Bouře Dennis vyplavila na irské pobřeží loď duchů. Kam se námořníci poděli?

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska loď bez posádky. Takzvanou loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, opustili námořníci již v roce 2018. Od té doby plula bezvládně Atlantikem.

Informoval o tom list The Irish Times. Rozbouřené moře vyplavilo loď v neděli na kamenité pobřeží nedaleko rybářské vesnice Ballycotton v irském hrabství Cork.

Rescue 117 was tasked earlier today to a vessel aground near Ballycotton, Cork. There was nobody on board. Previously the @USCG had rescued the 10 crew members from the vessel back in September 2018. The vessel has been drifting since and today came ashore on the Cork coastline. pic.twitter.com/NbvlZ89KSY

— Irish Coast Guard (@IrishCoastGuard) February 16, 2020

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo v září 2018, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

Motorová loď postavená v roce 1976 se pak bezvládně pohybovala Atlantikem, naposledy ji v srpnu 2019 zpozorovalo britské námořnictvo. "Připluli jsme k plavidlu, abychom navázali kontakt a nabídli pomoc, ale nikdo neodpověděl," uvedla tehdy na twitteru posádka lodi HMS Protector.

Plavbu lodi Alta ukončila až nyní bouře Dennis, která o víkendu udeřila na Britské ostrovy a například ve Walesu přinesla vítr o rychlosti 146 kilometrů v hodině.

Podle irské pobřežní stráže na lodi vyplavené nedaleko Corku nikdo nebyl a plavidlo nezpůsobilo ani žádné znečištění. Dnes ráno by měli členové pobřežní stráže za odlivu loď prohledat i zevnitř. Zjistit bude nutné také jejího majitele. V minulosti bylo vlastnictví lodi předmětem sporů.

Související

Zaplavená auta

Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky obydlí se tam ocitly pod vodou, zatímco někteří obyvatelé museli kvůli přetrvávajícímu nebezpečí strávit uplynulou noc mimo domov. Nejhůře je postižen Wales a středoanglický region Midlands, rozvodněné řeky stoupají na rekordní hodnoty a mohly by působit problémy do konce týdne. Ve Walesu navíc hrozí další silné deště, informuje zpravodajský web BBC.
Ilustrační foto

Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v neděli přinesla bouře Dennis. Výstrahy kvůli velké vodě dnes ráno dál platily na více než 300 místech v zemi, v pěti případech meteorologové označili situaci za životu nebezpečnou a hladiny některých řek dopoledne stále stoupaly. Agentura AP informovala, že v Německu nejméně devět lidí utrpělo zranění při dopravních nehodách spojených s extrémním počasím.

Více souvisejících

bouře Dennis (únor 2020) lodě, jachty, plavidla irsko Moře zajímavosti

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy