Koronavirus: Většina Anglie bude mít přísnější režim, až skončí plošná uzávěra

Většina Anglie bude čelit přísnějším opatřením poté, co příští týden skončí celoplošná uzávěra. Podle serveru BBC to dnes uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock při prezentaci fungování nového systému restrikcí, který začátkem prosince nahradí dosavadní plošnou uzávěru.

Matt Hancock
doporučujeme

Kvůli strmému nárůstu počtu nových případů koronavirové nákazy nařídil na konci října premiér Boris Johnson celoplošnou uzávěru v Anglii. Její platnost skončí 2. prosince. Opatření vyvolalo vlnu nevole mezi podnikateli i některými členy Johnsonovy Konzervativní strany. Vláda bude nyní opět prosazovat regionální přístup, stejně jako před říjnovou uzávěrou.

Velká část středoanglického regionu Midlands, Severovýchodní a Severozápadní Anglie a rovněž hrabství Kent bude ve třetí, tedy nejpřísnější z celkem tří úrovní koronavirových restrikcí. Většina území Anglie včetně Londýna či Liverpoolu bude ve druhém stupni a pouze tři regiony - ostrov Wight, souostroví Scilly a hrabství Cornwall - budou v nejnižší úrovni.

Nový systém podle BBC zahrnuje přísnější pravidla pro pohostinství. Oproti současnému stavu bude více regionů podléhat přísnějším opatřením proti šíření koronaviru.

"Naděje je na obzoru, ale musíme ujít ještě kus cesty. My všichni musíme napřít veškeré síly," řekl Hancock před britskými poslanci. Zasedání parlamentu se osobně zúčastnil také premiér Johnson, který dnes ukončil 11denní preventivní izolaci po kontaktu s nakaženým zákonodárcem.

V oblastech v prvním, tedy nejméně rizikovém, stupni se bude smět stýkat nejvýše šest lidí, a to venku i vevnitř. Hospody budou moci fungovat bez omezení do 23:00. Tribuny na sportovních utkáních budou moci být zaplněny nejvýše z 50 procent. Maximální počet diváků bude 4000.

V oblastech zařazených do druhé úrovně budou setkání v šesti lidech povolena pouze venku, například soukromých zahradách či zahrádkách restaurací. Otevřít budou moci obchody, posilovny či kadeřnictví. Hospody budou smět obnovit provoz pouze za předpokladu, že servírují jídlo. Alkohol se bude smět podávat pouze k pokrmu. Sportovní utkání bude moci sledovat 50 procent z kapacity diváků, maximálně však 2000. S omezeními se budou moci opět konat bohoslužby či svatby.

Ve třetím stupni budou setkání možná pouze na veřejných místech, jako jsou parky či pláže. Restaurace budou moci fungovat pouze přes výdejní okénko či rozvážku. Sportovním utkáním nebudou smět přihlížet žádní diváci. Vláda nedoporučuje cestovat do ani z těchto oblastí.

O zařazení do jednotlivých stupňů bude rozhodovat kombinace faktorů, jako je počet nakažených lidí starších 60 let, podíl pozitivních testů, naplněnost kapacit místních nemocnic či rychlost nárůstu nebo poklesu počtu infikovaných.

Nový systém se vztahuje pouze na Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 16:11 Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Navalnyj označil svůj soudní proces za příklad Putinova bezpráví

18.01.2021 13:19 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj označil dnešní zahájení soudního procesu přímo na policejní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama