Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.
Občané Evropské unie budou moci po odchodu Spojeného království z evropského bloku v Británii nadále zůstat, tvrdí britští vládní zástupci. Tito unijní občané si však ještě před samotným brexitem musí zažádat o tzv. „status usedlíka,“ který jim zaručí na ostrovech setrvat. Takto celou záležitost ukotvuje rozvodová dohoda mezi Británií a EU. Brexit by tak dosavadní běžný či pracovní život unijních občanů ve Spojeném království neměl nikterak omezit.
Problémem však zůstává, že se mnozí z unijních občanů žijících na území Spojeného království necítí na ostrovech nadále vítáni. Mnozí britští politici proto upozorňují na skutečnost menšího zájmu unijních občanů o registraci za účelem získání usedlického statusu ve Spojeném království, uvedl britský deník The Guardian.
Nejnižší počet registrací byl zaznamená v oblasti Walesu. Tamější vedoucí politici upozornili na nízké procento zaregistrovaných a obecně nízký zájem o získání samotného statusu u občanů EU, kteří ve Walesu nyní dlouhodobě pobývají. Unijní občané jsou podle všeho znepokojeni anti-migrační rétorikou a nejistotou, že by po brexitu mohlo dojít ke snižování početních stavů pracovníků v některých klíčových odvětvích. Britští státníci jsou si však vědomi skutečnosti, že jsou pro ně unijní občané a pracovníci velice potřební. I pro samotný Wales jsou pracovníci z EU užitkem pro jeho ekonomiku.
Podle opozičního politika Labouristické strany Davida Reese je proto potřebné dát evropským občanům na ostrovech jasný signál, že jsou ve Walesu i v celém Spojeném království stále vítáni. Rees, coby předseda výboru pro vnější záležitosti Waleského shromáždění, označil nastalou situaci za znepokojivou. Podle něj je pro zemi žádoucí zajistit, aby všichni unijní občané požádali o registraci v dostatečném časovém předstihu a aby si tak zabezpečili svůj usedlický status.
V celém Spojeném království se aktuálně nachází okolo tří miliónů občanů z EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, z nich přibližně 80 tisíc pobývá ve Walesu. Z těchto 80 tisíc unijních občanů se k dnešnímu dni přihlásilo pouhých 63 procent do nového systému usazování. V porovnání s ostatními částmi Spojeného království se jedná o číslo značně nižší. Například v Anglii se do systému zaregistrovalo již 84 procent unijních občanů pobývající v této oblasti. V celém Spojeném království sahá počet zaregistrovaných k 82 procentům.
Unijní občané pobývající ve Walesu vyjasňují své znepokojení směrem k nově představenému systému usídlování, který podle nich nepřináší občanům EU právní záruky. Podle mnohých z nich je také zásadní uvědomit si rozdíl mezi tím smět v zemi zůstat a být v zemi opravdu vítán. Aktuálně se na ostrovech necítí příliš vítáni. Waleský radní a ministr pro brexit Jeremy Miles proto nabídl dodatečnou a cílenou podporu všem způsobilým unijním občanům ve Walesu při podávání žádostí o usedlický status a pro jasnější uchopení jejich situace z právního hlediska.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Wales , Velká Británie , migrace , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák