Britská vláda čelí kritice. Boj s koronavirem nezvládá, v zemi je prý až 10 tisíc nakažených

Britská vláda čelí kritice, že její kroky proti epidemii nového typu koronaviru jsou nedostatečné. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt dnes označil za "znepokojivé", že premiér Boris Johnson nezakázal větší shromáždění lidí, informovala stanice BBC. Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví ale kritiku odmítl. Nyní je podle něj nejúčinnější dobrovolná karanténa lidí s příznaky infekce. Za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Británii o více než třetinu.

Jeremy Hunt
doporučujeme

Bývalý ministr zdravotnictví či zahraničí Jeremy Hunt označil aktuální postup vlády za "překvapivý a znepokojivý" v situaci, "kdy jsme čtyři týdny před stádiem, ve kterém je nyní Itálie". Informuje o tom BBC.

Hunt loni neuspěl v souboji s Borisem Johnsonem o funkci lídra Konzervativní strany a potažmo premiéra, nyní předsedá zdravotnickému a sociálnímu výboru Dolní sněmovny.

Podle Hunta příklady zemí, které jsou podle všeho v boji s virem úspěšné, ukazují, že nejdůležitější je "jednat velmi brzy" a zavést opatření omezující kontakt mezi lidmi.

Britská vláda ve čtvrtek vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali po dobu sedmi dní v domácí karanténě. Johnson zároveň řekl, že tvrdší opatření, jako je uzavírání škol či plošný zákaz sportovních akcí, si zatím "nechává schovaný v rukávu".

Plošné uzavření škol kvůli šíření koronaviru už spustila řada zemí v Evropě. Kromě Česka a Slovenska také Itálie, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Francie, Španělsko či Irsko. Dnes se přidalo několik německých spolkových zemí včetně Bavorska. Mnoho evropských zemí omezilo také shromažďování. Francie dnes dřívější limit tisíce účastníků na akci snížila na sto. Právě kvůli tomu, že se Británie k těmto opatřením nepřidala, nyní čelí vláda kritice.

Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví Patrick Vallance rozhodnutí kabinetu obhajoval a v rozhovoru s BBC uvedl, že dobrovolná izolace lidí s příznaky nemoci COVID-19 bude mít "největší dopad" v boji s šířením koronaviru. Uzavírání škol je podle Vallance "velmi efektivním způsobem, jak se postavit pandemické chřipce", jakou roli ale hrají děti v při šíření koronaviru je podle něj nejasné.

Postup vlády ovšem zdaleka nezpochybňuje pouze exministr Hunt. Podle deníku The Guardian se ozývají i členové odborné veřejnosti či místní zastupitelka z anglické vesnice, kde byl zaznamenán jeden z prvních případů COVID-19 na britské půdě. Představitelka Johnsonovy konzervativní strany Samantha Flowerová označila aktuální strategii za "zločin proti lidskosti".

Británie dnes oznámila, že testy už v zemi potvrdily nákazu koronavirem u téměř 800 lidí. Za posledních 24 hodin vzrostl počet infikovaných o 35 procent. Nemoci, kterou způsobuje, zatím podlehlo deset lidí.

Lékaři v Británii otestovali podle ministerstva zdravotnictví už více než 32.700 osob, 798 testů bylo pozitivních. Podle některých odhadů, o kterých informovala stanice BBC, se ale ve skutečnosti nakazilo v zemi virem již 10.000 lidí. Obavy z dopadů epidemie jsou v Británii velké i kvůli chronicky přetíženému státnímu zdravotnickému systému NHS, upozornila agentura DPA.

Ačkoli zatím vláda neomezila společenský život v zemi, dnes rozhodla o odkladu místních voleb plánovaných na květen, a to o rok. Volit se za několik týdnů měli členové přibližně 120 místních rad či starostové osmi měst včetně Londýna.

Epidemie koronaviru dopadla i na aktivity britské monarchie. Buckinghamský palác informoval o změnách programu veřejných vystoupení královny Alžběty II. pro nadcházející týdny, odkládá se například návštěva jisté továrny plánovaná na příští čtvrtek. Královnin syn princ Charles a jeho žena Camilla na doporučení vlády ruší cestu do Bosny, Kypru a Jordánska.

Vládní mluvčí dnes naopak uvedl, že ani kvůli krizi kolem koronaviru nehodlá Johnson požádat o prodloužení přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna. Ve čtvrtek přitom vyjednavači odložili druhé kolo rozhovorů, které se mělo konat příští týden v Londýně. Na uzavření dohody o budoucích vzt

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty za Navalného obnažily slabost Putinova režimu, zní z Washingtonu

27.01.2021 00:01 NÁZOR - Vladimir Putin je často líčen jako jeden z architektů autokratického modelu pro 21. století…

Island začal vystavovat vakcinační pasy

26.01.2021 21:53 Island vydal první potvrzení o očkování proti covidu-19. Agentuře AFP to dnes potvrdily místní…

USA splní své závazky vůči NATO

26.01.2021 21:19 Americký prezident Joe Biden v telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem…

Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

26.01.2021 16:17 Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama