Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách obdoby

Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince Harryho (35) a jeho o tři roky starší manželky Meghan opustit role předních členů královského dvora a začít více nezávislý život. Po jednání s královským palácem bylo rozhodnuto, že od 1. dubna přestanou vykonávat povinnosti členů královské rodiny.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vévodkyně Meghan s princem Harrym
doporučujeme

Prohlášení Harryho a Meghan z letošního 8. ledna, že se vzdají role v královské rodině a budou pracovat, které pár zveřejnil na instagramu, zaskočilo ostatní představitele monarchie včetně královny Alžběty II. a vyvolalo řadu otázek.

Královská rodina vzápětí oznámila, že respektuje jejich přání žít nezávisleji, byť by preferovali, kdyby zůstali naplno členy královské rodiny. Na základě dohodnutých podmínek nebudou princ a jeho manželka nadále disponovat titulem královská výsost, i když tento titul jim formálně zůstane.

Dále nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině, přijdou o kancelář v hlavním sídle královny a přestanou pobírat peníze britských daňových poplatníků. Ty však tvoří pouze pět procent jejich životních nákladů, zatímco drtivou většinu pokrývaly prostředky ze soukromých příjmů prince Charlese. Tyto příjmy jim zůstanou. Jak ujednání s manželským párem fungují, by měl královský palác po roce zhodnotit.

"Sussexovi" se také zavázali, že státní pokladně vrátí prostředky ve výši 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla Frogmore Cottage v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu. Za pronájem nemovitosti budou nyní platit komerční nájem.

Harry a Meghan původně plánovali žít střídavě v Británii a v Kanadě, kde Meghan prožila značnou část herecké kariéry, a chtěli některé své povinnosti v rámci rodiny dál vykonávat. Ale ukázalo se, že to není možné. Princ Harry později přiznal, že je z toho smutný.

Do Kanady také oba odjeli krátce po svém lednovém prohlášení. Princ Harry se vrátil do Británie po více než měsíci 26. února, aby zde absolvoval sérii posledních veřejných vystoupení coby přední člen královské rodiny. A jednou z posledních oficiálních akcí "Sussexových" v Británii byla účast na předávání cen válečným veteránům v Londýně na začátku března.

S veřejností budou princ a jeho manželka nadále komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, která se měla původně jmenovat Sussex Royal. Tuto značku, o jejíž registraci loni požádali, ale nebudou moci po odchodu do ústraní používat. Buckinghamskému paláci podle médií vadí především slovo "royal", tedy královský. Mluvčí páru uvedla, že důvodem tohoto kroku jsou vládní předpisy.

Královský pár rovněž přijde o svoji ochranu v Kanadě. Tu od loňského listopadu, kdy tam rodina britského prince pobývala na šestitýdenní dovolené, zajišťovala s přestávkami místní policie. Kanadská vláda ale 27. února oznámila, že se tak už dít nebude.

Mezi příčinami bezprecedentního kroku Harryho a jeho manželky by mohl být přístup britských médií. Podle nedávné analýzy zveřejněné britským listem The Guardian vycházelo o Meghan v nedávné minulosti dvakrát více negativních článků než pozitivních. Harry a Meghan si na bulvár stěžují v podstatě od samého počátku jejich vztahu.

Meghan je druhou Američankou, kvůli které se nějaký člen britské královské rodiny vzdal svých povinností. První byla rozvedená Američanka Wallis Simpsonová. Do ní se britský král Edward VIII. zamiloval natolik, že se v roce 1936 vzdal trůnu, aby se s ní mohl oženit, což byl první případ svého druhu v dějinách rodu Windsorů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie má 47 tisíc úmrtí na covid-19, píše Reuters. Oficiální statistika…

26.05.2020 13:40 Aktualizováno Bilance epidemie covidu-19 v Británii dnes překročila 47.000 mrtvých. Napsala to agentura Reuters…

Rusko opět hlásí rekordní denní nárůst úmrtí

26.05.2020 10:51 Rusko dnes oznámilo 174 úmrtí s covidem-19 během uplynulých 24 hodin, což je rekordní denní nárůst,…

Politolog: Trump chce jednat z pozice síly, nastává nová strategická…

26.05.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump je často obviňován z nepředvídatelnosti, ale v mnoha…

V Británii zemřelo dalších 121 lidí s covidem-19, trend je ale příznivý

25.05.2020 20:54 Počet mrtvých s koronavirem v Británii za den vzrostl o dalších 121 na 36.914. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy