Tající Mont Blanc vydal tajemství. Našel se desítky let starý artefakt

Nejvyšší evropská hora Mont Blanc ležící v Alpách na francouzsko-italských hranicích v sobě skrývá mnohá tajemství. Podle aktuálních zpráv byly v této lokalitě nalezeny výtisky starých indických novin z roku 1966, kdy se Indira Gándhíová stala první indickou a světovou premiérkou ženou.

hory
doporučujeme

Zmiňované přepisy indického tisku National Herald a Economic Times s velkou pravděpodobností pocházejí z letadla Air India, které 24. ledna 1966 havarovalo v Alpách. Letecká katastrofa si vyžádala 177 lidských životů. Informoval o tom britský deník Guardian.

Minulý týden se podařilo Timotheemu Mottinovi, majiteli zdejší kavárny La Cabane du Cerro ležící v nadmořské výšce 1350 metrů, nalézt tucet starých novinových plátků v blízkosti lyžařského střediska Chamonix. "Díky následnému vysušení jsou nyní v tak dobré kvalitě, že si je můžete i přečíst," řekl.

Kavárna se nachází 45 minut pěšky od ledovce Bossons, kde zmiňované letadlo pojmenované po himalájském vrcholu Kangchenjunga před více než 50 lety záhadně havarovalo.

Mottin se nechal slyšet, že měl velké štěstí, že se k novinám dostal tak rychle. Ty se totiž zachovaly jenom díky tomu, že byly pohřbeny v ledu. Ten ale v současné době taje. Poté až úplně uschnou, je zamýšlí vystavovat jako exponát ve své kavárně.

Zároveň také řekl, že je mu milejší se o noviny podělit se svými návštěvníky, než je schovat v podkroví a čekat, až se je pokusí vydražit nějací pokoutní spekulanti.

V této oblasti byly v roce 2017 zároveň také nalezeny i lidské ostatky, které patrně pocházejí z roku 1966. Mohlo by se ale jednat i o jiné letadlo Malbar Princess, které ve stejné lokalitě havarovalo již v roce 1950.

Největší pozornosti se ale dostalo nálezu z roku 2013. Šlo o krabici z různými drahokamy, včetně smaragdů, safírů a rubínů, jejichž celková hodnota by se mohla pohybovat mezi 130 000 až 246 000 euro. Jejich původ by rovněž mohl sahat do roku 1966. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Minsku pokračují protesty, policie prý zatkla koordinátory

12.08.2020 14:17 Aktualizováno V Bělorusku již třetí noc pokračovaly protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských…

Rusko už má přes 900 tisíc nakažených, hájí svou koronavakcínu

12.08.2020 13:09 Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško dnes jako nepodloženou odmítl zahraniční kritiku…

20 let od potopení Kursku: Za zkázou ponorky stojí diletantství Ruska i…

12.08.2020 09:39 ANALÝZA - Jejich pohrdání lidskými životy, mlžení a lhaní je zarážející i po dvaceti letech. Ruské…

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama