I na hranicích šíří dezinformace, situace se mění z hodiny na hodinu, říká student pomáhající uprchlíkům

Brněnský student Lukáš Bastl pomáhá spolu s dalšími dobrovolníky dovážet na hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou materiální pomoc, zpátky vezou v autech uprchlíky, kteří cestují do bezpečí. Zatím pomáhali v malé obci Vyšné Nemecké blízko hranic. Je na ní hlavní silniční hraniční přechod mezi oběma zeměmi. "Když člověk jede na hranice a vidí se s těmi lidmi a slyší jejich příběhy, přijde mu surreálné, že tady lidé normálně žijí dál své životy," řekl Bastl ČTK.

"Začalo to tak, že můj kamarád se svým starším bráchou se o víkendu po vypuknutí války rozhodli, že chtějí nějak pomoct. Jeli do obce Vyšné Nemecké naslepo, zůstali na víkend, aby se zorientovali a zajistili si potřebné kontakty. Starší brácha kamaráda pak začal vše koordinovat, já jsem se k nim přidal," uvedl student Masarykovy univerzity.

Jako student si nemohl dovolit dát dohromady materiální pomoc, podařilo se jim ale uspořádat sbírku. Starosta brněnské části Líšeň Břetislav Štefan (ČSSD) jim po domluvě půjčil prostory radnice, kam se vybrané věci nanosily. Vybíralo se teplé oblečení, deky, hračky pro děti, jídlo a další věci. "Lidé tam nosili věci a přispívali nám na pohonné hmoty. My jsme pak ze všeho podávali report, kolik se vybralo, kolik jsme projezdili, kolik věcí jsme odvezli na hranice," popsal Bastl.

Na hranicích byl pomoci nedostatek. "Chyběli jim tam lidi, lidí je potřeba co nejvíc. Slovenská vláda tvrdila, že je na místě spousta dobrovolníků. Dobrovolníci si ale někdy potřebují i odpočinout, vyspat se. Nejde jen o to přivézt materiální pomoc a odvézt uprchlíky, ale i přesunout vybranou pomoc tam, kde je potřeba. Dovezli jsme třeba haldu spacáků do místní školy, kde je děti s učitelkami místo tělocviku třídily. Potom jsme k večeru šli k hranicím, kde nás kamarád Honza šel zaregistrovat, že máme 14 míst do Brna a jeli jsme zpátky s uprchlíky," řekl.

Podle Bastla se situace na hranicích mění z hodiny na hodinu. Uprchlíci tam přijíždí ve vlnách a někdy je potřeba jídlo, jindy zase oblečení. Sám ale nechápe, proč se někteří lidé v Česku diví, že mají uprchlíci drahé oblečení. "Na Ukrajině jsou úplně stejní lidé jako my, nejsou to žádní lidé z chatrče. Někdo se diví, že když přijedou, mají značkové oblečení. To si mají vzít otrhané kalhoty, aby vypadali jako 'správní' uprchlíci?," ptá se Bastl.

Problémem na hranicích je kromě organizace i získávání informací. V rámci studentských univerzitních médií v Brně proto vznikala informační videa. "Natáčeli jsme je, protože se na hranicích šíří dezinformace o tom, že se za jídlo musí platit a podobně," uvedl Bastl. Podle něj je zjišťování informací pro uprchlíky složité, obrací se proto na sociální sítě. "Lidé si zjišťují informace hlavně na facebookových skupinách daných přechodů, kde jsou místní koordinátoři, ale veřejně všechny informace nikde shrnuté nejsou," doplnil.

Související

Více souvisejících

Ukrajina uprchlíci

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy