Londýn zavírá část centra pro auta, vyhradí ho chodcům a cyklistům

Londýnská radnice uzavře pro auta rozsáhlé části městského centra, které chce vyhradit chodcům a cyklistům. V době uvolňování koronavirových restrikcí se metropole snaží předejít přeplněné hromadné dopravě i dopravním zácpám. O plánu starosty města Sadiqa Khana dnes informoval deník The Guardian, podle nějž jde celosvětově o jednu z největších iniciativ s cílem omezit automobilovou dopravu.

Londýn
doporučujeme

Hlavní ulice mezi mostem London Bridge a čtvrtí Shoreditch, nádražími Euston a Waterloo, ulicí Old Street a stanicí metra Holborn budou vyhrazeny pěším, cyklistům a autobusům městské hromadné dopravy. Osobní a nákladní auta budou vykázána i přímo z mostů Waterloo a London Bridge ve středu města.

Podle odborníků je klíčové podpořit pěší chůzi a cyklistiku v době, kdy se lidé po konci restriktivních opatření přijatých v souvislosti s epidemií vracejí do práce. Dodržování fyzického odstupu je totiž v přeplněných prostředcích hromadné dopravy nemožné a současně by nárůst automobilové dopravy znamenal dopravní kolaps i zvýšení znečištění ovzduší.

Khan dnes prohlásil že epidemie covid-19 představuje "největší výzvu pro síť veřejné dopravy v rámci londýnského dopravního podniku". Dodal, že Londýňané s postupným uvolňováním omezujících opatření budou muset "vynaložit obrovské úsilí", aby ve veřejné dopravě zachovali bezpečný fyzický odstup.

"Znamená to, že musíme udržet počet lidí ve veřejné dopravě co nejnižší. A nemůžeme dopustit, aby cesty podnikané dříve veřejnou dopravou nahradila auta, protože naše ulice by se ihned zablokovaly, byly by nepoužitelné a vzrostlo by jedovaté znečištění ovzduší," uvedl starosta.

Khan Londýňany varoval, že změny budou rušivé. "Pokud chceme, aby byla doprava v Londýně bezpečná a Londýn nadále v celosvětovém měřítku konkurencechopný, pak nemáme jinou možnost než dát londýnským ulicím urychleně nové využití pro lidi," řekl.

Práce na uličních uzávěrách začnou okamžitě a podle úředníků potrvají šest týdnů. Představitelé města dále uvedli, že pracují s jednotlivými městskými částmi na zavedení podobných opatření i na menších ulicích.

Součástí plánu na omezení automobilové dopravy je zvýšení poplatku za vjezd do centra města z 11,5 na 15 liber (z asi 360 na 470 korun).

Opatření na podporu chodců a cyklistů zavedla v uplynulých týdnech již řada světových metropolí od Madridu po Mexiko. David Miller, který tyto kroky koordinuje v rámci mezinárodního sdružení měst C40, však říká, že plány ohlášené londýnskou radnicí jsou přesto výjimečné.

"Gratulace (...) Khanovi, že ukázal světu, co je možné, když přehodnotíme fungování našich měst ku prospěchu a zdraví všech," řekl. "Opatření dnes oznámená Londýnem, včetně rozsáhlých zón bez aut, vyčistí vzduch, který Londýňané dýchají, zlepší veřejné zdraví jak v době pandemie covidu-19, tak i dlouho do budoucnosti. Pomůže také odvrátit klimatickou krizi. To je budoucnost, kterou chceme," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama