Další lockdown. Wales zavede celostátní karanténu, téměř všechno se zavře

Wales zavede kvůli šíření koronaviru od pátku na více než dva týdny celostátní karanténu. Zavřít se budou muset všechny podniky vyjma těch, které jsou pro fungování země nezbytné, oznámil dnes velšský první ministr Mark Drakeford. Každá ze čtyř částí Spojeného království si určuje vlastní opatření v boji s pandemií. Ve Walesu žijí asi tři miliony z 67 milionů obyvatel Británie.

"Bude to muset být ostré a tvrdé, abychom dosáhli efektu, který potřebujeme," řekl dnes Drakeford. "Po všech ve Walesu budeme požadovat, aby zůstali doma," dodal. Do práce podle šéfa regionální vlády budou moci jen zaměstnanci klíčových oborů, například zdravotníci, policisté či hasiči. Uzavřít se budou muset i kostely a další modlitebny. Nižší stupně základních škol se otevřou po dvou týdnech.

We will all need to follow these rules ?- Stay home.- Only go out for food, education, care, health, work or exercise.- You must not meet people you do not live with either indoors or outdoors, including in gardens.*There are exceptions for people who live alone.

— Welsh Government (@WelshGovernment) October 19, 2020

Takzvaný lockdown, tedy celkové utlumení ekonomiky, začne ve Walesu platit v pátek v 18:00 místního času (19:00 SELČ). Skončit by měl podle plánu až v pondělí 9. listopadu. Podle Drakeforda je tato doba "nejkratší možná", aby se podařilo zbrzdit šíření koronaviru. "Pokud nebudeme jednat nyní, bude se to zrychlovat. Naše jednotky intenzivní péče jsou již plné," varoval velšský první ministr.

Podle nedělních údajů Wales za 24 hodin hlásil 950 nových případů nákazy koronavirem. Na počátku října to bylo 400 případů. Celé Spojené království, které se skládá z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska, v neděli mělo za posledních 24 hodin 16.982 nově infikovaných. Většina připadá na zdaleka největší Anglii, která má téměř 56 milionů obyvatel. V Anglii restrikce určuje ústřední londýnská vláda. Lokální omezení se nyní týkají zhruba poloviny Angličanů.

Podle agentury Reuters je možné, že podobně tvrdé opatření, tedy naprosté utlumení hospodářské činnosti i pohybu obyvatel v ulicích, čeká v následujících dnech také severoanglické město Manchester. Tamní místní politici ale dosud vzdorovali snahám premiéra Borise Johnsona domluvit se na zavedení uzávěry.

Velmi přísná opatření proti šíření koronaviru již minulý týden zavedlo také Severní Irsko, které má asi 1,9 milionu obyvatel. Na dva týdny se uzavřely školy, na měsíc hospody i restaurace.

V celém Spojeném království s covidem-19 dosud zemřelo přes 43.000 lidí.

Související

Edinburgh, Skotsko.

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nové restrikce

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.

Více souvisejících

Wales Mark Drakeford (Wales) Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy