Otázka Gibraltaru, ve kterém žije na 35.000 obyvatel, už loni na podzim zkomplikovala dokončování smlouvy o vystoupení Británie z EU. Španělé tehdy na poslední chvíli zdramatizovali přípravu mimořádného summitu EU, na kterém premiéři a prezidenti sedmadvaceti zemí potvrdili dohodu o vystoupení Británie z bloku, požadavkem jasné garance toho, že jakékoliv budoucí dohody týkající se Gibraltaru budou dojednávány přímo mezi Madridem a Londýnem. Vyjednávačům se podařilo námitky vyřešit.
Otázka Gibraltaru také zkomplikovala dohodu ohledně bezvízového styku britských občanů po brexitu. Při projednávání v Radě EU Španělsko dokázalo do jednoho nařízení prosadit poznámku pod čarou, v níž označuje Gibraltar za britskou kolonii. Londýn to ihned razantně odmítl s tím, že enkláva na jihu Pyrenejského poloostrova je "součástí rodiny Spojeného království" a všichni by měli respektovat demokratické přání tamních obyvatel být britskými občany.
Španělská vláda schválila materiál, který zaručí trvalý pobyt Britům v zemi v případě brexitu bez dohody. Madrid si jako podmínku stanovil, že Londýn zvolí stejný přístup ke Španělům žijícím v Británii, tedy i na území Gibraltaru, kam denně za prací dojíždí na 10.000 Španělů.
Severní Irsko
Hlavním sporným bodem dohody uzavřené loni mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou je takzvaná irská pojistka, která má zabránit přísnému režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. Irská pojistka by začala platit tehdy, pokud by během případného přechodného období po brexitu nebyla uzavřena obecná dohoda o budoucích vztazích, která by rovněž zajistila zachování volného režimu na irské hranici.
Při uplatnění pojistky by Británie zůstala v bezcelní zóně s EU a Severní Irsko, které má 1,8 milionu obyvatel, by navíc podléhalo některým pravidlům jednotného unijního trhu. Brexitová dohoda o opatření hovoří jako o dočasném, avšak dále tento aspekt nerozvádí. Brexit bez dohody by mohl představovat i hrozbu pro křehký mír v Severním Irsku.
Skotsko
V referendu o budoucnosti Británie v EU konaném v červnu 2016 zvítězili odpůrci členství v unii poměrem 52 ku 48 procentům, ale 62 procent Skotů se zároveň vyslovilo pro setrvání Británie v EU. Skotská národní strana (SNP), která v roce 2016 vyhrála ve volbách do místního parlamentu, se dosud neúspěšně snažila o odmítnutí brexitu bez dohody za jakýchkoli okolností a nehledě na skutečný termín odchodu Spojeného království z EU. Podle Iana Blackforda, šéfa parlamentního klubu SNP, není pro Skotsko dobrá žádná varianta brexitu.
Podle únorové studie, kterou si nechala vypracovat skotská vláda, by v případě brexitu bez dohody mohl klesnout skotský export až o 20 procent, podnikové investice by se snížili až o miliardu liber a míra nezaměstnanosti by se ze současných čtyř procent zvýšila na šest až osm procent.
In the olden days, when the UK still had a functioning government, it might have been considered the job of the PM to work that out. https://t.co/TUgci764pi
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) 8. března 2019
Skotsko, které má 5,5 milionu obyvatel, uspořádalo v září 2014 referendum o nezávislosti na Británii, ve kterém vyhráli zastánci svazku s Británií. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová v současnosti zvažuje uspořádání druhého referenda, které by se mohlo případně uskutečnit po brexitu.
Wales
Podle expertů by mohl být právě Wales, v němž žije 3,2 milionu obyvatel, z britských regionů brexitem nejvíce zasažen. V roce 2018 totiž směřovalo přes 60 procent exportu Walesu do zemí EU (z celého Spojeného království mířilo do EU jen 44 procent exportu) a jeho hodnota byla téměř 17 miliard liber. Brexit bez dohody by se negativně dotkl zejména potravinářského průmyslu, přes 40 procent produkce jehněčího masa a 90 procent produkce měkkýšů se z Walesu vyváží do EU.
Do Walesu směřuje značný objem zahraničních investic a některé firmy, například jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, společnost Airbus, již hrozí odchodem. Dopravu v důležitých waleských přístavech také zkomplikují celní opatření.
Zámořská britská teritoria
Pro některá britská ostrovní území, v nichž žije celkem přes 220.000 lidí, představuje rozvojová pomoc z EU více než 30 procent jejich ročních rozpočtů, což se týká například karibských ostrovů Turks a Cacois nebo ostrovu Svatá Helena. Mnohé z těchto území také dosud mohly těžit z bezcelního obchodování s EU.
Dopady brexitu mohou pocítit například Falklandy, o které bojovala Británie v roce 1982 ve válce s Argentinou. V případě brexitu bez dohody by státy EU již nemusely podporovat územní nárok Spojeného království na toto souostroví a zvýšily by se tím šance Argentiny na získání kontroly nad Falklandskými ostrovy.
Související

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Brexit , Gibraltar , Skotsko , Wales , Velká Británie , Severní Irsko
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 1 hodinou

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 1 hodinou

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 2 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 3 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 4 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 4 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 6 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
včera

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
včera

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
včera

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU
včera

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi
včera
RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí
Z hlediska blockbusterů pustá jarní nabídka kin dostala injekci v podobě rýsujícího se diváckého hitu. Minecraft film se po několika letech vývoje dostává na plátna. Adaptace pravděpodobně nejpopulárnější videohry historie je bohužel obludně bezduchým a rozpadajícím se produktem své doby.
Zdroj: Martin Pleštil