Koronavirus: Mutace VUI - 202012/01 se poprvé objevila v září v Británii, nepředstavuje větší hrozbu

Nová mutace koronaviru se podle dostupných informací poprvé objevila v polovině září v Londýně nebo v Kentu na jihovýchodě Anglie. Laboratorně zachycena byla v říjnu ze vzorku odebraného v září. V listopadu už nakažení touto mutací tvořilo podle serveru BBC v Londýně kolem čtvrtiny celkového počtu nových případů. A v polovině prosince to už byly dvě třetiny celkového počtu.

Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.

Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění. Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.

Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.

Mutace VUI - 202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie, a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.

Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.

V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem se srovnání s předchozím týdnem.

V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.

Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI - 202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. Některé již laboratorně prokázaly zvýšenou schopnost viru napadat buňky.

Mutace VUI - 202012/01 podle BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho poskytl jeho organismus živnou půdou pro zmutování viru.

Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro covid-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4000 mutací tohoto viru.

Experti čekají na více informací o novém kmeni koronaviru

Nový kmen koronaviru se už zřejmě šíří v Německu, ale není to zatím důvod k obavám. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk to dnes řekl hlavní německý virolog Christian Drosten. Tvrzení, že nakažlivost nového kmene je až o 70 procent vyšší než u původního viru, je podle něj zatím pouhý odhad a je třeba počkat, zda to britští vědci v příštích týdnech potvrdí. Mutace viru se šíří hlavně na jihu Británie a většina evropských států, ale také mimoevropské země kvůli tomu citelně omezily dopravní spojení s Británií.

"Otázka zní takto: Podpořila toto šíření nového kmene současná nová vlna koronaviru v jihovýchodní Anglii, nebo novou vlnu způsobil právě tento kmen? To je důležitý rozdíl," sdělil Drosten.

Upozornil, že byl nový kmen zjištěn i v jiných zemích, například v Nizozemsku, a nezdá se, že by se tam šířil výrazně rychleji. "Jsem otevřený novému vědeckému pohledu a ve vědě jsou vždy překvapení, ale v tomto ohledu se neznepokojuji," dodal virolog.

Jeho francouzský kolega Vincent Enouf z Pasteurova institutu řekl, že zatím nebyla dokázána souvislost mezi novým kmenem a rychlým šířením viru v Británii. "Dozvěděli jsme se, že se virus v částech Británie šíří rychleji. Ale je to důsledek existence nového kmene nebo mimořádně rychlého přenašeče? To se musí teprve ověřit," řekl Enouf.

Nizozemská vláda potvrdila, že mutace viru byla v Nizozemsku zaregistrována na začátku prosince. Emeritní profesor virologie z univerzity v Rotterdamu Ab Osterhaus řekl v rozhovoru s listem Dagblad, že se tento kmen v Nizozemsku nešíří tak rychle jako v Británii. "Jestliže někde začne rychle přibývat infikovaných, je tendence spojovat to s mutací, ale nevím zatím, že by se to potvrdilo," řekl Ostarhaus.

Odborník na infekční choroby Bart Haagmans z Erasmova zdravotnického centra připomenul, že je obtížné stanovit jasnou souvislost mezi přenosem a mutacemi. "Je příčinou rychlého šíření mutace, nebo hrají roli jiné faktory?" řekl.

Nový kmen diagnostikovali také v Itálii u ženy, která se nedávno vrátila z Londýna. Italské úřady se k věci staví opatrně. "Jestliže se nepozorovaně rozšířil virus původem z Wu-chanu, jak bychom se teď neměli obávat nového kmene, který je zřejmě už v Římě, Benátkách i Turínu. Ta anglická varianta vyvolává obavy," řekl ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Český virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze sdělil, že nový typ SARS-CoV-2, který se objevil v září ve Velké Británii, je charakteristický 17 mutacemi a jedna z nich je v proteinu, na který je zacílena většina vakcín včetně těch už schválených. Černý dodal, že to "nevypadá, že by kmen byl k vakcínám rezistentní", takže na účinnost očkování nebude mít vliv.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie očkování zdraví nemoci

Aktuálně se děje

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

včera

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

včera

18. dubna 2025 21:24

18. dubna 2025 21:08

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy