Erdogan přijel do Ázerbájdžánu. Boj proti Arménii nekončí, prohlásil

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes na závěr dvoudenní návštěvy Baku prohlásil, že boj spojeneckého Ázerbájdžánu proti Arménii neskončil vítězstvím v nedávné šestitýdenní válce.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Skutečnost, že Ázerbájdžán osvobodil své území od okupantů ještě neznamená, že boj skončil. Politický a vojenský boj bude od nynějška pokračovat na mnoha dalších frontách," prohlásil Erdogan podle agentury AFP.

Turecký prezident přednesl projev na velké vojenské přehlídce, uspořádané v Baku na počest vítězství nad Arménií v bojích o Náhorní Karabach. Turecko bylo v tomto konfliktu ázerbájdžánským spojencem.

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Ozbrojený konflikt v tomto převážně Armény obývaném hornatém regionu se mezi Baku a separatisty podporovanými Jerevanem znovu rozhořel 27. září. Ukončila ho až dohoda, uzavřená za zprostředkování Ruska 10. listopadu. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky. Arméni museli předat druhé straně ázerbájdžánské okresy, které dosud kontrolovali, ale zůstala jim většina Náhorního Karabachu. Ázerbájdžán by podle analytiků nedosáhl tak velkého vítězství bez podpory Turecka, které si touto cestou rozšířilo svůj vliv na Kavkaze. Spojenectví obou muslimských zemí charakterizuje heslo "Jeden národ, dva státy".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prestižní týdeník: Navalného hnutí nelze umlčet silou, Rusko potřebuje…

26.01.2021 00:01 NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer.…

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

25.01.2021 21:57 Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit…

Demonstrace za Navalného mají novou podobu, tamní vláda se jich obává,…

25.01.2021 19:48 Sobotní protesty na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které se uskutečnily po…

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama