Skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem je v Británii nejméně o několik stovek vyšší než součet zveřejňovaný vládou. Vyplývá to z dnešního hlášení britského statistického úřadu ONS, který jednou týdně publikuje vlastní údaje o epidemii nemoci covid-19. Ta byla podle něj uvedena na 6235 úmrtních listech v Anglii a Walesu do 3. dubna. Vláda přitom k tomuto datu evidovala na 4300 smrtelných případů covid-19.
Podle ostrovních médií se úmrtí pacientů na nemoc z viru SARS-CoV-2 často do oficiální bilance dostávají až s několikadenním zpožděním. Čísla ministerstva zdravotnictví navíc popisují pouze situaci v nemocnicích, zatímco ONS počítá i úmrtí "v komunitě", tedy mimo jiné v domovech pro seniory.
Our data shows that of all deaths in England and Wales that occurred up to 3 April (registered up to 11 April), 6,235 involved COVID-19 compared with the 4,093 deaths reported on 4 April 2020 by @DHSCgovuk https://t.co/DjWb5AxR5o #COVID19 #coronavirus pic.twitter.com/KE45NiBwWp
— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) April 14, 2020
"Když si vezmeme data pro Anglii, je to o 15 procent vyšší než čísla (státního zdravotnického systému) NHS, protože jsou v nich zahrnuty veškeré úmrtní listy se zmínkou o covid-19, včetně podezření na covid-19," citovala agentura Reuters analytika ONS Nicka Stripea.
Podle ONS aktuálně mimo nemocniční prostředí umírá zhruba deset procent obětí koronaviru. Za týden končící 3. dubnem evidují statistici 16.387 úmrtí napříč Anglií a Walesem, což je nejvyšší součet od počátku vedení těchto záznamů v roce 2005, napsala zpravodajská společnost BBC. Nemoc covid-19 byla uváděna jako příčina u 21,2 procenta těchto smrtí.
Britské úřady pracují na tom, aby počty lidí nakažených koronavirem, kteří zemřou jinde než v nemocnicích, byly zahrnovány v každodenní bilanci. Šéfka zdravotnických úřadů v Anglii Yvonne Doyleová řekla, že Británie se snaží urychlit informování o počtech úmrtí v domech s pečovatelskou službou. "Data bychom rádi měli mnohem rychleji, nejraději každý den, a na tom teď pracujeme," řekla podle agentury AP Doyleová.
Například francouzská vláda se shromažďováním údajů jak z nemocnic, tak z domovů s pečovatelskou službou, začala na přelomu března a dubna. Podle celkové bilance ve francouzských nemocnicích zemřelo 10.129 lidí nakažených koronavirem a v domovech pro seniory dalších 5600.
Británie je jednou ze zemí nejhůře zasažených šířením viru SARS-CoV-2. Dnes vláda hlásila 12.107 úmrtí lidí, kteří se jím nakazili a následně byli hospitalizováni. Země má za sebou tři týdny fungování v karanténním režimu, jehož uvolňování je zatím v nedohlednu. V posledních dnech nicméně přicházely pozitivní signály, pokud jde o vývoj počtu hospitalizací a známých případů nákazy. O vývoji preventivních opatření dnes jednala hlavní vědecká skupina, která vydává doporučení pro vládu.
Po kritice ohledně rozsahu testování pacientů či nedostatku ochranných pomůcek se nyní do popředí veřejné debaty dostává situace v britských domovech důchodců. Vláda v pondělí večer informovala, že nákaza už byla odhalena v 2099 pečovatelských zařízeních, což je více než desetina jejich celkového počtu v Británii.
V britských médiích se už řadu dní objevují zprávy o úmrtích klientů v domovech pro seniory. Šéf společnosti HC-One, která v Británii provozuje stovky takovýchto domovů, dnes uvedl, že v zařízeních jeho firmy zřejmě zemřelo přes 300 lidí nakažených koronavirem. "Při takto vysokém počtu úmrtí personál pociťuje bezmoc, protože pracovníci nedokážou pomoci lidem, o které pečovali řadu let," řekl BBC David Behan.
Související
Británie hlásí rozsáhlý požár. Zachvátil doky, kde se vyrábějí ponorky
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Velká Británie , Wales , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák