Další lockdown. Wales zavede celostátní karanténu, téměř všechno se zavře

Wales zavede kvůli šíření koronaviru od pátku na více než dva týdny celostátní karanténu. Zavřít se budou muset všechny podniky vyjma těch, které jsou pro fungování země nezbytné, oznámil dnes velšský první ministr Mark Drakeford. Každá ze čtyř částí Spojeného království si určuje vlastní opatření v boji s pandemií. Ve Walesu žijí asi tři miliony z 67 milionů obyvatel Británie.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Bude to muset být ostré a tvrdé, abychom dosáhli efektu, který potřebujeme," řekl dnes Drakeford. "Po všech ve Walesu budeme požadovat, aby zůstali doma," dodal. Do práce podle šéfa regionální vlády budou moci jen zaměstnanci klíčových oborů, například zdravotníci, policisté či hasiči. Uzavřít se budou muset i kostely a další modlitebny. Nižší stupně základních škol se otevřou po dvou týdnech.

Takzvaný lockdown, tedy celkové utlumení ekonomiky, začne ve Walesu platit v pátek v 18:00 místního času (19:00 SELČ). Skončit by měl podle plánu až v pondělí 9. listopadu. Podle Drakeforda je tato doba "nejkratší možná", aby se podařilo zbrzdit šíření koronaviru. "Pokud nebudeme jednat nyní, bude se to zrychlovat. Naše jednotky intenzivní péče jsou již plné," varoval velšský první ministr.

Podle nedělních údajů Wales za 24 hodin hlásil 950 nových případů nákazy koronavirem. Na počátku října to bylo 400 případů. Celé Spojené království, které se skládá z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska, v neděli mělo za posledních 24 hodin 16.982 nově infikovaných. Většina připadá na zdaleka největší Anglii, která má téměř 56 milionů obyvatel. V Anglii restrikce určuje ústřední londýnská vláda. Lokální omezení se nyní týkají zhruba poloviny Angličanů.

Podle agentury Reuters je možné, že podobně tvrdé opatření, tedy naprosté utlumení hospodářské činnosti i pohybu obyvatel v ulicích, čeká v následujících dnech také severoanglické město Manchester. Tamní místní politici ale dosud vzdorovali snahám premiéra Borise Johnsona domluvit se na zavedení uzávěry.

Velmi přísná opatření proti šíření koronaviru již minulý týden zavedlo také Severní Irsko, které má asi 1,9 milionu obyvatel. Na dva týdny se uzavřely školy, na měsíc hospody i restaurace.

V celém Spojeném království s covidem-19 dosud zemřelo přes 43.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Ukrajina doufá v akční plán vedoucí k členství v NATO

01.12.2020 19:16 Ukrajina doufá, že se příští rok připojí k akčnímu plánu členství, který je krokem na cestě k…

Ruská policie dopadla údajného "Povolžského maniaka", dle médií zavraždil…

01.12.2020 16:34 Ruská policie zadržela v Kazani muže, kterého podezřívá z vražd více než 20 důchodkyň v Povolží a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama