Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.

Občané Evropské unie budou moci po odchodu Spojeného království z evropského bloku v Británii nadále zůstat, tvrdí britští vládní zástupci. Tito unijní občané si však ještě před samotným brexitem musí zažádat o tzv. „status usedlíka,“ který jim zaručí na ostrovech setrvat. Takto celou záležitost ukotvuje rozvodová dohoda mezi Británií a EU. Brexit by tak dosavadní běžný či pracovní život unijních občanů ve Spojeném království neměl nikterak omezit.

Problémem však zůstává, že se mnozí z unijních občanů žijících na území Spojeného království necítí na ostrovech nadále vítáni. Mnozí britští politici proto upozorňují na skutečnost menšího zájmu unijních občanů o registraci za účelem získání usedlického statusu ve Spojeném království, uvedl britský deník The Guardian.

Nejnižší počet registrací byl zaznamená v oblasti Walesu. Tamější vedoucí politici upozornili na nízké procento zaregistrovaných a obecně nízký zájem o získání samotného statusu u občanů EU, kteří ve Walesu nyní dlouhodobě pobývají. Unijní občané jsou podle všeho znepokojeni anti-migrační rétorikou a nejistotou, že by po brexitu mohlo dojít ke snižování početních stavů pracovníků v některých klíčových odvětvích. Britští státníci jsou si však vědomi skutečnosti, že jsou pro ně unijní občané a pracovníci velice potřební. I pro samotný Wales jsou pracovníci z EU užitkem pro jeho ekonomiku.

Podle opozičního politika Labouristické strany Davida Reese je proto potřebné dát evropským občanům na ostrovech jasný signál, že jsou ve Walesu i v celém Spojeném království stále vítáni. Rees, coby předseda výboru pro vnější záležitosti Waleského shromáždění, označil nastalou situaci za znepokojivou. Podle něj je pro zemi žádoucí zajistit, aby všichni unijní občané požádali o registraci v dostatečném časovém předstihu a aby si tak zabezpečili svůj usedlický status.  

V celém Spojeném království se aktuálně nachází okolo tří miliónů občanů z EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, z nich přibližně 80 tisíc pobývá ve Walesu. Z těchto 80 tisíc unijních občanů se k dnešnímu dni přihlásilo pouhých 63 procent do nového systému usazování. V porovnání s ostatními částmi Spojeného království se jedná o číslo značně nižší. Například v Anglii se do systému zaregistrovalo již 84 procent unijních občanů pobývající v této oblasti. V celém Spojeném království sahá počet zaregistrovaných k 82 procentům.

Unijní občané pobývající ve Walesu vyjasňují své znepokojení směrem k nově představenému systému usídlování, který podle nich nepřináší občanům EU právní záruky. Podle mnohých z nich je také zásadní uvědomit si rozdíl mezi tím smět v zemi zůstat a být v zemi opravdu vítán. Aktuálně se na ostrovech necítí příliš vítáni. Waleský radní a ministr pro brexit Jeremy Miles proto nabídl dodatečnou a cílenou podporu všem způsobilým unijním občanům ve Walesu při podávání žádostí o usedlický status a pro jasnější uchopení jejich situace z právního hlediska.

Související

Více souvisejících

Brexit Wales Velká Británie migrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy