Wales

Edinburgh, Skotsko.

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nové restrikce

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.
Ilustrační fotografie.

Wales zpřísní protiepidemická opatření, dotkne se to restaurací

Vláda ve Walesu dnes následovala Skotsko a oznámila další zpřísnění protiepidemického režimu od 26. prosince. V barech a restauracích se tam lidé budou moci scházet v maximálně šestičlenných skupinách a na různých veřejných místech či na pracovištích bude povinné dodržování rozestupů, řekl premiér britského regionu Mark Drakeford.
Koronavirus SARS-CoV-2

Wales po Anglii a Skotsku uvolní o víkendu většinu covidových opatření

Koronavirová opatření po Anglii i Skotsku tento víkend uvolní také Wales. Tamní první ministr Mark Drakeford dnes oznámil, že se v této části Spojeného království v sobotu otevřou noční kluby a skončí povinnost scházet se ve vnitřních prostorech v omezeném počtu. Na rozdíl od Anglie však v platnosti zůstává nutnost nosit v obchodech a veřejné dopravě roušky, napsal zpravodajský server BBC.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením koronaviru. V severoanglickém městě Manchesteru a jeho okolí začaly platit nové restrikce už o půlnoci, Wales zahájí dnes večer více než dvoutýdenní plošnou karanténu, informovala britská média.
Covid-19, ilustrační foto

Další lockdown. Wales zavede celostátní karanténu, téměř všechno se zavře

Wales zavede kvůli šíření koronaviru od pátku na více než dva týdny celostátní karanténu. Zavřít se budou muset všechny podniky vyjma těch, které jsou pro fungování země nezbytné, oznámil dnes velšský první ministr Mark Drakeford. Každá ze čtyř částí Spojeného království si určuje vlastní opatření v boji s pandemií. Ve Walesu žijí asi tři miliony z 67 milionů obyvatel Británie.
Covid-19, ilustrační foto

Ve Walesu omylem zveřejnili data pacientů s covidem-19

Osobní data všech obyvatel Walesu, kteří měli od konce února do konce srpna pozitivní test na covid-19, se omylem objevila na veřejně dostupné webové stránce. Šlo o informace týkající se 18.105 obyvatel Walesu, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na velšský státní zdravotnický systém.
Krásy Skotska, Edinburgh

Skotsko, Wales a Irsko zrušily některá opatření proti koronaviru

Dvě části Spojeného království - Skotsko a Wales - dnes zrušily některá opatření přijatá místními vládami v boji s šířením koronaviru. Ve Skotsku mohla opět otevřít většina obchodů, ve Walesu se po třech měsících otevřely školy. Kromě dvou britských regionů pokračovalo uvolňování restrikcí dnes také v Irské republice.
Ilustrační foto

Nová data: Británie má přes 32 tisíc úmrtí na koronavirus, nejvíc z celé Evropy

S podezřením na onemocnění covidem-19 zemřelo v Británii od počátku epidemie více než 32.000 lidí. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil britský statistický úřad ONS. Podle nich je tak Spojené království nyní zemí s nejvyšším oficiálním počtem obětí v Evropě. V pondělí britský ministr zdravotnictví informoval o 28.734 zemřelých s covidem-19.
Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Počet úmrtí na covid-19 v Británii? Údaje nemocnic a statistiků se značně liší

Skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem je v Británii nejméně o několik stovek vyšší než součet zveřejňovaný vládou. Vyplývá to z dnešního hlášení britského statistického úřadu ONS, který jednou týdně publikuje vlastní údaje o epidemii nemoci covid-19. Ta byla podle něj uvedena na 6235 úmrtních listech v Anglii a Walesu do 3. dubna. Vláda přitom k tomuto datu evidovala na 4300 smrtelných případů covid-19.
Zaplavená auta

Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky obydlí se tam ocitly pod vodou, zatímco někteří obyvatelé museli kvůli přetrvávajícímu nebezpečí strávit uplynulou noc mimo domov. Nejhůře je postižen Wales a středoanglický region Midlands, rozvodněné řeky stoupají na rekordní hodnoty a mohly by působit problémy do konce týdne. Ve Walesu navíc hrozí další silné deště, informuje zpravodajský web BBC.
Ilustrační foto

Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v neděli přinesla bouře Dennis. Výstrahy kvůli velké vodě dnes ráno dál platily na více než 300 místech v zemi, v pěti případech meteorologové označili situaci za životu nebezpečnou a hladiny některých řek dopoledne stále stoupaly. Agentura AP informovala, že v Německu nejméně devět lidí utrpělo zranění při dopravních nehodách spojených s extrémním počasím.
Brexit

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.
Dominic Raab

Británie se kvůli brexitu rozpadne? Raab peskuje EU, rázně se ozvalo Skotsko

Evropská unie bude muset změnit svůj tvrdohlavý postoj, pokud se chce vyhnout brexitu bez dohody. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters nový britský ministr zahraničí Dominic Raab. Šéf britské diplomacie rovněž zopakoval, že vláda premiéra Borise Johnsona si přeje uzavřít s Bruselem dohodu, musí být ale připravena i na to, že Spojené království odejde z EU 31. října bez ní. Konfederace britského průmyslu dnes varovala, že na brexit bez dohody není přichystána ani Británie, ani Evropská unie.
Donald Trump

Princ z Walesu nebo princ velryb? Trump si zadělal na další ostudu

Americký prezident Donald Trump se ne vždy drží správného pravopisu, když píše příspěvky na twitter, jeho dnešní překlep ale vzbudil větší pozornost než jiné. Britského prince Charlese, který užívá titul princ z Walesu, omylem nazval "princem velryb" (Prince of Whales). Následovala záplava nejrůznějších vtipů, zatímco Trump původní příspěvek smazal a nahradil jej opravenou verzí.
Gibraltar

Do brexitu zbývají jen tři týdny. Wales, Skotsko či Gibraltar trnou hrůzou

Otázka Gibraltaru, ve kterém žije na 35.000 obyvatel, už loni na podzim zkomplikovala dokončování smlouvy o vystoupení Británie z EU. Španělé tehdy na poslední chvíli zdramatizovali přípravu mimořádného summitu EU, na kterém premiéři a prezidenti sedmadvaceti zemí potvrdili dohodu o vystoupení Británie z bloku, požadavkem jasné garance toho, že jakékoliv budoucí dohody týkající se Gibraltaru budou dojednávány přímo mezi Madridem a Londýnem. Vyjednávačům se podařilo námitky vyřešit.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 8 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 8 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy