Wales zpřísní protiepidemická opatření, dotkne se to restaurací

Vláda ve Walesu dnes následovala Skotsko a oznámila další zpřísnění protiepidemického režimu od 26. prosince. V barech a restauracích se tam lidé budou moci scházet v maximálně šestičlenných skupinách a na různých veřejných místech či na pracovištích bude povinné dodržování rozestupů, řekl premiér britského regionu Mark Drakeford.

Wales zažívá podobně jako další části Spojeného království nárůst počtu nakažených, byť je tam aktuálně výskyt infekcí v rámci Británie nejnižší. Zhruba třímilionový region registruje přes 3000 případů nákazy denně a potvrdil už více než 600 infekcí koronavirovou variantou omikron.

"Čelíme ve Walesu velmi vážné situaci. Míří na nás vlna infekcí způsobená novou, rychle postupující a velmi nakažlivou variantou omikron," řekl Drakeford. I kdyby se potvrdilo, že omikron způsobuje spíše mírnější průběh onemocnění než dosud převládající varianta delta, problém by to podle něj neeliminovalo.

Ohlášená opatření by podle Drakeforda měla platit nejkratší možnou dobu. Kromě vyžadování rozestupů a omezení setkávání v restauracích jsou mezi nimi také limity pro účast na hromadných akcích, přičemž pro ty venkovní činí 50 lidí a pro ty pod střechou 30. Podniky v pohostinství kromě toho budou moci obsluhovat pouze zákazníky sedící u stolů, informuje zpravodajská stanice BBC.

Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřením v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii.

Avizované velšské restrikce nejsou stejné jako ve Skotsku, které omezuje účast na akcích na 500 lidí venku a na 200 sedících či 100 stojících v uzavřených prostorách. Kromě toho na tři týdny zakazuje účast diváků na sportovních kláních. Regionální vláda vedená premiérkou Nicolou Sturgeonovou také obyvatelům doporučuje, aby se během svátků nesetkávali se členy více než dvou dalších domácností najednou.

Další zpřísnění karanténních opatření v Anglii zatím ústřední vláda v Londýně neohlásila, premiér Boris Johnson ale v úterý nevyloučil, že k tomu dojde po Vánocích. Mezitím v Anglii vstoupila v platnost zkrácená doba povinné izolace po nákaze koronavirem. Lidé ode dneška mohou karanténu místo po deseti dnech ukončit už po sedmi, budou-li mít šestý i sedmý den negativní testy. Úprava reaguje i na personální problémy ve zdravotnictví a jiných sektorech způsobené aktuálními rekordními počty nákaz.

Související

Edinburgh, Skotsko.

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nové restrikce

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.

Více souvisejících

Wales Velká Británie Restaurace

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 19 minutami

před 45 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Políček mezinárodnímu právu: Švýcarsko zamítlo rozhodnutí evropského soudu o klimatu

Dolní komora švýcarského parlamentu ve středu hlasovala proti návrhu, který by Švýcarsko zavázal k intenzivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Tento krok by mohl povzbudit další země k odporu vůči vlivu mezinárodních soudů, uvedl server Swiss Info.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy