Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Původ koronaviru, který během pěti let způsobil smrt více než sedmi milionů lidí a změnil běh světa, zůstává nadále záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) opětovně vyzývá Čínu ke sdílení klíčových dat, která by mohla přispět k odhalení původu viru. Tato výzva přichází pět let poté, co byl virus poprvé detekován ve městě Wu-chan, a zdůrazňuje vědecký i morální význam transparentnosti v této otázce.

V oficiálním prohlášení WHO uvedla, že bez sdílení informací a mezinárodní spolupráce nelze zajistit účinnou prevenci a přípravu na budoucí pandemie. Zatímco většina vědců věří, že virus přeskočil zvířecí bariéru a byl přenesen na člověka prostřednictvím jiného živočišného hostitele, kontroverze ohledně možnosti úniku viru z laboratoře stále přetrvávají. Vyšetřování WHO z roku 2021 naznačilo, že přenos mohl proběhnout z netopýrů na člověka skrze jiné zvíře, ale závěry označilo za předběžné a vyžadující další výzkum.

Kontroverzní teorii o laboratorním původu viru podpořil v loňském roce ředitel FBI Christopher Wray, který uvedl, že pandemii pravděpodobně způsobila nehoda v laboratoři ve Wu-chanu. Tato tvrzení však nebyla podložena přímými důkazy. Čína na obvinění reagovala prohlášením, že tato teorie „nemá žádnou důvěryhodnost“.

Mezitím se v USA stalo hledání původu viru politicky citlivou otázkou. Zatímco republikánská zpráva z dvouletého vyšetřování tvrdí, že virus vznikl v čínské laboratoři, demokraté označili toto vyšetřování za neúspěšné při přinášení nových poznatků.

Čínské úřady odmítly nejnovější výzvy WHO a zdůraznily, že sdílely data a výsledky výzkumu s maximální otevřeností. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Ma Ning poskytla Čína během pandemie nejvíce informací a umožnila odborníkům WHO přístup ke všem klíčovým místům a osobám.

Přesto Čína čelila opakované kritice za své jednání během prvních fází pandemie. Omezovala domácí reportáže, kontrolovala vědecké studie o původu viru a zprvu blokovala vstup týmu WHO. I po povolení návštěvy byla kontrola striktní a spekulace, že virus mohl pocházet ze zahraničí, přidaly na nejasnosti.

Mezi novějšími zjištěními je genetický materiál z trhu s živými zvířaty ve Wu-chanu, zveřejněný v roce 2023, který naznačil spojení viru s mývalovitými psy. Mezinárodní vědci označili tato zvířata za pravděpodobné nositele viru, což přineslo nové stopy v pátrání.

Koronavirus přinesl bezprecedentní opatření po celém světě, která zasáhla každodenní život miliard lidí. I když WHO v květnu 2023 prohlásila, že Covid-19 již není globální zdravotní krizí, otázky týkající se jeho původu zůstávají aktuální. Jejich zodpovězení je zásadní nejen pro pochopení této pandemie, ale i pro přípravu na ty budoucí. 

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hasiči odklízí následky tragické srážky vlaků v Pardubicích. (6.6.2024)

Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami

V Česku loni zemřelo při mimořádných událostech na dráhách 221 osob, uvedla Drážní inspekce v tiskové zprávě. Počet usmrcených i zraněných byl v porovnání s předchozími roky nižší. Více než 85 procent obětí jsou lidé, kteří v rozporu se zákonem vstoupili do kolejí, sdělili inspektoři. 

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nemáš vstupovat. Pokud jde ale o řeku, do jako poslední dva roky vstupují čeští hokejoví mladíci do 20 let, tak si to nechají čeští fanoušci líbit. Zvlášť když v rámci ní pokaždé ve čtvrtfinále porazí Kanadu a letos navíc na její domácí půdě v Ottawě. Díky tomu, že po roce o svém postupu opět rozhodli Češi v poslední minutě, tentokrát o vítězství 4:3, tak můžou počtvrté za sebou bojovat o cenný kov a navázat tak na předchozí stříbro a bronz.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

včera

důchody

Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda

S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.

včera

Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

včera

Dušan Holý

V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog

Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.

včera

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

včera

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

včera

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy