Británie se kvůli brexitu rozpadne? Raab peskuje EU, rázně se ozvalo Skotsko

Evropská unie bude muset změnit svůj tvrdohlavý postoj, pokud se chce vyhnout brexitu bez dohody. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters nový britský ministr zahraničí Dominic Raab. Šéf britské diplomacie rovněž zopakoval, že vláda premiéra Borise Johnsona si přeje uzavřít s Bruselem dohodu, musí být ale připravena i na to, že Spojené království odejde z EU 31. října bez ní. Konfederace britského průmyslu dnes varovala, že na brexit bez dohody není přichystána ani Británie, ani Evropská unie.

"Chceme dobrou dohodu s našimi partnery z Evropské unie," řekl Raab, který rezort převzal minulou středu. Brusel podle něj ale v minulosti zaujal "sérii pěkně tvrdohlavých postojů", které bude muset změnit, aby se zabránilo brexitu bez dohody.

Johnson dal již ve čtvrtek ve svém prvním projevu po nástupu do funkce jasně najevo, že jeho vláda je odhodlána dodržet termín vystoupení Británie z EU 31. října. S unií by přitom chtěl Johnson vyjednat novou dohodu, jež by byla pro Británii lepší než ta, kterou dojednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale téhož dne znovu zdůraznil, že EU o žádné nové dohodě jednat nebude. V takovém případě je prý Johnson připraven vyvést zemi z evropského bloku bez dohody. Šéf úřadu vlády Michael Gove nedělníku The Sunday Times řekl, že nová vláda se na brexit bez dohody připravuje. Podle něj Londýn "pracuje s předpokladem, že Evropská unie s Británií novou dohodu neuzavře".

Johnson dnes zavítá na první návštěvu Skotska ve funkci premiéra. Podle britských médií oznámí vytvoření investičního fondu na podporu hospodářského rozvoje Skotska, Walesu a Severního Irska, ze kterého by mělo být možné čerpat až 300 milionů liber (8,5 miliardy korun). Ještě před zahájením cesty na sever Johnson vyzval, aby se v době příprav na "zářnou budoucnost po brexitu" pracovalo i na obnovení "vazeb, které pojí Spojené království".

Proti brexitu bez dohody se staví skotská první ministryně Nicola Sturgeonová i její velšský protějšek Mark Drakeford; nesouhlas s neřízeným odchodem z EU v neděli vyjádřila také předsedkyně skotských konzervativců Ruth Davidsonová.

Skotská národní strana (SNP), kterou vede skotská premiérka Sturgeonová, v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska. Johnsona po jeho nástupu do funkce dokonce SNP označila za "posledního premiéra Spojeného království".

Sensational Welsh Assembly poll for our friends in @Plaid_Cymru https://t.co/x2jugC6LIx

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) July 29, 2019

Před brexitem bez dohody dnes opět varovala i Konfederace britského průmyslu (CBI). Podle ní na takový krok není připravena ani Británie, ani Evropská unie. Britské podniky podle CBI už utratily miliardy liber za plány pro případ brexitu bez dohody, jejich úsilí ale hatí nejasné pokyny z vlády i nejistota kolem časového rozvrhu. Málo připravené jsou podle konfederace především menší firmy.

Související

Více souvisejících

Brexit Dominic Raab Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Velká Británie EU Boris Johnson Skotsko Wales

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy