Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v neděli přinesla bouře Dennis. Výstrahy kvůli velké vodě dnes ráno dál platily na více než 300 místech v zemi, v pěti případech meteorologové označili situaci za životu nebezpečnou a hladiny některých řek dopoledne stále stoupaly. Agentura AP informovala, že v Německu nejméně devět lidí utrpělo zranění při dopravních nehodách spojených s extrémním počasím.

Britské ostrovy Dennis naplno zasáhl v neděli. V Aberdaronu na západním pobřeží Walesu naměřili rychlost větru 146 kilometrů v hodině, zatímco na mnoha místech v Anglii o víkendu spadl dvojnásobek srážek oproti průměru pro celý měsíc únor. Bouře způsobila chaos v silniční i železniční dopravě, vyžádala si zrušení stovek letů a nejméně jednu oběť.

Tragickou bilanci pravděpodobně rozšíří žena z hrabství Worcestershire, po níž záchranáři začali pátrat už v neděli. Po noční přestávce vynucené "krajně náročnými" podmínkami dnes operace pokračovala. "Avšak bohužel... se domníváme, že už nyní jde o hledání (těla) spíše než o záchrannou operaci," citovala zpravodajská společnost BBC z policejního prohlášení.

I v nočních hodinách nicméně záchranáři evakuovali obyvatele zaplavených domů a vláda následně opět aktivovala systém čerpání krizové finanční pomoci. BBC celý den zveřejňovala fotografie zatopených silnic, železnic, budov či pozemků, zatímco od úřadů přicházela varování, že hladiny některých řek mohou ještě do úterka stoupat, přestože déšť již ustal.

"Bezprecedentní" záplavy podle místní vládní agentury pro životní prostředí zažívá Wales, velmi vážně zasaženo je také povodí řeky Severn nebo sever Anglie. "Je mi 53 a nikdy jsem nic podobného neviděl," řekl BBC fotograf Nick Evans ve východoanglickém městečku Hereford.

Kvůli novým potížím se opět objevují otázky ohledně investic vlády do údajně zanedbávaných protipovodňových opatření, píše yorkshireeveningpost.co.uk. Nový britský ministr životního prostředí George Eustice dnes hovořil o miliardách liber vyhrazených na tento účel pro následující roky, zatímco v neděli při návštěvě regionu Yorkshire konstatoval, že vláda "nemůže ochránit všechny".

"Bohužel stále častěji čelíme těmto extrémním projevům počasí. U této konkrétní bouře jsou dopady znát po celé zemi, protože přišla těsně po jiných bouřkách a půda už byla nasáklá," řekl ministr stanici BBC. Jen před týdnem Británii zasáhla ničivá bouře Ciara, která napáchala škody i v řadě dalších evropských zemí.

Bouře Dennis se podobně jako Ciara z ostrovů přesouvala na východ, přičemž působila problémy ve Francii, Německu, Skandinávii i v Pobaltí.

Na německých silnicích podle AP při nehodách souvisejících s počasím utrpělo zranění nejméně devět osob, z toho část vážná. Do spadlého stromu narazil také příměstský vlak se 67 pasažéry, nikomu se ale nic nestalo. Už podruhé za tento měsíc se pak ocitl pod vodou rybí trh v Hamburku.

Bouře Dennis se podobně jako před týdnem Ciara z Britských ostrovů přesouvala na východ, ve Francii se ale tak vážné dopady jako v Británii nečekaly. Na části francouzského území platí žlutý, tedy nejnižší stupeň varování před silným větrem, je třeba ovšem počítat s vydatným deštěm, informuje meteofrance.com.

Už v neděli večer se kvůli bouři ocitlo bez elektřiny na 45.000 francouzských domácností, přičemž do rána bilance klesla na zhruba 20.000 odběratelů. Komplikace zasáhly i železniční dopravu, například stovkám pasažérů rychlovlaku TGV z Nantes do Paříže se v neděli kvůli spadlému stromu cesta protáhla na přibližně 15 hodin, uvedla televize BFM TV.

Výpadky proudu a dopravní omezení postihly v souvislosti se zimní bouří také nejsevernější státy Evropy, píše AP. Několik silnic a horských průsmyků bylo uzavřeno v Norsku, kam také přestaly jezdit některé trajekty z Dánska. Stovky domácností bez elektřiny byly hlášeny také z Estonska.

Související

Zaplavená auta

Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky obydlí se tam ocitly pod vodou, zatímco někteří obyvatelé museli kvůli přetrvávajícímu nebezpečí strávit uplynulou noc mimo domov. Nejhůře je postižen Wales a středoanglický region Midlands, rozvodněné řeky stoupají na rekordní hodnoty a mohly by působit problémy do konce týdne. Ve Walesu navíc hrozí další silné deště, informuje zpravodajský web BBC.

Více souvisejících

bouře Dennis (únor 2020) povodně v Británii Francie Počasí Velká Británie Wales evakuace Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy