Počet úmrtí na covid-19 v Británii? Údaje nemocnic a statistiků se značně liší

Skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem je v Británii nejméně o několik stovek vyšší než součet zveřejňovaný vládou. Vyplývá to z dnešního hlášení britského statistického úřadu ONS, který jednou týdně publikuje vlastní údaje o epidemii nemoci covid-19. Ta byla podle něj uvedena na 6235 úmrtních listech v Anglii a Walesu do 3. dubna. Vláda přitom k tomuto datu evidovala na 4300 smrtelných případů covid-19.

Podle ostrovních médií se úmrtí pacientů na nemoc z viru SARS-CoV-2 často do oficiální bilance dostávají až s několikadenním zpožděním. Čísla ministerstva zdravotnictví navíc popisují pouze situaci v nemocnicích, zatímco ONS počítá i úmrtí "v komunitě", tedy mimo jiné v domovech pro seniory.

Our data shows that of all deaths in England and Wales that occurred up to 3 April (registered up to 11 April), 6,235 involved COVID-19 compared with the 4,093 deaths reported on 4 April 2020 by @DHSCgovuk https://t.co/DjWb5AxR5o #COVID19 #coronavirus pic.twitter.com/KE45NiBwWp

— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) April 14, 2020

"Když si vezmeme data pro Anglii, je to o 15 procent vyšší než čísla (státního zdravotnického systému) NHS, protože jsou v nich zahrnuty veškeré úmrtní listy se zmínkou o covid-19, včetně podezření na covid-19," citovala agentura Reuters analytika ONS Nicka Stripea.

Podle ONS aktuálně mimo nemocniční prostředí umírá zhruba deset procent obětí koronaviru. Za týden končící 3. dubnem evidují statistici 16.387 úmrtí napříč Anglií a Walesem, což je nejvyšší součet od počátku vedení těchto záznamů v roce 2005, napsala zpravodajská společnost BBC. Nemoc covid-19 byla uváděna jako příčina u 21,2 procenta těchto smrtí.

Britské úřady pracují na tom, aby počty lidí nakažených koronavirem, kteří zemřou jinde než v nemocnicích, byly zahrnovány v každodenní bilanci. Šéfka zdravotnických úřadů v Anglii Yvonne Doyleová řekla, že Británie se snaží urychlit informování o počtech úmrtí v domech s pečovatelskou službou. "Data bychom rádi měli mnohem rychleji, nejraději každý den, a na tom teď pracujeme," řekla podle agentury AP Doyleová.

Například francouzská vláda se shromažďováním údajů jak z nemocnic, tak z domovů s pečovatelskou službou, začala na přelomu března a dubna. Podle celkové bilance ve francouzských nemocnicích zemřelo 10.129 lidí nakažených koronavirem a v domovech pro seniory dalších 5600.

Británie je jednou ze zemí nejhůře zasažených šířením viru SARS-CoV-2. Dnes vláda hlásila 12.107 úmrtí lidí, kteří se jím nakazili a následně byli hospitalizováni. Země má za sebou tři týdny fungování v karanténním režimu, jehož uvolňování je zatím v nedohlednu. V posledních dnech nicméně přicházely pozitivní signály, pokud jde o vývoj počtu hospitalizací a známých případů nákazy. O vývoji preventivních opatření dnes jednala hlavní vědecká skupina, která vydává doporučení pro vládu.

Po kritice ohledně rozsahu testování pacientů či nedostatku ochranných pomůcek se nyní do popředí veřejné debaty dostává situace v britských domovech důchodců. Vláda v pondělí večer informovala, že nákaza už byla odhalena v 2099 pečovatelských zařízeních, což je více než desetina jejich celkového počtu v Británii.

V britských médiích se už řadu dní objevují zprávy o úmrtích klientů v domovech pro seniory. Šéf společnosti HC-One, která v Británii provozuje stovky takovýchto domovů, dnes uvedl, že v zařízeních jeho firmy zřejmě zemřelo přes 300 lidí nakažených koronavirem. "Při takto vysokém počtu úmrtí personál pociťuje bezmoc, protože pracovníci nedokážou pomoci lidem, o které pečovali řadu let," řekl BBC David Behan.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Wales Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy