Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Původ koronaviru, který během pěti let způsobil smrt více než sedmi milionů lidí a změnil běh světa, zůstává nadále záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) opětovně vyzývá Čínu ke sdílení klíčových dat, která by mohla přispět k odhalení původu viru. Tato výzva přichází pět let poté, co byl virus poprvé detekován ve městě Wu-chan, a zdůrazňuje vědecký i morální význam transparentnosti v této otázce.

V oficiálním prohlášení WHO uvedla, že bez sdílení informací a mezinárodní spolupráce nelze zajistit účinnou prevenci a přípravu na budoucí pandemie. Zatímco většina vědců věří, že virus přeskočil zvířecí bariéru a byl přenesen na člověka prostřednictvím jiného živočišného hostitele, kontroverze ohledně možnosti úniku viru z laboratoře stále přetrvávají. Vyšetřování WHO z roku 2021 naznačilo, že přenos mohl proběhnout z netopýrů na člověka skrze jiné zvíře, ale závěry označilo za předběžné a vyžadující další výzkum.

Kontroverzní teorii o laboratorním původu viru podpořil v loňském roce ředitel FBI Christopher Wray, který uvedl, že pandemii pravděpodobně způsobila nehoda v laboratoři ve Wu-chanu. Tato tvrzení však nebyla podložena přímými důkazy. Čína na obvinění reagovala prohlášením, že tato teorie „nemá žádnou důvěryhodnost“.

Mezitím se v USA stalo hledání původu viru politicky citlivou otázkou. Zatímco republikánská zpráva z dvouletého vyšetřování tvrdí, že virus vznikl v čínské laboratoři, demokraté označili toto vyšetřování za neúspěšné při přinášení nových poznatků.

Čínské úřady odmítly nejnovější výzvy WHO a zdůraznily, že sdílely data a výsledky výzkumu s maximální otevřeností. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Ma Ning poskytla Čína během pandemie nejvíce informací a umožnila odborníkům WHO přístup ke všem klíčovým místům a osobám.

Přesto Čína čelila opakované kritice za své jednání během prvních fází pandemie. Omezovala domácí reportáže, kontrolovala vědecké studie o původu viru a zprvu blokovala vstup týmu WHO. I po povolení návštěvy byla kontrola striktní a spekulace, že virus mohl pocházet ze zahraničí, přidaly na nejasnosti.

Mezi novějšími zjištěními je genetický materiál z trhu s živými zvířaty ve Wu-chanu, zveřejněný v roce 2023, který naznačil spojení viru s mývalovitými psy. Mezinárodní vědci označili tato zvířata za pravděpodobné nositele viru, což přineslo nové stopy v pátrání.

Koronavirus přinesl bezprecedentní opatření po celém světě, která zasáhla každodenní život miliard lidí. I když WHO v květnu 2023 prohlásila, že Covid-19 již není globální zdravotní krizí, otázky týkající se jeho původu zůstávají aktuální. Jejich zodpovězení je zásadní nejen pro pochopení této pandemie, ale i pro přípravu na ty budoucí. 

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

před 1 hodinou

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 1 hodinou

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 4 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy

Evropská unie oficiálně schválila zavedení odvetných cel na dovoz zboží ze Spojených států. Rozhodnutí je reakcí na jednostranné kroky prezidenta Donalda Trumpa, který v březnu uvalil plošná 25% cla na dovoz oceli a hliníku, a to nejen na EU, ale i na další země po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy