Cichanouská vyzvala Bělorusy k hlasování o dialogu s režimem

Kandidátka běloruské opozice na prezidentku v loňských volbách Svjatlana Cichanouská vyzvala z litevského exilu své krajany, aby se na sociální síti zúčastnili celostátního hlasování o dialogu mezi opozicí a režimem za mezinárodního zprostředkování. Takové jednání, na které režim až dosud odmítá přistoupit, by podle Cichanouské mělo pomoci pokojně vyřešit politickou krizi v zemi.

"Ve své výzvě se Cichanouská poprvé sama označila za vůdkyni, zvolenou běloruským lidem, a ohlásila začátek celostátního hlasování," napsal na svém webu nezávislý server Tut.by.

Podstata běloruské krize podle političky, kterou opozice pokládá za skutečnou vítězku loňského prezidentského souboje, spočívá v tom, že "moc drží člověk, který prohrál volby", tedy Alexandr Lukašenko. "Odmítl odstoupit a plivl do tváře milionům Bělorusů. Snaží se vládnout zemi za pomoci násilí a represí, přestože ani to nás nepřimělo podřídit se mu," prohlásila.

Cichanouská připomněla neutěšenou situaci v Bělorusku, kde "ceny rostou a penze a výplaty se zmenšují" a kde se hlavně "nikdo necítí bezpečně". Bělorusové nesahají po zbraních, ale dávají přednost pokojným protestům a čestnému hlasování. To by mělo vést k jednáním "s těmi představiteli režimu, kteří jsou ochotni přemýšlet o budoucnosti" a neprotahovat krizi až do úplné katastrofy. Jednání o východiscích z krize by také měla zabránit novým obětem a tajným dohodám.

Svou iniciativu Cichanouská označila za výsledek sedmi měsíců práce, během kterých se setkávala se zahraničními politiky a organizacemi. "Všichni jsou na naší straně. Nastal čas využít tuto pomoc. Vaše hlasy nám pomohou dosáhnout rozhodných kroků ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a OSN. Jsou ochotni sehrát roli prostředníků a také přinutit režim k jednání," soudí Cichanouská.

V souběžně publikovaném písemném prohlášení Cichanouská podle agentury Reuters požaduje propuštění politických vězňů a ukončení represí jako předběžné podmínky pro jednání. Zdůraznila také, že pokračování protestů v Bělorusku je nezbytné, aby přinutilo úřady usednout za jednací stůl. Opoziční vůdkyně by si přála, aby jednání s vládou začala v květnu vzhledem k tomu, že na podzim se mají konat parlamentní volby.

Pořádkové síly zadržely více než 33.000 lidí při násilím potlačovaných protestech proti Lukašenkovi, trvajících od sporných prezidentských voleb z loňského srpna. Jejich vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice již od roku 1994. Podle odpůrců režimu ale byly výsledky voleb zfalšovány, neuznala je ani Evropská unie, která uvalila na Lukašenka a jeho spolupracovníky podezřelé z falšování voleb a z porušování lidských práv nové sankce. Lukašenko odmítl odstoupit a těší se podpoře Moskvy, která v Bělorusku vidí nárazníkový stát proti Evropské unii a NATO.

Související

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy