Britská vláda čelí kritice. Boj s koronavirem nezvládá, v zemi je prý až 10 tisíc nakažených

Britská vláda čelí kritice, že její kroky proti epidemii nového typu koronaviru jsou nedostatečné. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt dnes označil za "znepokojivé", že premiér Boris Johnson nezakázal větší shromáždění lidí, informovala stanice BBC. Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví ale kritiku odmítl. Nyní je podle něj nejúčinnější dobrovolná karanténa lidí s příznaky infekce. Za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Británii o více než třetinu.

Jeremy Hunt

Bývalý ministr zdravotnictví či zahraničí Jeremy Hunt označil aktuální postup vlády za "překvapivý a znepokojivý" v situaci, "kdy jsme čtyři týdny před stádiem, ve kterém je nyní Itálie". Informuje o tom BBC.

Hunt loni neuspěl v souboji s Borisem Johnsonem o funkci lídra Konzervativní strany a potažmo premiéra, nyní předsedá zdravotnickému a sociálnímu výboru Dolní sněmovny.

Podle Hunta příklady zemí, které jsou podle všeho v boji s virem úspěšné, ukazují, že nejdůležitější je "jednat velmi brzy" a zavést opatření omezující kontakt mezi lidmi.

Britská vláda ve čtvrtek vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali po dobu sedmi dní v domácí karanténě. Johnson zároveň řekl, že tvrdší opatření, jako je uzavírání škol či plošný zákaz sportovních akcí, si zatím "nechává schovaný v rukávu".

Plošné uzavření škol kvůli šíření koronaviru už spustila řada zemí v Evropě. Kromě Česka a Slovenska také Itálie, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Francie, Španělsko či Irsko. Dnes se přidalo několik německých spolkových zemí včetně Bavorska. Mnoho evropských zemí omezilo také shromažďování. Francie dnes dřívější limit tisíce účastníků na akci snížila na sto. Právě kvůli tomu, že se Británie k těmto opatřením nepřidala, nyní čelí vláda kritice.

Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví Patrick Vallance rozhodnutí kabinetu obhajoval a v rozhovoru s BBC uvedl, že dobrovolná izolace lidí s příznaky nemoci COVID-19 bude mít "největší dopad" v boji s šířením koronaviru. Uzavírání škol je podle Vallance "velmi efektivním způsobem, jak se postavit pandemické chřipce", jakou roli ale hrají děti v při šíření koronaviru je podle něj nejasné.

Postup vlády ovšem zdaleka nezpochybňuje pouze exministr Hunt. Podle deníku The Guardian se ozývají i členové odborné veřejnosti či místní zastupitelka z anglické vesnice, kde byl zaznamenán jeden z prvních případů COVID-19 na britské půdě. Představitelka Johnsonovy konzervativní strany Samantha Flowerová označila aktuální strategii za "zločin proti lidskosti".

Británie dnes oznámila, že testy už v zemi potvrdily nákazu koronavirem u téměř 800 lidí. Za posledních 24 hodin vzrostl počet infikovaných o 35 procent. Nemoci, kterou způsobuje, zatím podlehlo deset lidí.

Lékaři v Británii otestovali podle ministerstva zdravotnictví už více než 32.700 osob, 798 testů bylo pozitivních. Podle některých odhadů, o kterých informovala stanice BBC, se ale ve skutečnosti nakazilo v zemi virem již 10.000 lidí. Obavy z dopadů epidemie jsou v Británii velké i kvůli chronicky přetíženému státnímu zdravotnickému systému NHS, upozornila agentura DPA.

Ačkoli zatím vláda neomezila společenský život v zemi, dnes rozhodla o odkladu místních voleb plánovaných na květen, a to o rok. Volit se za několik týdnů měli členové přibližně 120 místních rad či starostové osmi měst včetně Londýna.

Epidemie koronaviru dopadla i na aktivity britské monarchie. Buckinghamský palác informoval o změnách programu veřejných vystoupení královny Alžběty II. pro nadcházející týdny, odkládá se například návštěva jisté továrny plánovaná na příští čtvrtek. Královnin syn princ Charles a jeho žena Camilla na doporučení vlády ruší cestu do Bosny, Kypru a Jordánska.

Vládní mluvčí dnes naopak uvedl, že ani kvůli krizi kolem koronaviru nehodlá Johnson požádat o prodloužení přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna. Ve čtvrtek přitom vyjednavači odložili druhé kolo rozhovorů, které se mělo konat příští týden v Londýně. Na uzavření dohody o budoucích vzt

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Související:

Právě se děje

reklama