Počet úmrtí na covid-19 v Británii? Údaje nemocnic a statistiků se značně liší

Skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem je v Británii nejméně o několik stovek vyšší než součet zveřejňovaný vládou. Vyplývá to z dnešního hlášení britského statistického úřadu ONS, který jednou týdně publikuje vlastní údaje o epidemii nemoci covid-19. Ta byla podle něj uvedena na 6235 úmrtních listech v Anglii a Walesu do 3. dubna. Vláda přitom k tomuto datu evidovala na 4300 smrtelných případů covid-19.

Podle ostrovních médií se úmrtí pacientů na nemoc z viru SARS-CoV-2 často do oficiální bilance dostávají až s několikadenním zpožděním. Čísla ministerstva zdravotnictví navíc popisují pouze situaci v nemocnicích, zatímco ONS počítá i úmrtí "v komunitě", tedy mimo jiné v domovech pro seniory.

Our data shows that of all deaths in England and Wales that occurred up to 3 April (registered up to 11 April), 6,235 involved COVID-19 compared with the 4,093 deaths reported on 4 April 2020 by @DHSCgovuk https://t.co/DjWb5AxR5o #COVID19 #coronavirus pic.twitter.com/KE45NiBwWp

— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) April 14, 2020

"Když si vezmeme data pro Anglii, je to o 15 procent vyšší než čísla (státního zdravotnického systému) NHS, protože jsou v nich zahrnuty veškeré úmrtní listy se zmínkou o covid-19, včetně podezření na covid-19," citovala agentura Reuters analytika ONS Nicka Stripea.

Podle ONS aktuálně mimo nemocniční prostředí umírá zhruba deset procent obětí koronaviru. Za týden končící 3. dubnem evidují statistici 16.387 úmrtí napříč Anglií a Walesem, což je nejvyšší součet od počátku vedení těchto záznamů v roce 2005, napsala zpravodajská společnost BBC. Nemoc covid-19 byla uváděna jako příčina u 21,2 procenta těchto smrtí.

Britské úřady pracují na tom, aby počty lidí nakažených koronavirem, kteří zemřou jinde než v nemocnicích, byly zahrnovány v každodenní bilanci. Šéfka zdravotnických úřadů v Anglii Yvonne Doyleová řekla, že Británie se snaží urychlit informování o počtech úmrtí v domech s pečovatelskou službou. "Data bychom rádi měli mnohem rychleji, nejraději každý den, a na tom teď pracujeme," řekla podle agentury AP Doyleová.

Například francouzská vláda se shromažďováním údajů jak z nemocnic, tak z domovů s pečovatelskou službou, začala na přelomu března a dubna. Podle celkové bilance ve francouzských nemocnicích zemřelo 10.129 lidí nakažených koronavirem a v domovech pro seniory dalších 5600.

Británie je jednou ze zemí nejhůře zasažených šířením viru SARS-CoV-2. Dnes vláda hlásila 12.107 úmrtí lidí, kteří se jím nakazili a následně byli hospitalizováni. Země má za sebou tři týdny fungování v karanténním režimu, jehož uvolňování je zatím v nedohlednu. V posledních dnech nicméně přicházely pozitivní signály, pokud jde o vývoj počtu hospitalizací a známých případů nákazy. O vývoji preventivních opatření dnes jednala hlavní vědecká skupina, která vydává doporučení pro vládu.

Po kritice ohledně rozsahu testování pacientů či nedostatku ochranných pomůcek se nyní do popředí veřejné debaty dostává situace v britských domovech důchodců. Vláda v pondělí večer informovala, že nákaza už byla odhalena v 2099 pečovatelských zařízeních, což je více než desetina jejich celkového počtu v Británii.

V britských médiích se už řadu dní objevují zprávy o úmrtích klientů v domovech pro seniory. Šéf společnosti HC-One, která v Británii provozuje stovky takovýchto domovů, dnes uvedl, že v zařízeních jeho firmy zřejmě zemřelo přes 300 lidí nakažených koronavirem. "Při takto vysokém počtu úmrtí personál pociťuje bezmoc, protože pracovníci nedokážou pomoci lidem, o které pečovali řadu let," řekl BBC David Behan.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Wales Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy