Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách obdoby

Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince Harryho (35) a jeho o tři roky starší manželky Meghan opustit role předních členů královského dvora a začít více nezávislý život. Po jednání s královským palácem bylo rozhodnuto, že od 1. dubna přestanou vykonávat povinnosti členů královské rodiny.

Prohlášení Harryho a Meghan z letošního 8. ledna, že se vzdají role v královské rodině a budou pracovat, které pár zveřejnil na instagramu, zaskočilo ostatní představitele monarchie včetně královny Alžběty II. a vyvolalo řadu otázek.

Královská rodina vzápětí oznámila, že respektuje jejich přání žít nezávisleji, byť by preferovali, kdyby zůstali naplno členy královské rodiny. Na základě dohodnutých podmínek nebudou princ a jeho manželka nadále disponovat titulem královská výsost, i když tento titul jim formálně zůstane.

Dále nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině, přijdou o kancelář v hlavním sídle královny a přestanou pobírat peníze britských daňových poplatníků. Ty však tvoří pouze pět procent jejich životních nákladů, zatímco drtivou většinu pokrývaly prostředky ze soukromých příjmů prince Charlese. Tyto příjmy jim zůstanou. Jak ujednání s manželským párem fungují, by měl královský palác po roce zhodnotit.

"Sussexovi" se také zavázali, že státní pokladně vrátí prostředky ve výši 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla Frogmore Cottage v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu. Za pronájem nemovitosti budou nyní platit komerční nájem.

Harry a Meghan původně plánovali žít střídavě v Británii a v Kanadě, kde Meghan prožila značnou část herecké kariéry, a chtěli některé své povinnosti v rámci rodiny dál vykonávat. Ale ukázalo se, že to není možné. Princ Harry později přiznal, že je z toho smutný.

Do Kanady také oba odjeli krátce po svém lednovém prohlášení. Princ Harry se vrátil do Británie po více než měsíci 26. února, aby zde absolvoval sérii posledních veřejných vystoupení coby přední člen královské rodiny. A jednou z posledních oficiálních akcí "Sussexových" v Británii byla účast na předávání cen válečným veteránům v Londýně na začátku března.

S veřejností budou princ a jeho manželka nadále komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, která se měla původně jmenovat Sussex Royal. Tuto značku, o jejíž registraci loni požádali, ale nebudou moci po odchodu do ústraní používat. Buckinghamskému paláci podle médií vadí především slovo "royal", tedy královský. Mluvčí páru uvedla, že důvodem tohoto kroku jsou vládní předpisy.

Královský pár rovněž přijde o svoji ochranu v Kanadě. Tu od loňského listopadu, kdy tam rodina britského prince pobývala na šestitýdenní dovolené, zajišťovala s přestávkami místní policie. Kanadská vláda ale 27. února oznámila, že se tak už dít nebude.

Mezi příčinami bezprecedentního kroku Harryho a jeho manželky by mohl být přístup britských médií. Podle nedávné analýzy zveřejněné britským listem The Guardian vycházelo o Meghan v nedávné minulosti dvakrát více negativních článků než pozitivních. Harry a Meghan si na bulvár stěžují v podstatě od samého počátku jejich vztahu.

Meghan je druhou Američankou, kvůli které se nějaký člen britské královské rodiny vzdal svých povinností. První byla rozvedená Američanka Wallis Simpsonová. Do ní se britský král Edward VIII. zamiloval natolik, že se v roce 1936 vzdal trůnu, aby se s ní mohl oženit, což byl první případ svého druhu v dějinách rodu Windsorů.

Související

Více souvisejících

Princ Harry Meghan Markleová

Aktuálně se děje

před 13 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy