Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.
Občané Evropské unie budou moci po odchodu Spojeného království z evropského bloku v Británii nadále zůstat, tvrdí britští vládní zástupci. Tito unijní občané si však ještě před samotným brexitem musí zažádat o tzv. „status usedlíka,“ který jim zaručí na ostrovech setrvat. Takto celou záležitost ukotvuje rozvodová dohoda mezi Británií a EU. Brexit by tak dosavadní běžný či pracovní život unijních občanů ve Spojeném království neměl nikterak omezit.
Problémem však zůstává, že se mnozí z unijních občanů žijících na území Spojeného království necítí na ostrovech nadále vítáni. Mnozí britští politici proto upozorňují na skutečnost menšího zájmu unijních občanů o registraci za účelem získání usedlického statusu ve Spojeném království, uvedl britský deník The Guardian.
Nejnižší počet registrací byl zaznamená v oblasti Walesu. Tamější vedoucí politici upozornili na nízké procento zaregistrovaných a obecně nízký zájem o získání samotného statusu u občanů EU, kteří ve Walesu nyní dlouhodobě pobývají. Unijní občané jsou podle všeho znepokojeni anti-migrační rétorikou a nejistotou, že by po brexitu mohlo dojít ke snižování početních stavů pracovníků v některých klíčových odvětvích. Britští státníci jsou si však vědomi skutečnosti, že jsou pro ně unijní občané a pracovníci velice potřební. I pro samotný Wales jsou pracovníci z EU užitkem pro jeho ekonomiku.
Podle opozičního politika Labouristické strany Davida Reese je proto potřebné dát evropským občanům na ostrovech jasný signál, že jsou ve Walesu i v celém Spojeném království stále vítáni. Rees, coby předseda výboru pro vnější záležitosti Waleského shromáždění, označil nastalou situaci za znepokojivou. Podle něj je pro zemi žádoucí zajistit, aby všichni unijní občané požádali o registraci v dostatečném časovém předstihu a aby si tak zabezpečili svůj usedlický status.
V celém Spojeném království se aktuálně nachází okolo tří miliónů občanů z EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, z nich přibližně 80 tisíc pobývá ve Walesu. Z těchto 80 tisíc unijních občanů se k dnešnímu dni přihlásilo pouhých 63 procent do nového systému usazování. V porovnání s ostatními částmi Spojeného království se jedná o číslo značně nižší. Například v Anglii se do systému zaregistrovalo již 84 procent unijních občanů pobývající v této oblasti. V celém Spojeném království sahá počet zaregistrovaných k 82 procentům.
Unijní občané pobývající ve Walesu vyjasňují své znepokojení směrem k nově představenému systému usídlování, který podle nich nepřináší občanům EU právní záruky. Podle mnohých z nich je také zásadní uvědomit si rozdíl mezi tím smět v zemi zůstat a být v zemi opravdu vítán. Aktuálně se na ostrovech necítí příliš vítáni. Waleský radní a ministr pro brexit Jeremy Miles proto nabídl dodatečnou a cílenou podporu všem způsobilým unijním občanům ve Walesu při podávání žádostí o usedlický status a pro jasnější uchopení jejich situace z právního hlediska.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Wales , Velká Británie , migrace , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák