Kauza MUS: Čmejla a Diviš vysvětlují švýcarskému soudu, proč chtějí nižší tresty

Federální trestní soud v jihošvýcarské Bellinzoně dnes začal projednávat snížení trestů, které uložil Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi za podvod a tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Mediální zástupce obou mužů Roman Kraus ČTK řekl, že argumentují zejména dlouhou dobou soudního řízení. Soud podle něj rozhodnutí pravděpodobně odročí.

MUS

Čmejla s Divišem loni v srpnu ve Švýcarsku uspěli s odvoláním proti délce trestu a soud nyní rozhoduje o jeho nové výši. Oba muži dosáhli snížení trestů už jednou - v prosinci 2018 ho soud zmírnil Čmejlovi z 48 na 46 měsíců, Divišovi z 46 na 42 měsíců vězení.

Dnes dopoledne vypovídal Diviš, na odpoledne soud naplánoval výslech Čmejly. Hovořit budou také jejich švýcarští advokáti. "Pánové Diviš i Čmejla tvrdí, že délka současného trestu je neadekvátní. Soudy se táhnou, což s sebou nese nejistotu. Trestní řízení se podepsalo na jejich soukromém i pracovním životě," shrnul výpovědi Kraus. Muži tak podle něj usilují ideálně o to, aby soud tresty vězení přeměnil na podmíněné.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal soud v Bellinzoně v roce 2013 šest mužů - Čmejlu, Diviše, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud jejich argumenty zamítl, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným. Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku.

Česká obžaloba tvrdí, že obvinění způsobili českému státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Údajně totiž vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté prý vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho menšinový podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

Muži vinu dlouhodobě odmítají. Podnikatel a bývalý baskytarista kapely Tichá dohoda Čmejla už dříve kritizoval švýcarský soud za to, že nepřipustil navrhované důkazy. Uvedl, že český stát chtěl prodat svůj podíl v MUS a jedinou jeho preferencí bylo prodat ho subjektu, který zajistí pokračování činnosti uhelné společnosti. Popřel, že by zatajoval identitu kupujícího.

Podnikatel a někdejší basketbalista se švýcarským občanstvím Diviš vypověděl, že byl najatým poradcem a že postupoval striktně podle zákonů. Podle něj je naprosto jednoznačné, že žádný jiný investor nebyl ochoten investovat do státního menšinového podílu MUS ani korunu.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama