Koronavirus: Mutace VUI - 202012/01 se poprvé objevila v září v Británii, nepředstavuje větší hrozbu

Nová mutace koronaviru se podle dostupných informací poprvé objevila v polovině září v Londýně nebo v Kentu na jihovýchodě Anglie. Laboratorně zachycena byla v říjnu ze vzorku odebraného v září. V listopadu už nakažení touto mutací tvořilo podle serveru BBC v Londýně kolem čtvrtiny celkového počtu nových případů. A v polovině prosince to už byly dvě třetiny celkového počtu.

Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.

Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění. Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.

Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.

Mutace VUI - 202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie, a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.

Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.

V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem se srovnání s předchozím týdnem.

V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.

Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI - 202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. Některé již laboratorně prokázaly zvýšenou schopnost viru napadat buňky.

Mutace VUI - 202012/01 podle BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho poskytl jeho organismus živnou půdou pro zmutování viru.

Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro covid-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4000 mutací tohoto viru.

Experti čekají na více informací o novém kmeni koronaviru

Nový kmen koronaviru se už zřejmě šíří v Německu, ale není to zatím důvod k obavám. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk to dnes řekl hlavní německý virolog Christian Drosten. Tvrzení, že nakažlivost nového kmene je až o 70 procent vyšší než u původního viru, je podle něj zatím pouhý odhad a je třeba počkat, zda to britští vědci v příštích týdnech potvrdí. Mutace viru se šíří hlavně na jihu Británie a většina evropských států, ale také mimoevropské země kvůli tomu citelně omezily dopravní spojení s Británií.

"Otázka zní takto: Podpořila toto šíření nového kmene současná nová vlna koronaviru v jihovýchodní Anglii, nebo novou vlnu způsobil právě tento kmen? To je důležitý rozdíl," sdělil Drosten.

Upozornil, že byl nový kmen zjištěn i v jiných zemích, například v Nizozemsku, a nezdá se, že by se tam šířil výrazně rychleji. "Jsem otevřený novému vědeckému pohledu a ve vědě jsou vždy překvapení, ale v tomto ohledu se neznepokojuji," dodal virolog.

Jeho francouzský kolega Vincent Enouf z Pasteurova institutu řekl, že zatím nebyla dokázána souvislost mezi novým kmenem a rychlým šířením viru v Británii. "Dozvěděli jsme se, že se virus v částech Británie šíří rychleji. Ale je to důsledek existence nového kmene nebo mimořádně rychlého přenašeče? To se musí teprve ověřit," řekl Enouf.

Nizozemská vláda potvrdila, že mutace viru byla v Nizozemsku zaregistrována na začátku prosince. Emeritní profesor virologie z univerzity v Rotterdamu Ab Osterhaus řekl v rozhovoru s listem Dagblad, že se tento kmen v Nizozemsku nešíří tak rychle jako v Británii. "Jestliže někde začne rychle přibývat infikovaných, je tendence spojovat to s mutací, ale nevím zatím, že by se to potvrdilo," řekl Ostarhaus.

Odborník na infekční choroby Bart Haagmans z Erasmova zdravotnického centra připomenul, že je obtížné stanovit jasnou souvislost mezi přenosem a mutacemi. "Je příčinou rychlého šíření mutace, nebo hrají roli jiné faktory?" řekl.

Nový kmen diagnostikovali také v Itálii u ženy, která se nedávno vrátila z Londýna. Italské úřady se k věci staví opatrně. "Jestliže se nepozorovaně rozšířil virus původem z Wu-chanu, jak bychom se teď neměli obávat nového kmene, který je zřejmě už v Římě, Benátkách i Turínu. Ta anglická varianta vyvolává obavy," řekl ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Český virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze sdělil, že nový typ SARS-CoV-2, který se objevil v září ve Velké Británii, je charakteristický 17 mutacemi a jedna z nich je v proteinu, na který je zacílena většina vakcín včetně těch už schválených. Černý dodal, že to "nevypadá, že by kmen byl k vakcínám rezistentní", takže na účinnost očkování nebude mít vliv.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie očkování zdraví nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy