Kauza MUS: Čmejla a Diviš vysvětlují švýcarskému soudu, proč chtějí nižší tresty

Federální trestní soud v jihošvýcarské Bellinzoně dnes začal projednávat snížení trestů, které uložil Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi za podvod a tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Mediální zástupce obou mužů Roman Kraus ČTK řekl, že argumentují zejména dlouhou dobou soudního řízení. Soud podle něj rozhodnutí pravděpodobně odročí.

MUS
doporučujeme

Čmejla s Divišem loni v srpnu ve Švýcarsku uspěli s odvoláním proti délce trestu a soud nyní rozhoduje o jeho nové výši. Oba muži dosáhli snížení trestů už jednou - v prosinci 2018 ho soud zmírnil Čmejlovi z 48 na 46 měsíců, Divišovi z 46 na 42 měsíců vězení.

Dnes dopoledne vypovídal Diviš, na odpoledne soud naplánoval výslech Čmejly. Hovořit budou také jejich švýcarští advokáti. "Pánové Diviš i Čmejla tvrdí, že délka současného trestu je neadekvátní. Soudy se táhnou, což s sebou nese nejistotu. Trestní řízení se podepsalo na jejich soukromém i pracovním životě," shrnul výpovědi Kraus. Muži tak podle něj usilují ideálně o to, aby soud tresty vězení přeměnil na podmíněné.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal soud v Bellinzoně v roce 2013 šest mužů - Čmejlu, Diviše, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud jejich argumenty zamítl, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným. Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku.

Česká obžaloba tvrdí, že obvinění způsobili českému státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Údajně totiž vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté prý vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho menšinový podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

Muži vinu dlouhodobě odmítají. Podnikatel a bývalý baskytarista kapely Tichá dohoda Čmejla už dříve kritizoval švýcarský soud za to, že nepřipustil navrhované důkazy. Uvedl, že český stát chtěl prodat svůj podíl v MUS a jedinou jeho preferencí bylo prodat ho subjektu, který zajistí pokračování činnosti uhelné společnosti. Popřel, že by zatajoval identitu kupujícího.

Podnikatel a někdejší basketbalista se švýcarským občanstvím Diviš vypověděl, že byl najatým poradcem a že postupoval striktně podle zákonů. Podle něj je naprosto jednoznačné, že žádný jiný investor nebyl ochoten investovat do státního menšinového podílu MUS ani korunu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 21:27 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama