Exprezident Saakašvili kandiduje za opozici na premiéra

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude v nadcházejících parlamentních volbách kandidátem hlavní opoziční strany na premiéra. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na předsedu Sjednoceného národního hnutí, které Saakašvili založil a vedl. Dvaapadesátiletý Saakašvili minulý měsíc oznámil, že má v úmyslu vrátit se po sedmi letech z exilu.

Saakašvili, Michail
doporučujeme

"Sjednocené národní hnutí a všechny strany, které vstoupily do opozičního svazu, přijaly rozhodnutí nominovat jej (Saakašviliho) na pozici premiéra Gruzie," uvedl současný předseda národního hnutí Grigol Vašadze. V parlamentních volbách 31. října se pokusí porazit stranu Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho, která je u moci od roku 2012.

Saakašvili byl v letech 2004-13 gruzínským prezidentem, po vypršení druhého mandátu Gruzii opustil. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko pozval Saakašviliho na Ukrajinu a v roce 2016 mu svěřil post oděského gubernátora. Rozešel se s ním ale ve zlém a odebral mu ukrajinské občanství. Nynější prezident Volodymyr Zelenskyj po nástupu do funkce Saakašvilimu ukrajinský pas vrátil a letos v květnu jej jmenoval členem vládní rady pro reformy.

Záhy po ochodu z Gruzie byl Saakašvili obviněn ze zneužití moci a odsouzen k šesti letům vězení. Exprezidentovi stoupenci pokládají verdikt za politicky motivovaný. Gruzínská ministryně spravedlnosti Tea Culukianiová uvedla, že Saakašvili bude okamžitě zatčen, jakmile vkročí na gruzínskou půdu. Pokud však Gruzínský sen volby prohraje, stíhání exprezidenta může být rychle zastaveno, upozorňuje agentura AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

V Británii se mluví o celostátní uzávěře, rostou hospitalizace

18.09.2020 12:33 Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním…

I přes Lukašenkovy hrozby zůstávají hranice Běloruska otevřené

18.09.2020 11:10 Hranice Běloruska zůstávaly dnes otevřené i přes čtvrteční hrozby prezidenta Alexandra Lukašenka o…

V Rusku se přírůstek nových případů nákazy blíží k 6000 za den

18.09.2020 09:56 Rusko dnes oznámilo 5905 nových případů nákazy koronavirem a 134 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama