Do brexitu zbývají jen tři týdny. Wales, Skotsko či Gibraltar trnou hrůzou

Otázka Gibraltaru, ve kterém žije na 35.000 obyvatel, už loni na podzim zkomplikovala dokončování smlouvy o vystoupení Británie z EU. Španělé tehdy na poslední chvíli zdramatizovali přípravu mimořádného summitu EU, na kterém premiéři a prezidenti sedmadvaceti zemí potvrdili dohodu o vystoupení Británie z bloku, požadavkem jasné garance toho, že jakékoliv budoucí dohody týkající se Gibraltaru budou dojednávány přímo mezi Madridem a Londýnem. Vyjednávačům se podařilo námitky vyřešit.

Otázka Gibraltaru také zkomplikovala dohodu ohledně bezvízového styku britských občanů po brexitu. Při projednávání v Radě EU Španělsko dokázalo do jednoho nařízení prosadit poznámku pod čarou, v níž označuje Gibraltar za britskou kolonii. Londýn to ihned razantně odmítl s tím, že enkláva na jihu Pyrenejského poloostrova je "součástí rodiny Spojeného království" a všichni by měli respektovat demokratické přání tamních obyvatel být britskými občany.

Španělská vláda schválila materiál, který zaručí trvalý pobyt Britům v zemi v případě brexitu bez dohody. Madrid si jako podmínku stanovil, že Londýn zvolí stejný přístup ke Španělům žijícím v Británii, tedy i na území Gibraltaru, kam denně za prací dojíždí na 10.000 Španělů.

Severní Irsko

Hlavním sporným bodem dohody uzavřené loni mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou je takzvaná irská pojistka, která má zabránit přísnému režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. Irská pojistka by začala platit tehdy, pokud by během případného přechodného období po brexitu nebyla uzavřena obecná dohoda o budoucích vztazích, která by rovněž zajistila zachování volného režimu na irské hranici.

Při uplatnění pojistky by Británie zůstala v bezcelní zóně s EU a Severní Irsko, které má 1,8 milionu obyvatel, by navíc podléhalo některým pravidlům jednotného unijního trhu. Brexitová dohoda o opatření hovoří jako o dočasném, avšak dále tento aspekt nerozvádí. Brexit bez dohody by mohl představovat i hrozbu pro křehký mír v Severním Irsku.

Skotsko

V referendu o budoucnosti Británie v EU konaném v červnu 2016 zvítězili odpůrci členství v unii poměrem 52 ku 48 procentům, ale 62 procent Skotů se zároveň vyslovilo pro setrvání Británie v EU. Skotská národní strana (SNP), která v roce 2016 vyhrála ve volbách do místního parlamentu, se dosud neúspěšně snažila o odmítnutí brexitu bez dohody za jakýchkoli okolností a nehledě na skutečný termín odchodu Spojeného království z EU. Podle Iana Blackforda, šéfa parlamentního klubu SNP, není pro Skotsko dobrá žádná varianta brexitu.

Podle únorové studie, kterou si nechala vypracovat skotská vláda, by v případě brexitu bez dohody mohl klesnout skotský export až o 20 procent, podnikové investice by se snížili až o miliardu liber a míra nezaměstnanosti by se ze současných čtyř procent zvýšila na šest až osm procent.

In the olden days, when the UK still had a functioning government, it might have been considered the job of the PM to work that out. https://t.co/TUgci764pi

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) 8. března 2019

Skotsko, které má 5,5 milionu obyvatel, uspořádalo v září 2014 referendum o nezávislosti na Británii, ve kterém vyhráli zastánci svazku s Británií. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová v současnosti zvažuje uspořádání druhého referenda, které by se mohlo případně uskutečnit po brexitu.

Wales

Podle expertů by mohl být právě Wales, v němž žije 3,2 milionu obyvatel, z britských regionů brexitem nejvíce zasažen. V roce 2018 totiž směřovalo přes 60 procent exportu Walesu do zemí EU (z celého Spojeného království mířilo do EU jen 44 procent exportu) a jeho hodnota byla téměř 17 miliard liber. Brexit bez dohody by se negativně dotkl zejména potravinářského průmyslu, přes 40 procent produkce jehněčího masa a 90 procent produkce měkkýšů se z Walesu vyváží do EU.

Do Walesu směřuje značný objem zahraničních investic a některé firmy, například jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, společnost Airbus, již hrozí odchodem. Dopravu v důležitých waleských přístavech také zkomplikují celní opatření.

Zámořská britská teritoria

Pro některá britská ostrovní území, v nichž žije celkem přes 220.000 lidí, představuje rozvojová pomoc z EU více než 30 procent jejich ročních rozpočtů, což se týká například karibských ostrovů Turks a Cacois nebo ostrovu Svatá Helena. Mnohé z těchto území také dosud mohly těžit z bezcelního obchodování s EU.

Dopady brexitu mohou pocítit například Falklandy, o které bojovala Británie v roce 1982 ve válce s Argentinou. V případě brexitu bez dohody by státy EU již nemusely podporovat územní nárok Spojeného království na toto souostroví a zvýšily by se tím šance Argentiny na získání kontroly nad Falklandskými ostrovy.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Gibraltar Skotsko Wales Velká Británie Severní Irsko

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

před 1 hodinou

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

před 1 hodinou

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

před 2 hodinami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

včera

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

včera

včera

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

včera

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

včera

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí

Z hlediska blockbusterů pustá jarní nabídka kin dostala injekci v podobě rýsujícího se diváckého hitu. Minecraft film se po několika letech vývoje dostává na plátna. Adaptace pravděpodobně nejpopulárnější videohry historie je bohužel obludně bezduchým a rozpadajícím se produktem své doby.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy