Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.

Občané Evropské unie budou moci po odchodu Spojeného království z evropského bloku v Británii nadále zůstat, tvrdí britští vládní zástupci. Tito unijní občané si však ještě před samotným brexitem musí zažádat o tzv. „status usedlíka,“ který jim zaručí na ostrovech setrvat. Takto celou záležitost ukotvuje rozvodová dohoda mezi Británií a EU. Brexit by tak dosavadní běžný či pracovní život unijních občanů ve Spojeném království neměl nikterak omezit.

Problémem však zůstává, že se mnozí z unijních občanů žijících na území Spojeného království necítí na ostrovech nadále vítáni. Mnozí britští politici proto upozorňují na skutečnost menšího zájmu unijních občanů o registraci za účelem získání usedlického statusu ve Spojeném království, uvedl britský deník The Guardian.

Nejnižší počet registrací byl zaznamená v oblasti Walesu. Tamější vedoucí politici upozornili na nízké procento zaregistrovaných a obecně nízký zájem o získání samotného statusu u občanů EU, kteří ve Walesu nyní dlouhodobě pobývají. Unijní občané jsou podle všeho znepokojeni anti-migrační rétorikou a nejistotou, že by po brexitu mohlo dojít ke snižování početních stavů pracovníků v některých klíčových odvětvích. Britští státníci jsou si však vědomi skutečnosti, že jsou pro ně unijní občané a pracovníci velice potřební. I pro samotný Wales jsou pracovníci z EU užitkem pro jeho ekonomiku.

Podle opozičního politika Labouristické strany Davida Reese je proto potřebné dát evropským občanům na ostrovech jasný signál, že jsou ve Walesu i v celém Spojeném království stále vítáni. Rees, coby předseda výboru pro vnější záležitosti Waleského shromáždění, označil nastalou situaci za znepokojivou. Podle něj je pro zemi žádoucí zajistit, aby všichni unijní občané požádali o registraci v dostatečném časovém předstihu a aby si tak zabezpečili svůj usedlický status.  

V celém Spojeném království se aktuálně nachází okolo tří miliónů občanů z EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, z nich přibližně 80 tisíc pobývá ve Walesu. Z těchto 80 tisíc unijních občanů se k dnešnímu dni přihlásilo pouhých 63 procent do nového systému usazování. V porovnání s ostatními částmi Spojeného království se jedná o číslo značně nižší. Například v Anglii se do systému zaregistrovalo již 84 procent unijních občanů pobývající v této oblasti. V celém Spojeném království sahá počet zaregistrovaných k 82 procentům.

Unijní občané pobývající ve Walesu vyjasňují své znepokojení směrem k nově představenému systému usídlování, který podle nich nepřináší občanům EU právní záruky. Podle mnohých z nich je také zásadní uvědomit si rozdíl mezi tím smět v zemi zůstat a být v zemi opravdu vítán. Aktuálně se na ostrovech necítí příliš vítáni. Waleský radní a ministr pro brexit Jeremy Miles proto nabídl dodatečnou a cílenou podporu všem způsobilým unijním občanům ve Walesu při podávání žádostí o usedlický status a pro jasnější uchopení jejich situace z právního hlediska.

Související

Více souvisejících

Brexit Wales Velká Británie migrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy