Britská vláda čelí kritice. Boj s koronavirem nezvládá, v zemi je prý až 10 tisíc nakažených

Britská vláda čelí kritice, že její kroky proti epidemii nového typu koronaviru jsou nedostatečné. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt dnes označil za "znepokojivé", že premiér Boris Johnson nezakázal větší shromáždění lidí, informovala stanice BBC. Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví ale kritiku odmítl. Nyní je podle něj nejúčinnější dobrovolná karanténa lidí s příznaky infekce. Za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Británii o více než třetinu.

Bývalý ministr zdravotnictví či zahraničí Jeremy Hunt označil aktuální postup vlády za "překvapivý a znepokojivý" v situaci, "kdy jsme čtyři týdny před stádiem, ve kterém je nyní Itálie". Informuje o tom BBC.

Hunt loni neuspěl v souboji s Borisem Johnsonem o funkci lídra Konzervativní strany a potažmo premiéra, nyní předsedá zdravotnickému a sociálnímu výboru Dolní sněmovny.

Podle Hunta příklady zemí, které jsou podle všeho v boji s virem úspěšné, ukazují, že nejdůležitější je "jednat velmi brzy" a zavést opatření omezující kontakt mezi lidmi.

Britská vláda ve čtvrtek vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali po dobu sedmi dní v domácí karanténě. Johnson zároveň řekl, že tvrdší opatření, jako je uzavírání škol či plošný zákaz sportovních akcí, si zatím "nechává schovaný v rukávu".

Plošné uzavření škol kvůli šíření koronaviru už spustila řada zemí v Evropě. Kromě Česka a Slovenska také Itálie, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Francie, Španělsko či Irsko. Dnes se přidalo několik německých spolkových zemí včetně Bavorska. Mnoho evropských zemí omezilo také shromažďování. Francie dnes dřívější limit tisíce účastníků na akci snížila na sto. Právě kvůli tomu, že se Británie k těmto opatřením nepřidala, nyní čelí vláda kritice.

Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví Patrick Vallance rozhodnutí kabinetu obhajoval a v rozhovoru s BBC uvedl, že dobrovolná izolace lidí s příznaky nemoci COVID-19 bude mít "největší dopad" v boji s šířením koronaviru. Uzavírání škol je podle Vallance "velmi efektivním způsobem, jak se postavit pandemické chřipce", jakou roli ale hrají děti v při šíření koronaviru je podle něj nejasné.

Postup vlády ovšem zdaleka nezpochybňuje pouze exministr Hunt. Podle deníku The Guardian se ozývají i členové odborné veřejnosti či místní zastupitelka z anglické vesnice, kde byl zaznamenán jeden z prvních případů COVID-19 na britské půdě. Představitelka Johnsonovy konzervativní strany Samantha Flowerová označila aktuální strategii za "zločin proti lidskosti".

Británie dnes oznámila, že testy už v zemi potvrdily nákazu koronavirem u téměř 800 lidí. Za posledních 24 hodin vzrostl počet infikovaných o 35 procent. Nemoci, kterou způsobuje, zatím podlehlo deset lidí.

Lékaři v Británii otestovali podle ministerstva zdravotnictví už více než 32.700 osob, 798 testů bylo pozitivních. Podle některých odhadů, o kterých informovala stanice BBC, se ale ve skutečnosti nakazilo v zemi virem již 10.000 lidí. Obavy z dopadů epidemie jsou v Británii velké i kvůli chronicky přetíženému státnímu zdravotnickému systému NHS, upozornila agentura DPA.

Ačkoli zatím vláda neomezila společenský život v zemi, dnes rozhodla o odkladu místních voleb plánovaných na květen, a to o rok. Volit se za několik týdnů měli členové přibližně 120 místních rad či starostové osmi měst včetně Londýna.

Epidemie koronaviru dopadla i na aktivity britské monarchie. Buckinghamský palác informoval o změnách programu veřejných vystoupení královny Alžběty II. pro nadcházející týdny, odkládá se například návštěva jisté továrny plánovaná na příští čtvrtek. Královnin syn princ Charles a jeho žena Camilla na doporučení vlády ruší cestu do Bosny, Kypru a Jordánska.

Vládní mluvčí dnes naopak uvedl, že ani kvůli krizi kolem koronaviru nehodlá Johnson požádat o prodloužení přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna. Ve čtvrtek přitom vyjednavači odložili druhé kolo rozhovorů, které se mělo konat příští týden v Londýně. Na uzavření dohody o budoucích vzt

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie Jeremy Hunt (britský politik) Boris Johnson Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy