Kyjev obvinil povstalce z porušení příměří v Donbasu

Na frontě mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny začalo platit nové příměří. Ukrajinská armáda ovšem obvinila "ruské žoldnéře", že po půlnoci ostřelovali ukrajinské námořní pěšáky z ručních zbraní, velkorážných kulometů a protitankových granátometů. Uvedla to agentura Interfax-Ukrajina. Separatisté to podle ruské tiskové agentury TASS popřeli.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Situace na frontové linii je stabilní a pod kontrolou," ujistil velitel ukrajinských sil, generálporučík Volodymyr Kravčenko. Asi dvacetiminutové ostřelování si podle něj nevyžádalo žádné ztráty a ukrajinské jednotky "zatím mlčí", tedy tentokráte neodpověděly na noční ostřelování odvetnou palbou. Nepřítel podle něj také o deváté ráno na jiném úseku fronty vypálil tři výstřely z granátometů, nabitých protipěchotními minami.

"Nikdo nemůže zakázat vojákům, aby se bránili v případě jasné agrese. To zaručuje mezinárodní právo," řekl generál. Varoval, že pokud protivník poruší příměří a ohrozí životy vojáků, odpověď ukrajinských sil bude okamžitá a rozhodná. "Skutečně toužíme po míru, ale ať si naši mírumilovnost nepřítel neplete se slabostí," prohlásil.

"Toto prohlášení se jeví další informační provokací ukrajinské strany, která má destabilizovat situaci. Jednotky (separatistů) přísně dodržují přijaté závazky," ujistili povstalci z Doněcka podle agentury TASS. Ukrajinskké prohlášení má podle nich jen "ospravedlnit ukrajinskou agresi".

Ještě před vstupem nového příměří v platnost se střílelo i v neděli. "Ruští žoldáci během neděle třináctkrát stříleli po ukrajinských pozicích, jeden voják byl zraněn," citovala agentura Interfax-Ukrajina z dnešního ukrajinského armádního komuniké.

Podle něj separatisté k ostřelování ukrajinských pozic kromě ručních zbraní použili i minomety, vypálili tři střely ráže 122 milimetrů a pokusili se zaminovat ukrajinské pozice u jedné vsi za pomoci granátometů, ze kterých lze kromě protitankových střel vystřelovat i protipěchotní miny POM-2. Ty jsou ale podle prohlášení "zakázané takzvanou ottawskou úmluvou (o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení) a vyráběné výlučně v Rusku". Raněný voják je podle lékařů v uspokojivém stavu.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Běloruská policie obsadila centrum Minsku a zatýká demonstranty

10.08.2020 21:42 Aktualizováno Běloruská policie se připravila na možné večerní protesty proti falšování výsledků prezidentských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama