Kybernetická agrese podle Putina selhala, stejně jako sankční nátlak

Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě své bezpečnostní rady o bezpečnosti informačních systémů. Putin podle agentury TASS nicméně připustil, že počet hackerských útoků řádově vzrostl a staly se také závažnějšími a komplexnějšími, což podle něj není v silách jednotlivých hackerů, ale jde o počínání "státních struktur".

Západní sankce mají Rusko přimět k ukončení války proti Ukrajině, kterou ruská vojska na Putinův rozkaz rozpoutala před 86 dny.

"Už se dá říci, že kybernetická agrese proti nám, jako i celý sankční nátlak na Rusko, selhaly. Celkově jsme byli připraveni na tento útok, a to je výsledek té systémové práce, která se vedla v posledních letech," citovala šéfa státu agentura TASS. "Množství počítačových útoků na ruskou informační infrastrukturu v posledních letech ustavičně roste, zejména v posledních letech. A spolu se začátkem speciální vojenské operace v Donbasu, na Ukrajině, se výzvy v této oblasti staly ještě tvrdším a závažnějšími, rozsáhlejšími," řekl.

Putin válku proti Ukrajině označuje za "speciální vojenskou operaci". Tento výraz ruské úřady prosazují cenzurou, pokutami i hrozbami vězení. Servery ruských státních médií a úřadů se po invazi opakovaně staly terčem útoků hackerů ze skupiny Anonymous.

"Proti Rusku se v podstatě rozpoutala opravdová agrese, válka v informačním prostoru," uvedl Putin. "Především násobně, řádově, se zvětšil počet kybernetických útoků, včetně komplexních," zdůraznil Putin. Dodal, že tyto útoky nejsou podle expertů v silách jednotlivých hackerů.

Tyto útoky podle Putina přicházejí z různých zemí, ale jsou přesně koordinovány. "V podstatě je to počínání státních struktur," prohlásil a připomněl, že v některých zemích se už součástí ozbrojených sil stala kybernetická vojska.

Zmíněné útoky si kladou za cíl vyřadit internetové servery, objekty kritické informační infrastruktury, média, finanční ústavy, společensky důležité portály a sítě. Vážné útoky cílily i na internetové stránky úřadů. Mnohem častěji dochází k pokusům proniknout do sítí předních ruských podniků.

Prezident vybídl radu posoudit otázky spjaté s ochranou a zajištěním spolehlivé práce informačních systémů a komunikačních sítí. Tuto otázku označil za nejdůležitější pro svrchovanost a bezpečnost Ruska a ruské ekonomiky, řízení státu a stabilitu společnosti. Za účelné také pokládá zamyslet se nad vytvořením státního systému ochrany informací. Od členů rady očekává konkrétní návrhy.

Bezpečnostní rada na dnešním zasedání posoudila a schválila návrh základů státní politiky při ochraně kritické informační infrastruktury, uvedl TASS s odvoláním na vyjádření tajemníka rady Nikolaje Patruševa před novináři. Dokument bude v nejbližší době předložen prezidentovi, aby jej potvrdil. Bezpečnost infrastruktury má zvýšit používání ruských informačních technologií, na jejichž výzkum a vývoj stát podle Patruševa zaměří své úsilí, a to i v oblasti umělé inteligence. Počítá se také s vytvořením konkurenceschopné součástkové základny v elektronice a s vývojem systému včasného varování, rozpoznání a likvidace následků počítačových útoků.

Rusko předčasně splatilo dluh, aby se vyhnulo platební neschopnosti

Rusko dnes poslalo peníze na zaplacení úroků ze dvou svých mezinárodních dluhopisů. Peníze poslalo předčasně ve snaze odvrátit platební neschopnost. Příští týden totiž vyprší platnost důležité americké licence, která takové převody umožňuje, a Spojené státy naznačily, že licenci již možná dále neprodlouží, uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo financí uvedlo, že poslalo 71,25 milionu USD (1,7 miliardy Kč) na zaplacení kuponů z dolarových eurobondů splatných v roce 2026 a dalších 26,5 milionu eur (653 milionů Kč) na kupony z dluhopisů v eurech splatných v roce 2036. Platby se měly uskutečnit za týden. K tomu, aby Rusko mohlo převést peníze držitelům mezinárodních dluhopisů, a vyhnulo se tak bankrotu, potřebuje licenci od amerického ministerstva financí. Platnost této licence ale vyprší 25. května.

Rusko čelí hrozbě platební neschopnosti od doby, kdy západní země proti němu zavedly rozsáhlé sankce kvůli ruské invazi na Ukrajinu koncem února. Země byla téměř odříznuta od globálního finančního systému a zhruba polovina z jejích zahraničních rezerv byla zmrazena.

Do centra zájmu se v posledních měsících dostaly ruské mezinárodní dluhopisy v objemu 40 miliard USD, z nichž zhruba polovinu drží zahraniční investoři. Zatímco na počátku se zdálo, že Rusko odmítne platby zahraničním investorům, pokud nebude moci využít své zmrazené rezervy v zahraničí, zdá se, že tento přístup se změnil. Expert firmy Neuberger Berman Kaan Nazli tvrdí, že strategie je taková, že Rusko nechce být viněno z platební neschopnosti.

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že dalo pokyn k převodu finančních prostředků. Zatím však není jasné, zda se peníze k zahraničním držitelům dluhopisů dostaly. Banka JPMorgan, která dříve působila jako korespondenční banka pro tyto platby, ani americké ministerstvo financí na žádost o komentář bezprostředně nereagovaly.

Ruský ministr financí Anton Siluanov ve středu prohlásil, že Moskva bude splácet své zahraniční dluhové závazky v rublech, pokud jí Spojené státy zablokují jiné možnosti, a nebude se označovat za neplatiče, protože má prostředky na splácení.

Navzdory řadě omezení se Rusku podařilo od invaze na Ukrajinu uhradit splátky ze sedmi dluhopisů. Zdá se však velmi nepravděpodobné, že americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) prodlouží Rusku licenci potřebnou k realizaci plateb. Ministryně financí Janet Yellenová ve středu uvedla, že konečné rozhodnutí zatím nepadlo, ale že je velmi nepravděpodobné, že by licence byla prodloužena.

Zastánci jejího prodloužení tvrdí, že povolení by mohlo vyčerpat ruskou válečnou pokladnu, protože Moskva bude muset použít své příjmy v tvrdé měně k úhradě plateb věřitelům. Odpůrci ale upozorňují, že Rusko má do konce roku zaplatit jen necelé dvě miliardy USD, což je minimum ve srovnání s příjmy Moskvy z ropy a plynu. Ty jen v dubnu dosáhly téměř 28 miliard USD.

Po nynější splátce, která se měla uskutečnit 27. května, má Rusko zaplatit 235 milionů USD 23. června. Pokud OFAC neprodlouží licenci, bude Rusko donuceno k platební neschopnosti, dodal analytik BlueBay Asset Management Tim Ash.

Ruská vláda vytvořila štáb pro obnovu obsazených území Ukrajiny

Ruská vláda vytvořila zvláštní štáb pro obnovu ukrajinských území obsazených ruskými vojsky, oznámil dnes podle listu Kommersant vicepremiér Marat Chusnullin po návratu z Chersonské a Záporožské oblasti Ukrajiny. Zatímco Chersonskou oblast, sousedící s Krymem, ruské jednotky dobyly, Záporožské oblasti se zmocnily částečně, včetně druhého největšího města oblasti Melitopolu a Záporožské jaderné elektrárny. Na sociálních sítích se mezitím objevily záběry třicetileté Ukrajinky z okupovaného Chersonu, která se před kamerou omlouvá za to, že se hrubě vyjadřovala o ruských vojácích, a říká že absolvovala "kurz denacifikace".

"Vytvořili jsme speciální štáb, jehož členy se staly všechny zainteresované orgány," řekl místopředseda ruské vlády. Štáb podle něj již schválil harmonogram rekonstrukcí infrastruktury poškozené během bojů. Na místě ruští experti odhadují, kolik práce bude zapotřebí.

"Postavíme, obnovíme všechny silnice, zničená obydlí. Další komplex opatření se týká obnovy ekonomiky. Připravili jsme řadu opatření, abychom co nejdříve rozběhli ekonomiku a finanční systém," řekl Chusnullin. Prioritou je návrat obsazených oblastí k "normálnímu ekonomickému životu", dodal.

Vicepremiér Chusnullin v Chersonské a Záporožské oblasti prohlásil, že Rusko rozběhne ekonomiku těchto oblastí, aby zaujaly "důstojné místo v ruské rodině". Hovořil také o to tom, že Záporožská jaderná elektrárna bude pracovat pro Rusko a že místní obyvatelé budou dostávat výplaty a penze v rublech.

"Chci říci ještě jednou: Rusko je zde navždy. O tom nesmí být nejmenších pochyb. Žádný návrat do minulosti nebude," prohlásil v okupovaném Chersonu na počátku května tajemník vládnoucí strany Jednotné Rusko Andrej Turčak.

Rusko tvrdí, že neútočí na civilisty a neničí civilní objekty, jakkoli množství důkazů svědčí o opaku. Ruský prezident Vladimir Putin také na začátku války, kterou označuje za "speciální vojenskou operaci", ujišťoval, že cílem není okupace ukrajinských území. Mezitím velení ruských sil dalo najevo, že jeho cílem je zajistit pozemní koridor na anektovaný Krym a k Podněstří, ovládanému ruskými separatisty. Realizace těchto plánů by Ukrajinu zbavila přístupu k Azovskému a Černému moři.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin protiruské sankce Rusko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy