Exprezident Saakašvili kandiduje za opozici na premiéra

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude v nadcházejících parlamentních volbách kandidátem hlavní opoziční strany na premiéra. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na předsedu Sjednoceného národního hnutí, které Saakašvili založil a vedl. Dvaapadesátiletý Saakašvili minulý měsíc oznámil, že má v úmyslu vrátit se po sedmi letech z exilu.

Saakašvili, Michail
doporučujeme

"Sjednocené národní hnutí a všechny strany, které vstoupily do opozičního svazu, přijaly rozhodnutí nominovat jej (Saakašviliho) na pozici premiéra Gruzie," uvedl současný předseda národního hnutí Grigol Vašadze. V parlamentních volbách 31. října se pokusí porazit stranu Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho, která je u moci od roku 2012.

Saakašvili byl v letech 2004-13 gruzínským prezidentem, po vypršení druhého mandátu Gruzii opustil. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko pozval Saakašviliho na Ukrajinu a v roce 2016 mu svěřil post oděského gubernátora. Rozešel se s ním ale ve zlém a odebral mu ukrajinské občanství. Nynější prezident Volodymyr Zelenskyj po nástupu do funkce Saakašvilimu ukrajinský pas vrátil a letos v květnu jej jmenoval členem vládní rady pro reformy.

Záhy po ochodu z Gruzie byl Saakašvili obviněn ze zneužití moci a odsouzen k šesti letům vězení. Exprezidentovi stoupenci pokládají verdikt za politicky motivovaný. Gruzínská ministryně spravedlnosti Tea Culukianiová uvedla, že Saakašvili bude okamžitě zatčen, jakmile vkročí na gruzínskou půdu. Pokud však Gruzínský sen volby prohraje, stíhání exprezidenta může být rychle zastaveno, upozorňuje agentura AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ruském městě zmizelo při sáňkování dítě, našlo se v kanalizaci

18.01.2021 07:54 Ruská prokuratura začala vyšetřovat okolnosti, za kterých ve městě Južno-Sachalinsku na ostrově…

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Navalnyj byl po příletu do Moskvy zatčen. Česko, EU i AI žádají propuštění

17.01.2021 21:36 Aktualizováno Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl dnes zatčen krátce po svém přistání v Moskvě. Informaci…

Navalnyj dnes odletěl z Berlína do Moskvy, kde mu hrozí zatčení

17.01.2021 15:48 Letadlo s ruským opozičním předákem Alexejem Navalnym odletělo z berlínského letiště. Navalnyj se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama