kapacity, aktuálně neplní slib, že od konce dubna se bude infekce v zemi stopovat tempem nejméně 100.000 testů denně. Podle opozičních politiků zároveň masové testování přišlo pozdě, údaje o počtu obětí jsou pak prezentovány jako důkaz, že příliš pomalé je i zajišťování ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Vláda kritiku vytrvale odmítá a hájí se tím, že se od počátku šíření nákazy řídila názory vědců. "Myslím si, že skutečný verdikt ohledně toho, jak si země vedly, nebudeme mít, dokud tato pandemie neskončí, a obzvlášť dokud nebudeme mít kompletní mezinárodní data ohledně celkové úmrtnosti," citovala ministra zahraničí Raaba agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Dominic Raab Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy